Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

StartupYard nabízí tři sta let podnikatelských zkušeností výměnou za pět procent z firmy. Vyplatí se to?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
22. 7. 2011

Ambiciozní čeští podnikatelé se do konce července můžou přihlásit do prvního „akcelerátoru“ a nechat se tři měsíce kopat do zadku zkušenými investory a mentory.

StartupYard nabízí tři sta let podnikatelských zkušeností výměnou za pět procent z firmy. Vyplatí se to?

Ondřej Bartoš a Ivan Pilný známí ze Dne D, Martin Kasa, který založil internetový obchod s dvoumiliardovým obratem, nebo jeden z největších obchodníků s doménami na světě Jan Barta. Ti a ještě dva tucty dalších si na vás a vaši firmu popořadě udělají čas, řeknou vám, které plány jsou pitomé, které stojí za vyzkoušení, a podělí se o svoje kontakty. Nabídnou vám na tři měsíce kancelář v Praze, a když to bude nutné, i 150 000 korun do začátku. Stačí podat do konce měsíce přihlášku, projít sítem – a podělit se o pět až deset procent z firmy.

Dohromady za StartupYard stojí třicítka investorů a mentorů. Jak říká Petr Ocásek: „Spočítali jsme, že v průměru každý z nich podniká deset roků. Když dají hlavy dohromady, dělá to tři sta let zkušeností.“

Už podnikáte? Tím líp

StartupYard je první projekt svého druhu v Česku. Podobnost s inovačními centry, jaké provozuje třeba Jihomoravský kraj, Ocásek odmítá: „Když to přeženu, stačí nebýt kadeřnictví a v inkubátoru dostanete nájem zadarmo. Nám jde o návratnost. Naši mentoři vás budou pořád kopat do zadku, abyste dělali věc, která má smysl a je schopná vydělávat peníze.“

To sice může být i velkochov vepřů, ne pro každý podnikatelský nápad má ale účast v akcelerátoru smysl: „Bereme projekty, kterým jsou naši mentoři schopni pomoct, což bude u zemědělství asi těžko. Stačí technologie používat jako výhodu nebo prodejní kanál – teoreticky takový Slevomat by k nám spadal.“

Jaké firmy se zatím přihlašují? „Půlka lidí, co se hlásí, má byznys, který vydělává třeba stovky tisíc měsíčně. Nechtějí to ale dál dělat metodou pokus-omyl. Je tam jeden výrobce hraček a deskových her, který chce prodávat přes internet. Další paní zase vyrábí tašky na notebooky. Už prodala 500 kusů, ale chce to posunout dál, do světa.“

Zkušenost z Ameriky: 17 tisíc dolarů na začátku, miliardy na konci

Ocásek nezastírá inspiraci podobnými zahraničními projekty, jako je britský SpringBoard nebo kalifornský Y Combinator. Druhý z nich do firem investuje jen 17 tisíc dolarů – a přesto z něj už vyrostla miliardová společnost Dropbox, která nabízí praktický úložný prostor pro dokumenty na internetu.

„Anglický SpringBoard je nám mentálně bližší. Jonathan Bradford je dokonce naším mentorem a pro účastníky vstupenkou do velkého světa. 70 procent přihlášených projektů má zájem růst do zahraničí.“

Tři měsíce lopoty. Pak se uvidí

Chcete to zkusit? Jízdní řád je jednoduchý: do konce července podat přihlášku a o týden později v prohlížeči zběsile mačkat F5 při kontrole, zda vás vybrali. Pět až osm firem, které zapůsobí na investory (a jedna na veřejnost), se pak zúčastní vojny od září do listopadu. „První měsíc nepracujeme na produktu, neprogramujeme, ale hledáme možnosti, jak vydělat peníze.“ Druhý měsíc se programuje nebo aspoň malují prototypy. „Třetí měsíc se obcházejí zákazníci.“

Na konci listopadu se pak za zvuku fanfár představí životaschopný výsledek veřejnosti, médiím a hlavně dalším investorům.

Vznes se nad oblaka, hrubý domácí produkte

StartupYard se pochopitelně nehodí pro řadu sebelepších podnikatelských záměrů. Pokud si chcete otevřít restauraci, prodejnu kol nebo střižnu psů, nejste pro investory zajímaví a oni pro vás taky ne. Stejně tak vám akcelerátor nepomůže třeba s nákupem výrobní linky. Opravdu velké peníze totiž od investorů můžete vidět až po mnoha měsících.

Jestliže ale v hlavě nosíte nápad na rizikový byznys, který nepotřebuje moc peněz do startu, ale zato zkušenosti, které vám chybí, být vámi už točím videoprezentaci k přihlášce.

Přílet téhle akcelerátorové vlaštovky by vám měl udělat radost i v případě, že podobnou podporu sami vůbec nepotřebujete. Podle americké Národní asociace rizikového kapitálu totiž rizikové investice stojí za 21 procenty tamního HDP a 11 procenty pracovních míst v soukromém sektoru.

Česko se už teď může těšit na pět až osm nových firem, které chtějí dělat věci jinak, líp, změnit pravidla a růst daleko za hranice. To je výborná zpráva, i kdyby z žádné nakonec nevyrostla nová StudentAgency, Slevomat nebo Invia.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

akcelerátorHDPhrubý domácí produktinovační centruminvestorIvan PilnýJan BartaJonathan BradfordMartin KasaNárodní asociace rizikového kapitáluOndřej BartošPetr Ocásekpodnikatelský inkubátorrizikové investiceSpringBoardStartupYardY Combinator
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo