Oživení se nekoná. Tržby v maloobchodu dál zůstávají za očekáváním
Maloobchodní tržby v květnu zvolnily své tempo růstu z 5,3 % na 4,4 %, v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,1 procenta. Podle ekonomů naznačují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) stagnaci spotřebitelské poptávky.
Meziročně se maloobchodní tržby v květnu zvýšily reálně o 4,4 %, z toho za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,1 %, za potraviny o 4,2 % a za pohonné hmoty o 2,2 %.
„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy pokračovaly v meziročním růstu, přičemž tempo růstu se oproti předchozím dvěma měsícům zmírnilo. Ke zvýšení tržeb nejvíce přispěly nespecializované prodejny s převahou potravin a internetové a zásilkové obchody,“ uvedla k nejnovějším číslům Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
Zvolnění meziročního tempa růstu se týká všech typů prodejen s výjimkou potravin a nespecializovaných prodejen. „Na své mantinely zjevně naráží růst prodejů v internetových obchodech, který táhl prodeje v uplynulých kvartálech,“ všímá si hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Vývoj českého maloobchodu
Zatímco v prvních třech měsících tržby v maloobchodu rychle rostly, druhé čtvrtletí naopak naznačuje stagnaci. „Bohužel se začíná ukazovat, že rychlé oživení maloobchodu ze začátku letošního roku zatím není udržitelné,“ tvrdí Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
„I nadále samozřejmě platí, že maloobchodní tržby v dalším průběhu letošního roku porostou, ale růstová dynamika pravděpodobně nebude tak silná, jak se optimisticky očekávalo,“ dodává Novák s tím, že v letošním roce by maloobchodní tržby měly růst kolem čtyř procent.
Růst kolem tří procent pak očekává analytik Raiffeisenbank Martin Kron. „Spotřeba domácností je a bude hlavním tahounem české ekonomiky v tomto roce, na druhé straně z posledních výsledků maloobchodu nelze očekávat její další výraznější nárůst. Ztráty, které maloobchod nabral během roku a půl trvajícího poklesu, pravděpodobně dožene až v příštím roce,“ předpovídá.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Pozitivní efekt hokejového šílenství: tržby obchodníků v Česku raketově vzrostly
ČNB překvapila, sazby snižuje pořád ostrým tempem. Úvěry pro firmy budou levnější
Víte, který svátek je otevřeno? Vyzkoušejte se v kvízu, než přijde Cyril s Metodějem
Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo
Umění je jistota, když všechno ostatní kolísá. Zdražování, politika, nejistoty posledních let – to všechno ovlivnilo i trh s uměním. Ale místo propadu přišla síla. A příběhy, které stojí za to znát.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Aktuální číslo stále zakoupíte na e-shopu. Ve čtvrtek 24. dubna vychází nový tištěný Finmag. Na co se těšit? • Možná jste ho ještě neviděli, ale znáte jeho chleba: Ondřej Kuchař v pekárně Zrno zrnko. • Designová židle jako manifest? Mladí čeští tvůrci přetvářejí tradici po svém. • A k tomu kyberbezpečnost, která se už brzy dotkne tisíců českých firem – NIS2 je za rohem.
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo