Brutální zásah do trhu, nebo jen logický krok? Regulace elektronických cigaret chce hlavně čas
Ministerstvo zdravotnictví plánuje vydat vyhlášku, ve které zakáže v elektronických cigaretách jakékoliv ochucující přísady vyjma tabáku. Podle prodejců elektronických cigaret je to fakticky likvidace jejich byznysu, navíc nenadálá. Ne nadarmo tak celá situace vyvolává otázky, kdy vlastně stát může takhle brutálně omezit podnikání.
Formálně nejde o žádný zákaz elektronických cigaret či dokonce o nucené ukončení podnikání v jednom celém sektoru. Návrh vyhlášky sice ještě není hotový, nicméně podle ministerstva zdravotnictví jde jen o požadavky na příchutě náplní či barvu a vzhled elektronických cigaret.
Platnost také nebude hned. „Mělo by to být co nejdříve, avšak samozřejmě s ohledem na délku legislativního procesu. Vyhláška zároveň stanoví dostatečně dlouhé přechodné období, aby se průmysl mohl na změny připravit,“ uvedl v Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Ten současně odmítl, že by se k návrhu nemohli vyjádřit samotní podnikatelé, kteří si právě na nemožnost chystanou legislativu připomínkovat stěžují. „Předpis momentálně prochází vnitřním připomínkovým řízením. Později se k němu budou moci vyjádřit i zástupci tabákového průmyslu.“
Přesto mají představitelé tohoto odvětví sdružení v Komoře elektronického vapování strach, že půjde o jejich konec. Ministerstvo v tichosti připravuje takový návrh, který povede k zániku elektronického vapování jako takového, tvrdí předseda komory Robert Hrdlička.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Takhle na kouření ne
Problém pry spočívá hlavně v zákazu prodeje příchutí, protože mají zmizet všechny kromě chutě tabáku. Tabákovou příchuť ovšem – jak uvádí Hrdlička – používá jen minimum lidí. Takže se nebudou elektronické cigarety a náplně prodávat, tvrdí.
Asociace proto nešetří kritikou. Ministerstvo podle Hrdličky v přípravě vyhlášky postupuje naprosto „amatérsky“ a nové elektronické cigarety budou nechutné. A tudíž těžko prodejné.
Prodejci elektronických cigaret navíc nejsou v kritice resortu zdravotnictví sami. Překvapivě se k nim přidali i někteří odborníci na závislosti, podle kterých je zákaz elektronických cigaret nesmysl, který ničemu nepomůže.
Například Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, je toho názoru, že připravovaná vyhláška jde zcela proti smyslu boje proti kouření. Vapování je podle něj bezpečnější než kouření běžných cigaret nebo třeba dýmky; zatímco na pravidelné kouření cigaret lidé umírají, na závislost na nikotinu, kterou elektronické cigarety mohou způsobit, nikoli.
Má to svoji logiku; lidé umírají na následky vdechování dehtu a dalších látek uvolňovaných při hoření tabáku či látek, které se do něj v cigaretách přidávají. V elektronických cigaretách ale nic nehoří, odpařují se zde jen tekuté náplně, které mohou – ale nemusí – obsahovat nikotin.
A ony příchutě? Ty už jen vylepšují chuťový zážitek z inhalovaného kouře, lépe řečeno páry.
Zdravější kouření pro mladé
Proč tedy ministerstvo zdravotnictví s takovým návrhem přišlo, když vaporizéry ničemu a nikomu neškodí? Protože to tak docela není pravda. Objevují se studie, že vdechování nikotinu, zejména pak s různými ochucovadly, možná není zrovna zdravé. Byť důvody, proč tomu tak je, jsou většinou nejisté a vyžaduje to další zkoumání. Určité obavy tu nicméně existují.
I tak je ovšem vapování určitě méně škodlivé než klasické kouření. Ostatně, proto bylo vynalezeno a proto se ho původně třeba americká firma Juul snažila rozšířit: mělo kuřákům nahradit kouření a zbavit je tak hrozby, že zemřou na rakovinu plic či jiný negativní efekt kouření spalovaného tabáku.
Jenže má to dva problémy. Zaprvé, vapování v některých případech přináší zvýšenou konzumaci nikotinu a tím i poměrně silnou závislost na něm. Zároveň, vzhledem k tomu, že vapování původně bylo vidět všude a bylo označováno za „zdravé“, přilákalo to mnoho nových „kuřáků“. A nejrůznější příchutě, od jahody, přes borůvky až třeba po chuť čokoládového dortu, to ještě podpořily.
Oblibu a rozšíření vapování podpořilo i to, že se výrobci snažili přirozeně udělat elektronické cigarety hezké, elegantní a módní. Podle svých prvních designerů měla být elektronická cigareta obdobou přístrojů od Apple: sexy a trendy.
Výsledek? Na mix těchto vlastností slyšela a stále slyší zejména jedna skupina lidí: mladiství a děti. Právě proto chce ministerstvo zdravotnictví elektronické cigarety omezit a vytvořit kolem nich auru běžného kouření, které zpočátku není zrovna chutné a v posledních desetiletích ani sexy.
Dejte tomu čas
Ministerstvo zdravotnictví toho navíc skutečně může dosáhnout. Opírá se o takzvaný protikuřácký zákon, přesněji zákon o regulaci návykových látek. A že jde v elektronických cigaretách s obsahem nikotinu o návykovou látku, je komukoli víc než jasné.
Otázkou ovšem je, zda by nešlo omezit užívání elektronických cigaret mladistvými a dětmi přísnější kontrolou jejich prodeje. I když je to velmi obtížné a i když je jasné, že pokud děti vidí prakticky nepřetržitě elektronickou cigaretu v ústech svých rodičů, navíc produkující libou vůni, těžko jim někdo bude vysvětlovat, že je to vlastně tak trochu „fuj“.
Určitě by ale stálo za úvahu, pokud bude vyhláška skutečně přijata, stanovit nějakou delší dobu na přechod na nové požadavky ohledně elektronických cigaret a jejich náplní. Třeba několik let postupně odbourávat příchutě či upravovat vzhled e-cigaret, aby tolik nepřitahovaly mladé lidi.
Jasně, zástupci prodejců budou sice i v tomto případě nadávat a stěžovat si, ale nakonec si vymyslí buď nový obchodní model, nebo si najdou jiný byznys. Může to být třeba opět vdechování něčeho. Jako je to ostatně i v jiných odvětvích, na které dopadly tvrdé regulace nebo nezájem zákazníků.
Zdravý byznys nezničí ani změna poptávky, ani změna technologií a dokonce ani regulace, pokud není příliš rychlá. V tomto případě je navíc postupná regulace možná i proto, že nejde o přímé a rychlé ohrožení něčího zdraví, kde by byl nutný okamžitý zákrok.
Zkrátka, dejme tomu čas.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Vzdáte se pohodlí za nižší daně? Proč naše zbraň na politiky nefunguje
Evropa se posunuje doprava. Green Deal čekají změny, co to znamená pro podnikání?
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Související články