Je to sice horší, ale nálada se zlepšuje. Český průmysl v srpnu překvapil
Nálada v českém zpracovatelském průmyslu se v srpnu významně zlepšila, což překvapilo většinu analytiků. Index nákupních manažerů (PMI), který udává aktuální stav sektoru, v srpnu vzrostl ze 43,8 na 46,7 bodu a významně se přiblížil 50bodovému předělu mezi růstem a poklesem. Za pozitivním vývojem stojí podle expertů nejpomalejší oslabení poptávky za poslední dva roky.
„Zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu sice pokračuje, ale nejnižším tempem za poslední dva roky. Firmy stále čelí slabé poptávce, domácí i zahraniční. Pokles nových objednávek je stále znatelný, ale oproti předcházejícím měsícům výrazně zpomalil,“ komentuje nejnovější výsledky indexu společnosti S&P Global analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Na náladě českému průmyslu podle něj přidala vyšší poptávka především z asijských a afrických zemí. Naopak poptávka v Evropě ale zůstává utlumená. „Firmy nicméně věří v oživení poptávky i ze starého kontinentu. To je jedním z důvodů rostoucí podnikatelské důvěry, která je nejvyšší za poslední tři měsíce,“ dodává Kron.
O něco skeptičtější je v hodnocení aktuálního stavu průmyslu hlavní analytik Cyrrus Vít Hradil: „Tuzemští zpracovatelé hlásí další pokles objemu zakázek, přičemž tyto ubývají jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. Reagují utlumováním výroby, zlevňováním vlastních výrobků, snižováním stavu zaměstnanců a omezováním nákupů vstupů,“ říká s tím, že jediným pozitivním signálem byl právě jen nárůst optimismu ohledně budoucího vývoje evropské ekonomiky.
I zde je ale třeba opatrnosti, upozorňují ekonomové. „Evropská poptávka zůstává stále slabá, nedaří se především německému průmyslu. Problémy zde jsou navíc spíše strukturální než cyklické, související s klesající konkurenceschopností německého průmyslu. Dopadla na něj energetická krize, vyšší ceny vstupů, změny v automobilovém průmyslu, přechod k zelenější výrobě i rychlý mzdový růst,“ upozorňuje Jana Steckerová z Komerční banky.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Vyšší ceny vstupů
Negativním dopadem zlepšující se nálady je pak podle analytiků zesilující tlak na ceny vstupů, které navíc podle Hradila zdražovaly v důsledku zádrhelů v mezinárodní přepravě i nepříznivého kurzu české měny. „Silným dílem [k růstu cen vstupů] přispívají prodlevy v dopravě, které jsou mimo jiné způsobeny nepokoji v některých důležitých námořních přístavech,“ přitakává Kron s tím, že výkon dodavatelů je hodnocen nejhůře od konce roku 2022.
„Firmy tak mají ve vyšší míře problémy se zajištěním potřebných materiálů. Navíc si dodavatelé za své služby účtují více, což vedlo k nejsilnějším inflačním tlakům v této oblasti za poslední rok a půl, a to navzdory tomu, že podniky se snaží omezovat své výdaje jen nutnými nákupy vstupů a využíváním svých skladových zásob,“ říká a varuje před možnými inflačními riziky v návaznosti na možné vyostření bojů na Blízkém východě nebo přerušení důležitých dopravních tepen.
„Srpnový index nákupních manažerů (PMI) v současném rozpoložení zpracovatelského průmyslu lze hodnotit pozitivně, nicméně není na místě prohlašovat, že průmysl má nejhorší za sebou. PMI byl v posledních měsících poměrně rozkolísaný, a je tak třeba vyčkat na další čísla, zda to byl začátek obratu za lepšími zítřky,“ uzavírá opatrně Kron.
„Zároveň platí, že období letních dovolených je speciálně v průmyslu nepříliš spolehlivé a má tendenci k výkyvům. Jakkoliv tedy pozitivní srpnový výsledek vítáme, zůstáváme raději opatrní a i nadále počítáme s tím, že příštích několik měsíců zůstane v průmyslu obtížných,“ dodává Hradil.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Problémy v průmyslu neberou konce. Letošek zakončí v červených číslech
Český průmysl chřadne. Jak jinak, naházeli jsme mu klacky pod nohy
Ceny v průmyslu rostou nad očekávání rychle. Je to důvod k panice?
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Související články