Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Klára Samková

Klára Samková
Kontaktujte autora

Vzděláním právničkastudovala na právnických fakultách pražské i brněnské univerzity, absolvovala řadu stáží po celém světě, včetně Kongresu USA. Setrvale tvrdí, že nejlepším pro-růstovým ekonomickým faktorem je dodržování lidských práv. Pořád chce někde něco zlepšovat, zejména v oblasti veřejného života, a teprve s nadcházející padesátkou zjišťuje, že zájmem většiny není cokoliv zlepšit, leč proplout. Má z toho deprese a na jejich základě vyslovuje různá katastrofická proroctví. Na její slova obvykle dojde. Má svou vlastní advokátní kancelář (viz www.lawyers.cz), kde zaměstnává výhradně ženy a ve zcela převažující části blondýnky. Specializuje se na beznadějné případy všeho druhu.

Dva romské problémy
 5 736

Dva romské problémy

Romské téma je emocionálně nejvypjatější téma v České republice. V bouři emocí zaniklo, že neexistuje jeden „romský problém“, ale existují „romské problémy“ dva. První je problém majoritní společnosti s Romy. Druhý je problém Romů.

7. 12. 2011
Program Honzovy třetí cesty

Program Honzovy třetí cesty

Tři bratři se vydali hledat do světa štěstí. Starší dva si to na perfektních koních s veškerým komfortem a proviantem hasili vždy po přímých cestách vysypaných jemným pískem. Hloupý Honza šel bos, s rancem obyčejných buchet, po cestě se zdržoval pomocí různým neperspektivním ubožákům a zásadně pajdal různými úvozy s trním a hložím. Přesto, jak všeobecně známo, byl to právě hloupý Honza, který dostal princeznu a půl království, zatímco jeho bratříčci skončili v poušti nebo v bažině.

29. 8. 2011
Nevíte co s prachama? Sečtěte se...

Nevíte co s prachama? Sečtěte se...

Tahle legrácka, totiž sčítání domů, bytů a lidí, nás bude stát zhruba dva a půl miliardy. Ve chvíli, kdy se hledá každá koruna a jediná otázka, která je na stole, zní, kam tu korunu investovat dřív, se subjekty sčítání začínají ptát, jak moc je toto sčítání vůbec potřebné.

25. 3. 2011
České zákonodárství v permanentní revoluci!
 6 054

České zákonodárství v permanentní revoluci!

Češi jsou revolucionáři, ročně provedou aspoň jednu změnu ve čtyřech pětinách svých zákonů. Bylo by potřeba s tím přestat, vydýchat se a začít naopak právní řád zjednodušovat. Pokud se takhle bude pokračovat dál, celá ta složitá konstrukce se prostě zadře a rozsype. Ale ono se tak pokračovat bude...

16. 3. 2011
Čeká nás kolaps Evropské unie? Čtěte Taintera!

Čeká nás kolaps Evropské unie? Čtěte Taintera!

Antropolog Tainter ve své zásadní práci tvrdí, že společnosti se vždycky sesypou, když začnou být příliš složité. Prostě chybí energie na výživu takového otesánka. Čeká tě, Evropská unie, stejný osud?

2. 3. 2011

Další skvělí autoři

Aleš Pejchal

Aleš Pejchal

JUDr. Aleš Pejchal, soudce Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.Právnickou fakultu Univerzity... Více

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách... Více

Petr Houdek

Petr Houdek

Zabývá se psychologickou, experimentální a forenzní ekonomií – obory zkoumajícími, jak se člověk rozhoduje... Více

Chcete podnikat? Rezervujte si místo v blázinci!

Chcete podnikat? Rezervujte si místo v blázinci!

Rodina je základ státu. A z jiného, ekonomického pohledu je základ státu rolník a živnostník, respektive jejich práce a jejich daně. Rolníci nám téměř vyhynuli, stav živnostnický však dosud svádí boj o přežití s lítým plemenem ouřednickým. To jako by si neuvědomovalo, že hryže ruku, která ho živí.

23. 2. 2011
O budkách, drátech a ruském kole

O budkách, drátech a ruském kole

V článku o jednom hroutícím se policejním státě jsem zmínila, že i v Československu stávaly na výpadovkách strážní budky, z nichž bdělé orgány státní moci fízlovaly pohyb obyvatelstva. „Nic takového u nás nebylo. Proč tady lžete... To chcete oblbovat mládež? Asi vás platí vládnoucí garnitura,“ napsal mi pod něj milý čtenář. Kdo tady trpí ztrátou paměti?

17. 2. 2011
Tak co s tebou, Egypte?

Tak co s tebou, Egypte?

Egypt je policejní diktatura dotovaná tu bývalým Sovětským svazem, tu spojenci. Proč jej USA držely tak masivně a tak dlouhou dobu nad vodou, to je jejich věc a věc jejich svědomí. Fakt je ten, že už toho bylo dost.

9. 2. 2011
Nájemné místně neobvyklé

Nájemné místně neobvyklé

Čas od času se mi to stane. Prostě jdu po ulici a začnu si zpívat. Štrádovala jsem si to po Václaváku a asi jsem budila veřejné pohoršení, protože ke mně přistoupil jeden můj klient (to víte, ti se najdou všude) a zeptal se mne, jestli jsem v pořádku. S okem lehce nevnímajícím okolí jsem totiž halekala:

2. 2. 2011
Drahá Polyxeno, prababičko oposmluv a krotitelko mužského ega

Drahá Polyxeno, prababičko oposmluv a krotitelko mužského ega

Píše se dvacáté první století, v zemích Koruny české ale stále rozhodují výhradně ješitní páni, tedy muži. Stejně jako třeba před čtyřmi sty lety hrají svoje klukovské hry, při kterých lehkovážně sázejí a prohrávají osudy a majetky lidí: tu něco vyvlastníme, tady retroaktivně zdaníme, tu sociálně zaexperimentujeme. Z historie se zdá, že je marné chovat naději, že se v tomhle muži někdy změní. Také z ní však vidíme, co s nimi už před čtyřmi sty lety dokázala šikovná ženská. Otázka je nasnadě: co dokáže šikovná ženská dnes?

26. 1. 2011
Na nádraží do Bruselu

Na nádraží do Bruselu

„Víte, co se změnilo naším vstupem do Evropské unie? Dřív jste si mohli chodit stěžovat tak na nádraží. Dneska si můžete jít stěžovat na nádraží do Bruselu.“ Tak nějak se dá vtipně opsat kolektivní duch, který dnes bloumá českou kotlinou.

19. 1. 2011
Stvořte si své vlastní peklo!

Stvořte si své vlastní peklo!

Obecně vzato, něco proti spotřebitelským úvěrům mám. Mám proti nim úplně všechno. Stejně jako internetové diskuse vychovávají pomocí systému anonymních „nicků“ ke zbabělosti, kdy si každý může anonymně plivnout a kopnout, spotřebitelské úvěry vychovávají k nezodpovědnosti...

12. 1. 2011
Jak advokát ke vzdělávání ve financích přišel

Jak advokát ke vzdělávání ve financích přišel

Mezi právníky a ekonomy zuří již dlouhá léta boj, spočívající v hádkách o to, podle jakých pravidel svět vlastně funguje. Podle těch ekonomických, nebo podle systému právních norem, složitých to konstruktů, které si na sebe společnost upletla a které často připomínají sebemrskačské důtky?

4. 1. 2011