Mistrovské zkoušky mohou ztížit život malým řemeslníkům, varuje antimonopolní úřad
Zavedení mistrovské zkoušky v českém řemeslném sektoru může podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znamenat neférové znevýhodnění menších podnikatelů oproti velkým firmám. Úřad proto varuje před možnými protisoutěžními dopady navrhované legislativy a doporučuje její přehodnocení.

„Pokud by byla mistrovská zkouška podmínkou pro účast ve veřejných zakázkách, mnoho menších podnikatelů by se nemohlo o tyto zakázky ucházet,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna. „To by mohlo vést k postupnému vytlačení malých firem z trhu a snížení konkurence, což nakonec dopadne na spotřebitele jak v podobě menšího výběru, tak pravděpodobně i vyšších cen.“
Návrh ministerstva počítá s tím, že složení mistrovské zkoušky by mělo být nejen potvrzením odborných schopností, ale i podmínkou pro přístup k některým veřejným zakázkám. ÚOHS ale varuje, že tím dojde k vytvoření dvou kategorií řemeslníků, což je v rozporu s principy jednotného trhu EU a může to zkomplikovat přístup k už tak nedostatkové pracovní síle.
„Úřad nepovažuje za vhodné při současném nedostatku pracovní síly de facto zavádět dvě kategorie daných profesí (pracovníci s mistrovskou zkouškou/pracovníci bez mistrovské zkoušky), s nimiž předkládací zpráva legislativního návrhu zákona počítá,“ uvádí úřad v tiskové zprávě.
Dalším problematickým bodem je podle něj samotná cena mistrovské zkoušky, která se odhaduje na 30 tisíc korun. Pro velké firmy sice nejde o významnou položku, ale pro drobné podnikatele to může představovat značnou finanční zátěž. „Větší firmy si mohou dovolit hradit tyto náklady za své zaměstnance, zatímco živnostníci budou muset náklady platit sami, což je další faktor, který znevýhodňuje malé podnikání,“ dodal Mlsna.
Kritiku vzbuzuje i předpokládané svěření odpovědnosti za provádění mistrovských zkoušek Hospodářské a Agrární komoře. ÚOHS zpochybňuje, zda je vhodné, aby takto důležitou roli převzaly profesní spolky namísto školského systému.
Mistrovské zkoušky jsou v českém kontextu relativně novým konceptem, i když v některých evropských zemích, jako je Německo nebo Rakousko, fungují dlouhodobě. Právě na jejich příkladu ale ÚOHS poukazuje na rizika příliš restriktivní regulace. Mlsna dodal, že Česko by se mělo naopak snažit o odstranění podobných překážek v rámci EU, ne je přejímat.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Řemeslo musíte milovat, jinak to nejde, říká knihvazačka. Každá kniha se prý rozpadne jinak
Když řemeslo umíte, musíte předávat. Mladí ale nejsou zvyklí na fyzickou činnost, říká parketář
Ustála povodně, covid i tři přepadení. Šperky nakupujte osobně, radí oceněná zlatnice
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu