Předplatit časopis Finmag

Regulace Bookingu a Airbnb se blíží. Skončí u Ústavního soudu?

Michal Hron
Michal Hron
27. 8. 2024
legislativa

Spravedlivější podnikatelské prostředí, možnost obcí regulovat podmínky krátkodobých pronájmů přes platformy jako Airbnb nebo Booking, efektivnější výběr daní a místních poplatků. To si od své novely slibuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) varuje, že v navrhované podobě zákon tvrdě narazí u Ústavního soudu.

Regulace Bookingu a Airbnb se blíží. Skončí u Ústavního soudu?
Obce mají dostat nové pravomoci, podle pronajímatelů nás čeká vlna soudních žalob (ilustrační foto) / Zdroj: marketa1982 / Shutterstock.com

„Zatímco hotely a jiná podobná ubytovací zařízení musí dodržovat řadu pravidel a jsou cílem kontrol a případných sankcí, o ubytovatelích přes digitální platformy úřady často ani nevědí. Cílem návrhu je zajistit, aby měli všichni podnikatelé stejné podmínky,“ představil hlavní cíl novely náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský (Piráti).

Nejzásadnějším dopadem legislativní úpravy, představené čerstvě ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), je zavedení portálu eTurista. Ten by měl přispět k narovnání podmínek pro ubytovatele a ulevit soukromníkům, ale i státu od administrativní zátěže. Po spuštění portálu nebude možné bez zaregistrování na něm legálně poskytovat ubytovací služby.

Portál eTurista bude sloužit jako jednotné digitální kontaktní místo pro úřady a ubytovatele. Nahradí také evidenční a domovní knihy a další nutnou administrativu. „Po zavedení registru budou [ubytovatelé] veškeré údaje vyplňovat pouze jednou,“ slibuje ředitelka odboru cestovního ruchu na MMR Silvia Doušová.

Obce dostanou nové pravomoci

Návrh posiluje také postavení obcí. Budou mít možnost určit maximální počet dní v roce a období, kdy je na jejich území možné nabízet krátkodobé ubytování přes online platformy. Můžou dokonce stanovit období, kdy tuto službu není možné poskytovat vůbec, nebo určit minimální počet metrů čtverečních na ubytovanou osobu.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Důvodem podle MMR je, že rychlý růst podílu sdíleného ubytování může omezit nabídku bytů pro bydlení a tím zvyšovat tlak na tržní nájemné. „Sdílené ubytování často neplní své původní poslání, tedy sdílení části nemovitosti, kterou vlastník momentálně, krátkodobě nepotřebuje, ale jde už o běžné podnikání,“ hájí důvody pro zavedení takto striktních pravidel Černohorský s tím, že někteří ubytovatelé neplní své povinnosti (například hlášení cizinců cizinecké policii nebo placení místních ubytovacích poplatků).

„Odhadovat velikost šedé ekonomiky je vždy velmi složité, nicméně podle propočtů ministerstva čtyřicet až sedmdesát procent pobytů přes online platformy není nahlášených,“ tvrdí Černohorský. Stát podle něj kvůli tomu přichází o téměř 800 milionů korun na daních, obce a města navíc tratí asi 55 milionů za rok na poplatcích z pobytu.

MMR v této souvislosti upozorňuje i na problémy, které se s krátkodobými pronájmy přes online platformy typu Airbnb či Booking pojí – rušení nočního klidu, nadměrný hluk a celkové snižování kvality života obyvatel zejména v centrálních částech velkých měst. „V důsledku toho se i ostatní obyvatelé stěhují pryč,“ upozorňuje například starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

„Novela má potenciál nám konečně dát do rukou nástroje, jak tuto situaci regulovat a chránit tak stabilitu a dostupnost bydlení pro naše obyvatele. Díky těmto opatřením by se mohla zvýšit transparentnost a spravedlnost v podnikání a mohly by se snížit negativní dopady masového turismu na místní komunity,“ slibuje si od nové legislativy Radoměřská.

Je to likvidační, varuje expert

Sami ubytovatelé snahy o narovnání trhu veskrze vítají, za problematické ovšem mají právě rozšíření pravomocí obcí. Předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) Matěj Koutný návrh pro Finmag.cz zhodnotil slovy, že „Piráti rádi lidem zasahují do osobního vlastnictví a toto je přesně ukázka jejich nebezpečného přístupu“. Nejasný je prý návrh například v tom, jakou pravomoc přesně obcím dává. „Tyto příklady jsem viděl zatím pouze v prezentaci,“ dodává.

„Bohužel je to přesně tak, že se k původnímu záměru EU, tedy získání dat o trhu, aby o něm bylo možné fundovaně rozhodovat a připravit regulaci, která plní nějaký předem daný účel (to je ta část o registraci a transparentním uvádění čísla provozovatele), přibyl i náš český výmysl v podobě umožnění regulace na úrovni obce,“ upozorňuje Koutný.

Evropské nařízení, na které česká legislativa reaguje, podle něj možnost regulace na úrovni obce sice připouští, ale nedoporučuje. „Na MMR to interpretovali tak, že jde o záměr, ale to nemůže být dále od pravdy. Jde o úlitbu městům, která už taková omezení mají,“ míní předseda oborové asociace a podnikatel v ubytovacích službách v jedné osobě.

Pokud obce takovou pravomoc dostanou a využijí, půjde podle něj de facto o zákaz činnosti. „Platit motivovaný tým, který může pracovat pouze tři měsíce v roce, by podle mě zvládl málokdo, a je jasné, že se bude Ústavní soud v budoucnu zabývat mnoha oprávněnými žalobami,“ říká. „Protože toto není přiměřené ani opodstatněné.“

Podobný vývoj ostatně mají za sebou některá jiná evropská města. „Soudy už ubytovatelům zlikvidovaným podobně striktní regulací za pravdu daly, naposledy například v Edinburku,“ uvádí Koutný příklad skotské metropole.

Zástupci obcí mají přesto jasno: „Pokud by se ve Špindlerově Mlýně podařilo řádně vybírat poplatky, měli bychom se tu jako v Dubaji,“ je přesvědčen starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura.

Souhlasíte s navrženou regulací služeb typu Airbnb či Booking?

Novou úpravu chce MMR prosadit jako novelu zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Prošla vládou a čeká ji první čtení ve Sněmovně. Před sebou tedy má ještě dlouhý legislativní proces, ve kterém se běžně zákony více či méně promění. Na finální znění si proto musíme ještě počkat.

Účinnosti by novela měla zčásti nabýt už 1. července 2025, na kdy je naplánováno spuštění portálu eTurista. Předpokládá se, že vývoj systému bude hotový do konce tohoto roku. Registr pak poběží půl roku ve zkušebním provozu, kdy jej ubytovatelé budou moci využívat na základě dobrovolnosti.

Část, která se týká oblasti krátkodobých pronájmů a ubytování přes online platformy, bude účinná od druhé poloviny května 2026.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

airbnbBooking.combyrokraciebyznyslegislativaobcepodnikáníPodnikavé Českoregistraceregulacesoudysvoboda podnikánítransparentnostubytováníÚstavní soud

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo