Předplatit časopis Finmag

Začínáme podnikat v Česku. Praktický průvodce prvními kroky

Gabriel Pleska
Gabriel Pleska
20. 9. 2024
Jak začít podnikat
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Sebelepší podnikatelský nápad vás nespasí, když nedokážete proplout přes úskalí povinných registrací, placení daní a povinných pojištění, společenských smluv, zápisů do veřejných rejstříků a všeho toho úřadování spojeného s ohlašováním živnosti nebo zakládáním firmy. Tady je přehled toho nejdůležitějšího. Štěstí přeje připraveným!

Máte plán, máte odhodlání, máte místo a máte čas a snad i nějaký kapitál do začátku. A teď už zbývá jenom se do toho pustit. Zařídit si ty technické a administrativní věci, aby vám to podnikání nekazily pokuty kvůli zanedbaným povinnostem, aby všecko bylo legální a žádná kontrola si na vás nepřišla. Jdeme na to.

Volba právní formy podnikání: jaký typ firmy budu?

První věc, kterou si vznikající firma musí pořídit, je IČO, identifikační číslo osoby. Osoby buď právnické, nebo fyzické. Pokud jste opravdu začínající podnikatel, nejspíš vám bude stačit, když zůstanete fyzickou osobou a stanete se živnostníkem. S trochou nadsázky se stanete firmou. Možná ale budete mít důvod povýšit na právnickou osobu a pak pravděpodobně zvolíte právní formu společnosti s ručením omezeným čili eseróčka. Možností je víc, tyhle dvě jsou nejčastější a taky se jim budeme dál víc věnovat.

Jak začít podnikat

Finmag.cz přináší sérii textů nazvanou Jak začít podnikat. Věnuje se tématům předcházejícím rozjezdu úspěšného byznysu, nastavením jeho životaschopnosti i myšlenkovým postupům, které by u startu žádné firmy neměly chybět. Od nápadu samotného až třeba po to, jak ideálně najít a oslovit investory. A pokud už podnikáte, nezoufejte: paralelní série textů Jak na podnikání poradí i vám.

  • Živnost. Založit živnost je velmi snadné, v zásadě se dá zvládnout od klávesnice, je to z hlediska byrokracie poměrně nenáročná forma podnikání, má ale jednu nevýhodu: člověk se stává firmou do té míry, že za její závazky ručí veškerým svým majetkem
  • Společnost s ručením omezeným (s. r. o. nebo spol. s r. o.). I společnost s ručením omezeným se zakládá relativně snadno, musíte sice složit základní kapitál, ale jeho minimální výše je dneska jedna koruna (dřív to bylo 200 tisíc korun; každopádně vyšší než korunový vklad působí poněkud důvěryhodněji), společník může být jen jeden, nejvíc vás smí být 50, za závazky společnosti společníci ručí do výše vkladu, se zakládáním je spojena větší byrokracie; pokud ale hodláte brzy začít zaměstnávat další lidi, bude s. r. o. správná volba
  • Akciová společnost (a. s.). Akciovka nebývá společnost pro začátečníky, ne že by to snad bylo zakázané, ale jednak musíte být aspoň dva (jakožto fyzické osoby) nebo akciovku musíte zakládat už jako právnická osoba, tj. jiná firma; pro začátek musíte složit kapitál ve výši 2 miliony; akciová společnost je zkrátka spíš pro větší projekty
  • Družstvo, komanditní společnost, veřejná obchodní společnost – méně časté, specifické formy podnikání.

Kromě toho, že můžete založit firmu, se dá s podnikáním začít ještě jinak. Můžete třeba koupit firmu rozjetou. Podrobněji o tom psali v jednom z dílů našeho seriálu Jak začít podnikat: Chcete rozjet podnikání? Výhody a nevýhody jednotlivých cest k byznysu.

Založení živnosti, získání živnostenského oprávnění

Ať už chcete podnikat jako OSVČ, nebo jako s. r. o., budete k tomu potřebovat živnostenské oprávnění. To vydává živnostenský úřad – nenechte se zmást tím, že na mapě města úřad takového názvu nenajdete, funkci živnostenského úřadu plní zejména živnostenské odbory městských úřadů (obecních úřadů obcí s rozšířenou působností).

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

A navíc ani není nutné se na úřad vydávat osobně, pokud máte datovku nebo některou z uznávaných elektronických identit (bankovní identita postačí), dostanete se na úřad pohodlně Portálem živnostenského podnikání, tedy virtuálně.

Dokument, který všichni budoucí živnostníci na úřadě vyplňují, se jmenuje jednotný registrační formulář (JRF). Mladším přijde samozřejmé, že jedním dokumentem ohlásí živnost živnostenskému úřadu, registrují se jako podnikatelé na správě sociálního zabezpečení, u zdravotní pojišťovny i finanční správy, ale starší určitě přispějou historkou z časů, kdy se tohle dělalo po jednom.

Dělení živností

Živnosti se dělí na živnosti ohlašovací a koncesované, ohlašovací pak ještě dál dělíme na živnosti volné, řemeslné a vázané.

Rozdíl je v tom, že u ohlašovacích živností stačí na živnostenském úřadě jen ohlásit, že chcete v tom či onom oboru podnikat (živnost volná), případně ohlášení doplnit dokladem o kvalifikaci a vzdělání (živnosti řemeslné a vázané), zaplatit správní poplatek, který je u zakládání první živnosti tisíc korun, a máte hotovo. U koncesované živnosti musíte ještě získat koncesi, tedy povolení od úřadu přesně specifikovaného v příloze č. 3 k živnostenskému zákonu. O koncesi musí žádat třeba budoucí taxikáři, výrobci lihovin, soukromá očka, majitelé pohřební služby nebo směnárníci.

Tip: pozor na rejstříkové podvodníky

Informace

Oblíbený podvod, se kterým nedokážou úřady a policie nic zmoct už celé roky. Někdo sleduje firmy, jak přibývají v oficiálních rejstřících. A poštou nebo dnes i datovou schránkou jim pošle něco, co vypadá jako úřední lejstro. Že je potřeba zapsat se do rejstříku a zaplatit za to. Nenechte se zmást, v rejstřících, kde být máte, už jste. Do nějakého rejstříku vás zapíšou, ale je to bezvýznamný seznam firem někde na internetu, nemá pro nikoho žádnou hodnotu. Víc o téhle i dalších pastech na podnikatele: Šmejdi číhají všude. Pět nejčastějších podvodů na podnikatele.

Založení společnosti s ručením omezeným (s. r. o.)

Stejně jako živnostník musí i spol. s r. o. (nebo s. r. o. – to máte jedno) mít živnostenské oprávnění. Napřed je ale potřeba zařídit několik jiných věcí.

  • Společenská smlouva. První krok je sepsání společenské smlouvy. Pokud zakládáte jednoosobové eseróčko, nebudete asi sami se sebou podepisovat smlouvu, potom se ten stěžejní dokument jmenuje zakladatelská listina. Dokument je potřeba mít potvrzený od notáře, respektive u notáře si ho asi necháte sepsat i potvrdit. Budoucí jednatelé společnosti musí souhlasit se zápisem do veřejného (obchodního) rejstříku a musí doložit výpis z rejstříku trestů (dá se pořídit třeba i u toho notáře). Společenská smlouva / zakladatelská listina jsou veřejné dokumenty, budou přístupné v obchodním rejstříku.
  • Složení základního kapitálu. Když máte potvrzený zakladatelský dokument, složíte základní kapitál. Minimum je jedna koruna česká. Kapitál ve výši do 20 tisíc korun můžete složit u notáře, na vyšší bude společnost potřebovat bankovní účet (který potřebuje tak jako tak: Velký přehled podnikatelských účtů 2024. Výhody a nevýhody, k čemu jsou a kdo je nabízí?).
  • Zápis do obchodního rejstříku. Založili jste sice společnost, ale ta ještě neexistuje, oficiálně vzniká datem zápisu do obchodního rejstříku. Zase to za vás může na dálku udělat notář, případně můžete vyplněný formulář Návrhu na zápis do obchodního rejstříku podat na rejstříkovém soudu. Doložit musíte zakladatelskou listinu, prohlášení o složení základního kapitálu, souhlas vlastníka nemovitosti, kde má společnost sídlit, s umístěním sídla…
  • Získání živnostenského oprávnění

Registrace k daním

K dani z příjmů fyzických osob se od letoška nemusíte jako živnostníci registrovat. Pokud byste se hned rozhodli, že budete daň z příjmů platit paušálem, musíte ovšem pro finanční správu patřičné formuláře vyplnit. Věnovali jsme celý článek tomu, jak paušální daň funguje a komu se vyplatí, k dispozici je i kalkulačka paušální daně.

Hledáte podnikatelský úvěr? Poradíme!

Potřebujete nastartovat své podnikání? Pomůžeme vám.

Pro právnické osoby je ale dál povinné registrovat se jako plátce daně z příjmů. Pokud bude mít vaše společnost zaměstnance, musíte se registrovat i jako plátce daně z příjmů fyzických osob: protože budete řešit i daně zaměstnanců. Odvádět a z větší části platit za ně budete i zdravotní a sociální pojištění

K dani z přidané hodnoty se můžete registrovat dobrovolně kdykoli. Má to své výhody i nevýhody, rozebrali jsme je pečlivěji zde: DPH pro podnikatele: přehled podmínek, povinností a výhod pro plátce.

Později, až se vám bude víc dařit, budete se muset registrovat povinně. Ten okamžik nastane, až obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhne dva miliony korun. Hlídat si to musíte sami.

Sociální a zdravotní pojištění v prvním roce podnikání

Pokud jste OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), musíte se do osmi dní od začátku podnikání přihlásit ke správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Jak už jsme psali výš, nejsnadnější je vyřešit to už při ohlašování živnosti pomocí jednotného registračního formuláře.

Sociální pojištění

Sociální pojištění se platí formou měsíčních záloh, pokud zahajujete samostatně výdělečnou činnost (začínáte podnikat), jsou tyhle zálohy nižší než pro ostatní, měsíčně musíte správě sociálního zabezpečení poslat 3 210 korun (plná sazba je 3 852 korun). Pokud jste zároveň zaměstnáni a podnikáte si jen tak bokem nebo na zkoušku, podnikání je tedy pro vás činnost vedlejší, jsou v roce 2024 měsíční zálohy 1 413 koruny. Více v článku Sociální pojištění OSVČ 2024.

Zdravotní pojištění

Své zdravotní pojišťovně musí každá OSVČ, která má podnikání jako hlavní činnost, poslat v roce 2024 zálohu na zdravotní pojištění ve výši 2 968 korun. Pokud si jenom připodnikáváte, zálohu platit nemusíte. Ale po podání přehledu vám to spočítají. Víc jsme psali tady: Zdravotní pojištění OSVČ 2024.

Paušální daň

Pokud se u finanční správy přihlásíte, že chcete platit daň z příjmů paušálně, budete v měsíčním odvodu k finanční správě zároveň platit i zdravotní a sociální pojištění. Paušální daň má tři pásma, podle výše minulých příjmů – ale jako začínající podnikatel se tím nemusíte trápit, spadáte do prvního pásma s nejnižším měsíčním odvodem. Pro rok 2024 je to 7 498 korun měsíčně (z toho jde 2 968 Kč zdravotní pojišťovně, 4 430 Kč na sociálku a stokoruna na daň).

Bohužel už víme, jaké budou pravděpodobně zálohy na povinná pojištění v roce 2025: Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění 2025. OSVČ zaplatí skoro osm tisíc měsíčně.

Další povinnosti, povinnosti, povinnosti

Prakticky hned v tom okamžiku, kdy máte všecko výš sepsané vyřízeno, budete muset začít plnit řadu povinností. Zejména jako právnická osoba.

Datová schránka

Hned se vznikem živnosti nebo společnosti dostane podnikatel nebo jednatel společnosti datovou schránku. Tu je potřeba vybírat, nedoručeno neexistuje a neomlouvá.

Účetnictví

Zatímco OSVČ se obejde bez účetnictví – může vést daňovou evidenci, může v daňovém přiznání uplatňovat výdaje paušálem, může platit paušální daň – pro právnickou osobu je vedení účetnictví povinné. Společnost musí vytvářet a ukládat do sbírky listin při obchodním rejstříku účetní uzávěrky a dokumenty jako návrhy rozdělení zisku a zprávy o vztazích mezi propojenými osobami.

Firemní účet

Společnost potřebuje podnikatelský účet. OSVČ ho nutně mít nemusí, ale dá se doporučit. Máme přehled: Velký přehled podnikatelských účtů 2024. Výhody a nevýhody, k čemu jsou a kdo je nabízí?

Označení

Na sídle společnosti byste měli mít čitelně obchodní firmu a IČO.

Na firemních písemnostech, fakturách na webu a podobně byste určitě měli mít název společnosti, její sídlo a IČO a údaj o zápise do obchodního rejstříku včetně spisové značky.

Zaměstnanci

Administrativní peklo začíná, když se z vás stane zaměstnavatel. Zaměstnancům se staráte o daně, o povinná pojištění, musíte je školit v bezpečnosti práce a poskytovat jim ochranné pomůcky a nápoje, když je moc horko… Ze začátku proto možná budete chtít využít třeba dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti – i když se brzy administrativní náročností běžné pracovní smlouvě budou blížit. O různých formách zaměstnávání (včetně švarcsystému) píše v rámci seriálu Jak na podnikání Alena Šafrová Drášilová: Na plný úvazek, nebo na dohodu? Jak zaměstnávat a nezbláznit se.

Povinná hlášení statistickému úřadu

Pokud vám Český statistický úřad napíše, že pro něj máte vyplňovat měsíční hlášení, máte prostě smůlu, vytáhli jste si černého Petra a pod hrozbou pokuty budete měsíc co měsíc vyplňovat lejstra.

Pár tipů na závěr

Líná huba je holé neštěstí. Úředníci toho mají možná někdy plné zuby, ale jsou na světě mimo jiné proto, aby vám poradili. Konečně i oni si tím šetří do budoucna práci. Ještě větší pomoc vám ale může poskytnout někdo jiný, kdo si prošel stejným kolečkem, jaké na začátku podnikání budete muset absolvovat i vy.

Pro začínající živnostníky je neocenitelným pomocníkem Portál živnostenského podnikání. Třeba se na něm nevyznáte hned, třeba vám bude připadat nepřehledný, ale nakonec se ke všemu doklikáte překvapivě rychle. A přehled dalších míst, kde si říct o radu nebo i pomoc, připravujeme na příští týden.

Digitalizujte se: ostatně právě na Portálu živnostenského podnikání to uvidíte velice dobře: věcí, které se dají vyřídit online, je čím dál tím víc. Jako podnikatel máte datovku, ta vám většinu služeb odemkne. Na spoustu z nich stačí bankovní identita. Takhle si ušetříte hodně času i nervů.

Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Gabriel Pleska

Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz.

Související témata

daň z přidané hodnotydaň z příjmudaň z příjmů fyzických osobdaň z příjmů právnických osobdatová schránkaDPHJak začít podnikatpaušální daňpodnikánísociální pojištěníspolečnost s ručením omezenýmzačínající podnikatelzaložení firmyzdravotní pojištěníživnostenské oprávnění
Jak začít podnikat banner

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Koupit nejnovější číslo