Jak jednoduše podat přehledy OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Návod krok za krokem
Podali jste už daňové přiznání? Možná vás ještě čeká odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a přehled o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu. Poradíme, jak podat přehledy OSVČ v roce 2025 (za rok 2024), a připomeneme důležitou novinku, na kterou nesmíte zapomenout.
Co se v článku dozvíte
- Novinka pro rok 2025: přehled pro ČSSZ už jenom elektronicky
- Jak podat přehled o příjmech a výdajích pro sociální správu?
- Jak podat přehled o výši daňového základu OSVČ pro zdravotní pojišťovnu?
- Jaké jsou v roce 2025 termíny pro podání přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny?
- Daň z příjmu za rok 2024: rady + kalkulačka
Pokud si podáváte daňové přiznání sami, bez poradce, a pokud jste nevyužili některou z chytrých služeb, které vám pomůžou s vyplněním formuláře přiznání k dani z příjmů přiznání a zároveň i obou přehledů, jak pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), tak pro vaši zdravotní pojišťovnu, zase si formulář daňového přiznání otevřete. Bude se vám při vyplňování dalších lejster hodit.
Novinka pro rok 2025: přehled pro ČSSZ už jenom elektronicky
Nadpis říká jasně, o co jde. Upřesněme ho ale: povinnost podávat přehled o příjmech a výdajích výhradně elektronicky není univerzální. Platí pro ty, kteří mají povinně ze zákona zpřístupněnou datovou schránku.
Podávat přehled po staru na papíře tedy můžou například zaměstnanci, kteří z nějakého důvodu nechtějí využít služeb mzdové účtárny zaměstnavatele.
Jsme ale web pro podnikatele, kteří mají povinně datovou schránku téměř všichni, a navíc – ono je to elektronicky jednodušší.
A pokud nejste ten typ, co rád běhá na úřady osobně, tak při ceně známky na doporučený dopis taky zatraceně levnější.
Promo
Přiznejte se do 15 minut
Spočítat. Přiznat. Podat. Zaplatit. Za čtvrt hodiny.
Vyzkoušejte online formulář daňového přiznání. Včetně přehledů!
Jak podat přehled pro sociální správu? Návod krok za krokem
Ačkoli je povinnost podávat přehled elektronicky podmíněna vlastnictvím datové schránky, není datová schránka jediný způsob elektronického podání. Ve skutečnosti máte tři možnosti:
- Můžete využít interaktivní formulář na ePortálu ČSSZ. Přihlásíte se, vyplníte tiskopis přehledu a rovnou z ePortálu ve formátu xls odešlete. K přihlášení vám může pomoct právě datovka nebo některá z uznávaných elektronických identit (třeba Bank ID).
- Vyplníte interaktivní formulář na ePortálu ČSSZ a odešlete ho ve formátu xls správě sociálního přes veřejné rozhraní pro e-Podání (VREP/APEP), potřebujete k tomu uznávaný elektronický podpis.
- Přehled vyplníte v čitelném formátu (kromě xls třeba pdf) a doručíte ho do datové schránky příslušné správy sociálního zabezpečení nebo na e-podatelnu, buď datovou zprávou se své datové schránky, nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Projdeme si spolu první způsob, který je nejpřístupnější a zřejmě ho bude chtít využít většina z vás. Bonus je, že když se přihlásíte do ePortálu, můžete se podívat na to, jestli máte správně zaplacené zálohy na sociální pojištění (pokud údaje od sociálky nesouhlasí s tím, co jste zaplatili, reklamujte to ihned), jestli jste zálohy třeba nezapomněli na začátku roku správně nastavit, pokud platíte zálohy minimální, a taky si můžete nechat odhadnout budoucí důchod.
Máme tedy na ePortálu ČSSZ otevřený interaktivní formulář Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2024.
Neklikejte hned na Vyplnit, ale napřed odmáčkněte Přihlaste se. Jakmile se přihlásíte, systém sám do formuláře „nacucne“ vaše osobní údaje, takže si ušetříte vyplňování.
Jakmile dáte formuláři povolení, aby si pro ty údaje do příslušných registrů sáhnul, máte automaticky v tiskopisu vyplněnou část A. Základní identifikace. Pro jistotu ale mrkněte, jestli něco nechybí.
V oddíle B. Údaje o výkonu samostatné výdělečné činnosti (SVČ) vyberte, jestli je vaše samostatná výdělečná činnost činností hlavní nebo vedlejší. Případně kterou část roku byla vedlejší a kterou hlavní, pokud se to nějak loni měnilo.
Pokud bylo podnikání vaším hlavním po celý rok, aplikace vám nabídne tlačítko Přenést údaje do formuláře. Zase vám to ušetří práci s vyplňováním.
Kdo byl část roku například zaměstnán, musí v dalších krocích přesně definovat, které měsíce (a proč – v části C. Důvod výkonu vedlejší SVČ…) uplatňuje jako vedlejší činnost (jestli šlo o nemoc, dlouhodobou péči a podobně).
Tip pro nováčky
Od roku 2024 platí úleva pro začínající podnikatele (úplné nováčky, nebo ty, co začínají s podnikáním po víc než 20 letech od minulého). První tři roky podnikání mají nižší pojistné na sociální pojištění.
Pokud jste tedy loni zahájili podnikání a podnikání bylo aspoň v jednom kalendářním měsíci vaší hlavní činností, zaklikněte chlíveček označený V roce 2024 splňuji podmínku pro měsíční VZ ve výši 25 % průměrné mzdy. Váš vyměřovací základ se pro měsíce, kdy jste měli podnikání jako hlavní činnost, sníží na 25 procent průměrné mzdy. Napřesrok a v roce 2027 si to můžete zopakovat.
A teď přichází čas na to, co jsme avizovali hned na začátku článku. Máte při ruce vyplněné daňové přiznání? V přehledu si v oddíle D. Údaje o daňovém základu OSVČ za rok 2024 najděte řádek 20. Daňový základ. A vepište do něj číslo z řádku 37 daňového přiznání.
Pak už stroje správy sociálního zabezpečení samy provedou výpočet včetně řádku 28 (Určený vyměřovací základ).
Pokud z jakéhokoli důvodu chcete tuto hodnotu upravit (například s cílem navýšit si výměru budoucího důchodu), editovat ji lze, stačí zmáčknout tlačítko Ručně zadat určený vyměřovací základ.
Částka nemůže být nižší než ta předvyplněná (minimální nebo vypočtený vyměřovací základ) a ani vyšší než 2 110 416 korun (maximální vyměřovací základ pro loňský rok – 48násobek průměrné mzdy stanovené pro tento rok).
Kdo měl v minulém roce příjmy ze zaměstnání, vyplní i řádek 29 (Vyměřovací základ ze zaměstnání). Takový příjem se musí doložit, potvrzení od zaměstnavatele přiložíte k formuláři před odesláním.
Další část formuláře – E. Vedlejší SVČ – je určena těm, kdo se chtějí dobrovolně přihlásit k placení sociálního/důchodového pojištění, ačkoli vykonávali jen vedlejší činnost, a platit by ho z ní nemuseli.
Části F. Výše zálohy na důchodové pojištění (DP) a pojistného na nemocenské pojištění (NP) na rok 2025 vyplňte podle svých očekávání: jestli plánujete letos mít podnikání jako hlavní, nebo jako vedlejší činnost.
Tady pak formulář automaticky dopočte nové zálohy na důchodové pojištění, případně i na pojištění nemocenské, pokud si ho dobrovolně platíte.
Pokud chcete platit víc, můžete. Zaděláváte si tím na vyšší důchod, případně i dávky nemocenského pojištění. Existují ale asi efektivnější způsoby, jak si na stáří zajistit peníze.
Pokud jste loni na zálohách na sociální pojištění zaplatili víc, než odpovídá dosaženým příjmům, vzniká vám přeplatek. V části G. Způsob použití přeplatku volíte, jak s ním má sociální správa naložit; podání přehledu se automaticky považuje za žádost o jeho vrácení. Můžete ho ale taky použít na úhradu budoucích záloh.
Část H. Údaje o daňovém přiznání a paušálním režimu slouží jen k případnému upřesnění individuálních situací z pohledu povinnosti a termínů podání přiznání (přes daňového poradce, elektronicky...). Většinou stačí nechat všechna políčka, jak jsou. A pokud uvedené příjmy z podnikání nedělíte mezi společníky, přejít můžete i část J. Základní identifikace OSVČ, se kterou je vykonávána spolupráce.
V sekci K. Prohlášení zaškrtněte souhlas se zpracováním osobních údajů, v sekci L. Podpisy a přílohy vyplňte datum podání přehledu a zadejte přílohy, pokud jsou vyžadovány.
Pak už vám nic nebrání nechat celý formulář zkontrolovat a odeslat. V tomto kroku si můžete stáhnout i rozpracovanou verzi k pozdějšímu doplnění či si celý přehled o příjmech a výdajích vytisknout. A přidat přílohy, pokud je potřeba.
Pak už zbývá případně jen nastavit nový trvalý příkaz podle nově vypočtených záloh.
Jak podat přehled o výši daňového základu OSVČ pro zdravotní pojišťovnu?
Většina z nás je u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), detailně se budeme věnovat právě jí. A zas se zaměříme na pohodlnější elektronické podání přehledu. To ostatně umožňují a preferují i ostatní zdravotní pojišťovny – a podání je u nich podobné. Vyplňování pak úplně stejné, formuláře jsou standardizované a mají stejná políčka.
A znovu to má výhody. Teď nemyslíme ani tak to, že některé pojišťovny nabízejí benefity jen lidem, kteří se u nich registrují a používají jejich aplikace, ale především možnost kontroly, jestli máte správně uhrazené zálohy na zdravotní pojištění.
Přehled o příjmech a výdajích pro VZP můžete podat klientském portále MojeVZP. Pokud ještě nemáte registraci, je to jednoduchá záležitost a otázka pár minut.
Po přihlášení přejděte na kartu Stav pojištění. Tady získáte přehled o provedených platbách i případném nedoplatku. V základním zobrazení pak vpravo dole naleznete zvýrazněnou část Přehled OSVČ, která vás odkáže na interaktivní formulář.
Po vstupu do formuláře se po přihlášení automaticky vyplní osobní údaje a stačí doplnit jen celkovou výši daňového základu (stejně jako u přehledu pro správu sociálního zabezpečení je to hodnota z řádku 37 daňového přiznání), zvolit, kdo a jak podává daňové přiznání a překontrolovat správnost předvyplněných údajů (číslo účtu, adresu a podobně).
Pokud všechno sedí a máte přidělené IČO, doplňte ho a pokračujte na další část; na případné nedostatky vás aplikace sama upozorní.
Následující část formuláře se týká průběhu vašeho pojištění během minulého roku. Pojišťovně zde jen sdělíte, zda (a které měsíce) jste splňovali jednu ze čtyř nabízených skutečností (pobírali jste nemocenskou, pečovali jste o dítě, byl jste držitelem ZTP či ZTP/P či jste dosáhli důchodového věku).
Pokud nic z toho pro vás neplatí, nemusíte nic zaškrtávat a pokračujete dál.
V další části přehledu OSVČ o výši daňového základu to bez vás nepůjde. Týká se vaší aktuální situace, která se propíše do nové výše záloh OSVČ na zdravotní pojištění.
I zde je to typicky dosažení důchodového věku, různého stupně invalidity, péče o blízkou osobu a podobně. Pokud se vás nic z toho netýká, tentokrát je třeba zaškrtnout příslušné políčko.
A máte hotovo. Překontrolujte si zadané údaje a mrkněte na výsledek. Dozvíte se, jestli máte na zdravotním pojištění za loňský rok nedoplatek nebo přeplatek. A především: před odesláním přehledu se dozvíte novou výši záloh na rok 2025. Rozhodněte se, co udělat s případným přeplatkem (vrátit nebo použít na další zálohy), co udělat s nedoplatkem, to je jasné, zaplatit co nejdřív – po odeslání formuláře vám pojišťovna nabídne QR kód, takže to může být hned a pohodlně. A nastavte nový trvalý příkaz podle vypočtené výše záloh.
Odkazy na weby zdravotních pojišťoven
Nejste u Všeobecné zdravotní pojišťovny? Kromě VZP můžete být pojištěni u jedné z následujících zdravotních pojišťoven (odkazy vedou přímo na stránky s informacemi k podání přehledů OSVČ):
- Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
- Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky
- RBP, zdravotní pojišťovna
Většina pojišťoven podobně jako VZP nabízí klientské portály a možnost vyplnění přehledu přes interaktivní formulář.
Jaké jsou v roce 2025 termíny pro podání přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny?
Nejzazší termíny pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a přehledu o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu jsou totožné a jsou vázané na to, kdy poplatník odevzdá daňové přiznání.
Daňové přiznání podáno | do 1. 4. 2025 (papírově i elektronicky) | do 2. 5. 2025 (elektronicky) | do 1. 7. 2025 poradcem |
Do kdy se musí podat přehledy | do 2. 5. 2025 | do 2. 6. 2025 |
Daň z příjmu za rok 2024: rady, tipy, slevy, daňová kalkulačka
A jak na samotné daňové přiznání? Poradíme:
- Co se mění v daních z příjmů a jaké jsou termíny pro daňové přiznání za rok 2024?
- Jak si snížit daně: přehled odečitatelných položek v přiznání k dani z příjmů
- Daňové slevy přehledně. Co si odečíst od daně z příjmů v přiznání za rok 2024
- Velký přehled slev a odpočtů. Jak si snížit daně v daňovém přiznání za rok 2024
Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění 2025. Jak rostou a odkdy je platit
Daňové slevy přehledně. Co si odečíst od daně z příjmů v přiznání za rok 2024
Nedaňové náklady nevyhazujte a mějte přehled. Expertka radí, jak ušetřit na daních
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2