Problémy v průmyslu neberou konce. Letošek zakončí v červených číslech
Čekání na dobré zprávy z průmyslu se prodlužuje. Průmyslová produkce v červnu byla meziměsíčně vyšší o 0,7 procenta, meziročně ale reálně klesla o 3,4 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Z červených čísel se podle ekonomů nevyhrabe do konce roku.
V rámci zpracovatelského průmyslu zaznamenalo největší meziroční nárůst produkce odvětví výroby usní (14,6 %) či výroby oděvů (13,7 %), propad naopak nastal u výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení (-28,8 %) a výroby strojů a zařízení (-12,2 %).
„Meziroční pokles průmyslové produkce v červnu ovlivnila zejména vyšší srovnávací základna, a to především ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
„Po zoufalém květnu došlo meziměsíčně jen ke kosmetickému zlepšení a od začátku letošního roku průmysl zůstává v červených číslech, když prozatím stačil klesnout o 0,5 procenta,“ komentuje nejnovější data z průmyslu Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus. „Oproti výkonu z před-pandemického ledna 2020 pak zaostává o 0,6 procenta a momentálně produkuje zhruba stejně jako v polovině roku 2017, tedy před těžko uvěřitelnými sedmi lety,“ dodává.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že podmínky v tuzemském průmyslu se měsíc co měsíc zhoršují už přes dlouhé dva roky. „Průmysl se zatím nevzpamatovává z neblahého dopadu invaze Ruska na Ukrajinu a souvisejících sankci. Invaze a sankce zejména vedly k výraznému růstu cen energií, které jsou v Evropě stále na několikanásobcích úrovně v Asii či USA,“ podotýká Kovanda s tím, že se kvůli tomu snižuje konkurenceschopnost evropského průmyslu v čele s tím německým, což vytváří silný tlak na pokles výroby právě i v Česku.
Zatímco dřív dokázal slabé výsledky v ostatních odvětvích kompenzovat aspoň automobilový průmysl, v poslední době to už neplatí. „Souvisí to i s vyprchávajícím efektem nevyřízených objednávek a přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek,“ vysvětluje ekonom Kevin Tran Nguyen z Komerční banky.
Ani v dalších měsících se podle odborníků nedá v průmyslu očekávat výraznější zlepšení. „Oživení by mohlo dorazit teprve s obnoveným růstem spotřebitelské poptávky, který ovšem dosud zaostává za očekáváními, poklesem evropských úrokových sazeb či zotavením ekonomiky Číny, která pro Německo představuje důležité odbytiště,“ predikuje Hradil, ovšem nic z toho podle něj během nejbližší doby nenastane a průmysl tak letošní rok podle všeho zakončí v červených číslech.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Noční můra pro celé Česko. Krach autoprůmyslu je neodvratný, tak neseďme s rukama v klíně
Špatné zprávy, důvěra v ekonomiku dál klesá. Průmyslníci si stěžují na slabou poptávku
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2