Předplatit časopis Finmag

Desítky investic za skoro 15 miliard. České startupy táhnou, prim hrají „největší ryby“

Iva  Brejlová
Iva Brejlová
6. 1. 2025
analýza

Česká startupová scéna se loni odrazila ode dna. Nadějné mladé firmy nasbíraly během roku 2024 celkem osmdesát investic za víc než 14,61 miliardy korun. Podstatná část finančních pohybů ale připadá na tři největší obchody roku v čele s investicemi do Rohlíku Tomáše Čupra, vyplývá z analýzy projektu Rolu, který sleduje dění na českém startupovém trhu.

Desítky investic za skoro 15 miliard. České startupy táhnou, prim hrají „největší ryby“
Česká startupová scéna se v roce 2024 odrazila ode dna (ilustrační foto) / Zdroj: Michal Hron / Midjourney

Meziročně se objem investic do českých startupů vyšplhal skoro na trojnásobek ze 4,85 miliardy korun v roce 2023. Výše financí ovšem rostla zejména díky největším obchodům, počet investic oproti roku 2023 poklesl z původních 99 zhruba o pětinu.

Největší obchody přitom spolkly skoro 60 procent celkového objemu, staly se jimi investice do Rohlíku a dvě finanční injekce do startupu Mews. Tomu odpovídá i mediánová výše investic, které startupy získaly; v roce 2023 to bylo 24,3 milionu, zatímco loni částka vzrostla na 27,8 milionu.

Pokud bychom z analýzy tři největší obchody roku 2024 vyřadili, na zbytek trhu připadají investice v hodnotě 5,8 miliardy korun. To představuje meziroční růst zhruba o pětinu, mediánová výše investice do zbylých startupů dosahuje 25,1 milionu korun.

Česká startupová scéna v kostce

 202420232022
Investice14 610 000 0004 830 000 00038 290 000 000
Počet investic8099128
Hodnota exitů2 690 000 0007 240 000 0009 230 000 000
Počet exitů11107
Největší investice rokuRohlik, Mews, MewsKeboola, IP Fabric, WoltairCera Care, Rohlik, Mews
Hodnota tří největších investic8 770 000 0001 740 000 00017 310 000 000

Pozn.: Částky jsou přepočítávány podle kurzu k datu oznámení investice či exitu, v některých případech jde o kvalifikované odhady, zdroj: Rolu.cz

Investice do Rohlíku a Mews

Nejvíc peněz během posledních 12 měsíců získal Rohlík, který si připsal 3,97 miliardy během investice označované jako Series D (ta odkazuje k vyspělosti projektu). Do Rohlíku byli ochotni poslat nové peníze stávající i noví investoři, zejména Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Evropská investiční banka.

Startup Mews si zas v průběhu roku připsal hned dvě investice, a to v hodnotách 2,56 miliardy a 2,25 miliardy korun. Uzavřením první ze zmíněných částek se projekt poskytující systémy pro hotely stal zároveň dalším českým jednorožcem, když jeho hodnota stoupla na 1,2 miliardy dolarů (29,3 miliardy Kč).

I v roce 2023 tvořily tři největší investice významný podíl na trhu, většinu ale nepředstavovaly; připadlo na ně necelých 36 procent z objemu všech investic. Obchody také zůstávaly pod miliardovou hodnotou, šlo o finanční injekci směřovanou do startupu Keboola (přes 700 milionů korun), IP Fabric a Woltair (shodně přes půl miliardy korun).

V uplynulém roce zároveň jedenáct startupů přešlo do rukou nových majitelů, podle informací z trhu jejich hodnota dosáhla na necelých 2,6 miliardy korun.

Velké prodeje a úspěchy Čechů v zahraničí

Největším „exitem“ roku se stal prodej Runecastu, firmy vyvíjející software na bázi umělé inteligence původně založené v roce 2014 v Brně. Hodnota tohoto obchodu měla dosáhnout zhruba 900 milionů korun a kromě hotovosti ji představovaly také akcie kupce, tedy společnosti Dynatrace s kořeny v rakouském Linci. S jejími akciemi se obchoduje na newyorské burze.

O analýze

Analýza Rolu vychází z dění na českém startupovém trhu, zahrnuje přitom i startupy českých zakladatelů, jejichž sídlo je v zahraničí. Konkrétní částky pocházejí z informací komunikovaných startupy, ze strany investory, nebo z pohybů v obchodním rejstříku či v zahraničních rejstřících. V minoritě případů jde o kvalifikované odhady vycházející z odpovídajících podmínek na startupovém trhu. Rolu je analytická platforma sledující dynamiku českého startupového trhu. Poskytuje hluboké analýzy a přehledy, které pomáhají investičním skupinám a jednotlivcům lépe pochopit tržní trendy.

K největším loňským startupovým prodejům se dále řadí Inventoro, která umělou inteligenci používá pro efektivní řízení zásob. Podle odhadů z trhu přešlo za víc než 500 milionů korun do rukou americké společnosti Cin7. Tyto peníze přitom směřovala do firmy, která v tu chvíli měla asi 20 zaměstnanců.

„Česko je pro nás zajímavé místo, ale to, co nás přitahuje, je platforma, kterou tým postavil, a tým samotný,“ vysvětloval pro Finmag.cz generální ředitel Cin7 Ajoy Krishnamoorthy.

Vedle toho se českým úspěchem stal také brněnský startup Sewio vyrábějící čipy a software s nimi propojený. Firmu koupila americká společnost HID spadající do švédské skupiny Assa Abloy, která mimo jiné vlastní také výrobce zámků FAB. Odhady hovoří o obchodu za necelých 500 milionů korun.

Přesto startupy v roce 2024 nadále hlásily horší podmínky ve vyjednávání investic než v předešlých letech, což je nutilo dále šetřit.

Investoři v pohybu

Na druhé straně se na trhu objevily nové fondy, které startupy penězi investorů posilují. Patří mezi ně vehikl Jet Ventures miliardáře Igora Faita, nový společný fond otevřelo Presto Ventures a zbrojovka Czechoslovak Group a větší důraz na investice ohlásila Simona Kijonková s vehiklem JSK Investments.

V Česku navíc odstartovala své působení Česká startupová asociace, jež má zastupovat zájmy startupů a prosazovat je jednotně mezi politiky. V jejím čele stanul bývalý pirátský poslanec Martin Jiránek a slovo startupy už dostala do jednoho ze sněmovních podvýborů, když se jí podařilo přejmenovat Podvýbor pro vědu, výzkum a inovace na Podvýbor pro startupy, vědy, výzkum a inovace.

Cílem nové asosciace je mimo jiné nastavit v dohledné době lépe pravidla zaměstnaneckých akcií (známé pod zkratkou ESOP). Členové asociace, kterých je kolem padesátky, věří, že to pomůže rozvoji českého startupového trhu.

Měl by stát více podporovat startupy?

Důležitost startupů a inovací z nich vycházejících si uvědomují mnohé země, mimo jiné německá vláda. Ta nedávno slíbila investici 12 miliard eur (302 miliard Kč) do startupů do roku 2030 v rámci iniciativy WIN. Miliardy vyčleňuje i Evropská unie, například v oblasti výzkumu Evropská komise plánuje jen v roce 2025 pomoci startupům částkou 20 milionů eur (přes půl miliardy Kč). Směřovat je bude do zemí s „nižším výzkumným rozpočtem“, aby finance zvýšily jejich konkurenceschopnost na evropském trhu.

Startupy mají potenciál přispět k významnému rozvoji ekonomik i měnit i jejich celkové zaměření. Příkladem takového úspěchu může být Izrael, kde startupy zajišťují podstatnou část jeho ekonomického rozvoje; podle reportu společnosti Deloitte má 45 procent růstu v zemi mezi lety 2017 a 2021 původ v oblasti high-tech.

Mladé technologické firmy jsou zároveň prostředníkem, přes který se daří posouvat výzkum do světa mimo univerzity a výzkumná a vývojová centra.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Iva  Brejlová

Iva Brejlová

Píše o technologiích pro odborná i populární média. Věnuje se především skvělým nápadům z Česka, které díky IT usnadňují život.

Související témata

analýzaESOPinvesticepresto venturesrohlík.czstartupstartupyStátní ústav pro kontrolu léčivtechnologické firmyventure kapitál

Nejčtenější články

Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Fidoo útočí na devizový trh, garantuje nejvýhodnější sazby
Fidoo útočí na devizový trh, garantuje nejvýhodnější sazby
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů

Zimní příběh

Vánoce v barvách glo

Vánoce v barvách glo

1090 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo