Předplatit časopis Finmag

Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali

Pavel Jégl
Pavel Jégl
10. 12. 2024
 93 925
komentář

V byznysu přituhuje. V příštích letech dolehnou na mnohé české firmy nové regulace. Budou spojené s náročnou administrativou a mohou je připravit o finance, které by jinak nasměrovaly do inovací a zvyšování produktivity.

Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Regulace, kontroly, povinné reportování. Na podnikatele se toho valí čím dál víc. (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Zelené a sociální regulace mění podnikání. Byznys přestává být tím, čím býval. Kritérium zisku ustupuje. A regulační vítr, který s touto změnou přichází do Česka i dalších zemí Evropské unie, výrazně sílí.

V příštích letech odzvoní dosud volně pojatým pravidlům, nahradí je přísnější regulace spojené se sbíráním dat, reportováním a ověřováním. Firmám naloží další povinnou administrativu a přinutí je utrácet peníze za služby licencovaných konzultantů a auditorů.

Jak utáhnout mrtvou váhu

V Evropě nenápadně vyrůstá nové odvětví. Hospodářství ale nepomáhá, naopak ho brzdí a vleče do ekonomického skanzenu.

Tohle odvětví, živené regulacemi, kontrolami a reportováním, s postupující zelenou a sociální agendou posílí. Jeho podíl na ekonomice vzroste.

Zahrne nejen státní úředníky dohlížející na dodržování pravidel od prověřování emisí až po genderovou vyváženost, ale také soukromou sféru zastoupenou konzultačními a auditorskými společnostmi. První budou radit firmám s agendou „nefinančního“ reportování a druzí budou reporty ověřovat.

Pro ně, na rozdíl od regulovaných firem, budou nové předpisy požehnáním. Ekonom a bývalý poslanec Evropského parlamentu Luis Garicano předpovídá, že jim přihrají výnosný byznys. Vznikne umělá vládní poptávka po správě regulací.

Svými regulacemi nafoukne Evropská unie to, čemu se říká náklady mrtvé váhy (dead-weight costs) nebo také nadměrné břemeno (excess burden) – trvale zvýšené náklady způsobené neproduktivním využíváním zdrojů. Pro ekonomiku unijních zemí to bude mít neblahé důsledky.

Regulace zvýší náklady na podnikání, omezí prostředky firem na inovace. Tím sníží jejich produktivitu.

Nově se firmy budou muset vypořádat zejména se směrnicí o nefinančním reportování (CSRD), která jim ukládá podávat pravidelná a podrobná hlášení o udržitelnosti a sociálních dopadech jejich byznysu. Spadá do strategie známou pod zkratkou ESG, která upřednostňuje environmentální a sociální kritéria.

Dosud nenáročná pravidla ESG skončí, nahradí je nové procedury. Budou složitější než agenda spojená s finančními výkazy. Společnosti budou muset prokazovat plnění náročných kritérií na základě 1052 dat, ze kterých 783 je nutných (!). Ke svému hlášení budou povinně přikládat povinný nezávislý audit.

Skončí hloupé regulace?

Nic proti udržitelnosti. Snaha snížit emise skleníkových plynů a zpomalit změnu klimatu je chvályhodná. Namístě je ale otázka, zda k tomu používáme přiměřené nástroje a zda příliš netlačíme na pilu.

Někteří z těch, kteří stáli u zrodu nových pravidel a pomáhali je prosazovat, si už uvědomují, že Evropská unie to s regulacemi přehnala. Patří mezi ně bývalý předseda Evropské rady Charles Michel.

Krátce před koncem svého mandátu Michel připustil, že za slabým ekonomickým růstem v unijních státech stojí množství kontrol a administrativy uvalené na firmy. Pravil, že bruselská Evropa by měla s „hloupými rozhodnutími přestat“ a nenahlížet na každou firmu jako na někoho, kdo chce porušovat pravidla a koho je potřeba neustále kontrolovat.

Ladislav Tyll, ekonom, který se zabývá udržitelností, zase varoval před konzultanty na ESG. „Perfektně vám spočítají uhlíkovou stopu, jak by se co mělo recyklovat a jak vypadá cirkulární ekonomika, ale často jsou schopní vám zabít byznys proto, aby zachránili motýla,“ upozornil.

Řady těchto konzultantů se přitom rozšiřují s vidinou skokově se zvyšujícího počtu klientů. Veřejně obchodované firmy musely na ESG pracovat už letos, další čeká v nadcházejících letech, budou se přidávat postupně – od větších k menším. Už příští rok se do nového systému reportů zapojí podniky s aktivy přesahujícími 500 milionů, obratem přes miliardu nebo více než 250 zaměstnanci. V Česku se do režimu CSRD dostane tisícovka firem.

Vystopuj zrnka kávy

Obdobný postup od velkých k menším zvolila Evropská unie u nařízení o dovozu a vývozu surovin a výrobků spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů (EUDR) a nařízení o náležité péči udržitelnosti podniků (CSDDD).

První klade firmám za úkol vysledovat dovážené produkty, jako jsou třeba kávová zrna, zpět k jednotlivým pozemkům a geolokačními daty prokázat, že žádný z nich nebyl za poslední čtyři roky odlesněn. Začne platit po ročním odkladu koncem příštího roku.

Druhá norma, podle níž mají společnosti odpovídat i za to, že její přímí i nepřímí dodavatelé i odběratelé a obchodní partneři chrání životní prostředí, omezují svou uhlíkovou stopu a dbají na pracovní podmínky svých zaměstnanců, dopadne na ty největší rok poté.

Za porušení obou předpisů hrozí tvrdé tresty. Mezi ně patří pokuty až do čtyř procent ročního obratu společnosti nebo zákaz uvádět na trh některé produkty a komodity.

Nasnadě je otázka: Nebylo by schůdnější firmy k udržitelnosti motivovat určitými pobídkami, než hrozit a trestat?

Vítejte ve skanzenu!

Zní to otřepaně, ale je to realita: Starý kontinent nevzkvétá, ekonomicky zaostává, ztrácí konkurenceschopnost. Mezi příčinami jeho úpadku jsou mimo jiné regulace, které vedou k neproduktivním nákladům firem.

Jak by se měly firmy směrovat k udržitelnosti?

Hospodářská komora s využitím údajů CETA a Liberálního institutu odhadla, že snížením administrativní zátěže o čtvrtinu by jen v Česku firmy ročně ušetřily 18 miliard korun. Multiplikačními efekty by se tato úspora promítla do růstu HDP v hodnotě nejméně 25 miliard. To se ale stěží může povést s rostoucí regulační zátěží nabalenou na ESG.

Jistě, na Green Dealu a ESG se dá leccos změnit. Otázka, jak je změnit k lepšímu, však zůstává nezodpovězena.

Jasné není ani to, zda se to podaří dřív, než se Evropa a s ní i Česko promění v ekonomický skanzen.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
114
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Novinář a grafoman. Po studiu automatizace a robotiky na ČVUT se živil jako konstruktér. Už před listopadem 1989 ale psal – do samizdatu a taky do šuplíku. Pak si vyzkoušel politiku, když byl zvolen za... Více

Související témata

byrokraciebyznysESGEvropská komiseEvropská uniefirmykomentářpodnikáníPodnikavé Českoregulacesměrniceudržitelnost

Nejčtenější články

Další diktát z Bruselu, nebo logický krok? Proč se Česko vzdává ochrany původu výrobků
Další diktát z Bruselu, nebo logický krok? Proč se Česko vzdává ochrany původu výrobků
Pozitivní dopad přílivu Ukrajinců. Tvrdá data ukazují, jak uprchlíci vyplňují pracovní trh
Pozitivní dopad přílivu Ukrajinců. Tvrdá data ukazují, jak uprchlíci vyplňují pracovní trh
Je těžké konkurovat levným čínským e-shopům, říká zakladatel Neon Hort
Je těžké konkurovat levným čínským e-shopům, říká zakladatel Neon Hort
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Brašnářství Tlustý končí. „Mnohokrát děkujeme,“ vzkazuje zákazníkům
Brašnářství Tlustý končí. „Mnohokrát děkujeme,“ vzkazuje zákazníkům

Zimní příběh

BALÍČEK PÉČE FANN

BALÍČEK PÉČE FANN

319 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo