Stát jako developer? Necpěte se, kam nemáte, nešetří kritikou Komora
Hospodářská komora ostře odmítá plán ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který počítá s tím, že se stát prostřednictvím Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS) zapojí do rozsáhlé developerské činnosti v oblasti strategických podnikatelských parků. Tvrdí, že tato role státu nepřísluší, a nemá to ani ekonomický smysl. Návrh má ve středu projednat vláda.

Návrh zákona počítá s tím, že by SIRS připravovala průmyslové zóny, a to včetně výkupů pozemků, vyřizování povolení, projektové dokumentace i inženýrských sítí. Následně by na pozemcích stavěla haly k prodeji či pronájmu. Náklady mají přesáhnout 20 miliard korun do roku 2030 a všechny by byly hrazeny z veřejných peněz s přirážkou zisku pro stát.
Hospodářská komora (HK) však ve své úterní tiskové zprávě upozorňuje, že jde o zásadní krok, který „může vést k neúčelnému vynakládání veřejných prostředků, pokřivení trhu a oslabení role soukromých investorů“. „Hospodářská komora zásadně nesouhlasí s tím, aby stát sám zasahoval do tržního prostředí v roli developera,“ uvedl prezident HK Zdeněk Zajíček.
To, aby stát připravoval rozsáhlé investiční lokality bez jasné poptávky, považuje „za spekulativní a rizikové“. „V návrhu k tomu zcela chybí ekonomické hodnocení i analýza návratnosti,“ zdůraznil dále Zajíček.
Stát není developer
Komora kritizuje především to, že se stát staví do role developera namísto toho, aby se naopak snažil vytvářet podmínky, ve kterých developeři mohou svobodně a především tržně fungovat. „Spekulativní příprava zón bez investora je ekonomický hazard,“ tvrdí. Návrh navíc podle ní duplicitně zřizuje paralelní strukturu k CzechInvestu, což považuje za naprosto zbytečné.
Kritiku návrhu podle HK vyjádřilo i ministerstvo financí, které upozornilo, že zatímco materiál tvrdí, že nemá dopad na rozpočet, odhadované náklady jsou současně miliardové. Ministerstvo financí také varuje před obcházením rozpočtových pravidel a nedodržováním fiskální strategie vlády. Výhrady vznesly i resorty dopravy a životního prostředí.
Hospodářská komora proto vyzývá vládu, aby návrh v předložené podobě odmítla. Stát by měl odstraňovat legislativní a administrativní překážky, zrychlit a zjednodušit územní plánování a povolovací řízení a vytvářet stabilní prostředí pro investory.
„Výstavba hal, výkup pozemků a přímé řízení projektů jsou byznysové činnosti, které svědčí podnikatelskému sektoru, a nepatří do rukou státu,“ dodal tajemník HK Ladislav Minčič.
Materiál má ve středu na svém pravidelném zasedání projednat vláda. Na programu ho má uveden jako návrh číslo 415/25 - Financování rozvoje strategických podnikatelských parků prostřednictvím Státní investiční a rozvojové společnosti a.s. Zda se k němu skutečně dostane, ale není vzhledem k probíhající „bitcoinové“ kauze ministra spravedlnosti Pavla Blažka jisté.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Prý nám zlevní hypotéky, povídali developeři. Dá se tomu věřit?
Kam banka nemůže (nebo nechce). Developeři hledají alternativní způsob financování
Lobby developerů? Na metry čtvereční máme bytů dost, ale na kusy málo, vysvětluje expert
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2