Dobrá zpráva pro Česko, mladí lidé podnikat chtějí. Průzkum ukázal, čeho se bojí
Téměř každý druhý mladý Čech do 24 let zvažuje, že začne podnikat. Láká je především svoboda a možnost dělat, co je baví, v cestě jim však stojí řada bariér: nedostatečný kapitál, strach z neúspěchu či slabé podpory od státu. Vyplývá to ze srpnového průzkumu Presto Index, který zpracovala výzkumná společnost Behavio.
Průzkum ukázal, že mladí mají o podnikání velký zájem: 45 % lidí ve věku 18 až 24 let vlastní podnikání zvažuje a 12 % lidí v tomto věku dokonce už podniká. Na rozdíl od černých scénářů z minulosti tak lze usuzovat, že Česko má pro rozvoj podnikání stále obrovský potenciál.
Zajímavým zjištěním také je, že hlavní motivací nejsou jen peníze – tuto možnost označilo jen 19 procent respondentů. Stejný počet oslovených pak zvolil možnost „zajistit budoucnost pro své děti“ či to, že podnikání berou jako „výzvu“. O poznání víc lidí láká především svoboda.
„Mladí podnikatelé chtějí dělat to, co je baví, a rozhodovat sami za sebe – v obou případech se jedná o 75 % všech, kteří již podnikají nebo podnikání zvažují. Dalším silným motivátorem k podnikání je pro mladé flexibilní pracovní doba (66 %),“ stojí mezi hlavními výstupy šetření.
Co brání podnikání v Česku
Vedle motivací se průzkum zaměřil i na identifikaci překážek, které lidem ve vstupu do podnikání brání. Mezi ty hlavní patří strach, ať už z neúspěchu jako takového (tedy chybějící odvaha), nebo souvisejících finančních potíží – zadlužení či ekonomické nestability.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Strach ze zadlužení je nejsilnější mezi mileniály (47 %) a mezi lidmi, kteří podnikání teprve zvažují (43 %). Naopak tuto obavu sdílí pouze 19 % aktivních podnikatelů. Celkem 47 % mladých lidí pak vnímá jako jednu z největších bariér nedostatečný počáteční kapitál a strach z neúspěchu.
„Ženy mají mnohem menší problém s administrativou, ale bojí se víc než muži neúspěchu a konkurence. V součtu je jednoznačně největší překážkou nedostatečný kapitál,“ analyzuje hlavní zjištění průzkumu Alena Šafrová Drášilová, odborná asistentka na Katedře podnikové ekonomiky a managementu Masarykovy univerzity a hlavní tvář seriálů Jak začít podnikat a Jak na podnikání.
Promo
Businessové vzdělání z NEWTON University se vyplatí každému – bez ohledu na obor. Ekonomika a management, psychologie, marketing, nebo podnikání vám otevřou nové možnosti. Tituly Bc., Ing., MBA, MSc. a LL.M. nejsou cílem, ale startem k úspěšné kariéře. Setkávejte s odborníky, kteří jsou na špičce svých oborů a připravte se na svůj vlastní úspěch.
„Motivaci podnikat mají nízkopříjmoví (studenti, začátek kariéry, chci si polepšit) a vysokopříjmoví (mám vyděláno, z korporátu jsem vyhořelý). Střední třída se má naopak fajn tam, kde je,“ dodává autorka knihy Začátky úspěšného podnikání.
Víc než polovina (56 %) mladých lidí do 24 let také cítí, že nemá dostatečné zkušenosti pro start vlastního podnikání. „Dobrá zpráva je, že v Česku rychle roste podpůrný ekosystém, který se na tyto oblasti zaměřuje,“ říká partner Presto Ventures Vojta Roček s tím, že se sami na programech pro mladé podnikavce aktivně podílejí a řadu projektů i chystají.
Podpora podnikání v Česku
Průzkum Presto Index ostatně zkoumal i to, co by ještě nerozhodnutým lidem nejvíce pomohlo. U mladých jednoznačně převažují rady od někoho zkušeného (68 %), finanční podpora a granty (66 %), větší znalosti a vzdělání (63 %) a také pomoc s osobním rozvojem a sebedůvěrou (63 %). Zajímavé je, že finanční podporu vnímají jako důležitější spíš ženy (63 %) než muži (53 %).
„Mladí chtějí podnikat, mají nápady, ale nevědí, jak začít. Přijde jim to složité. My se jim snažíme dokázat, že na začátku to není o penězích. Důležité je vědět, jak si ověřit poptávku a ujistit se, že projekt může být ziskový,“ říká Markéta Uhrová za projekt ČSOB Start-It, který sice akceleruje pokročilejší startupy, ale mladým jde naproti takzvanými validačními kempy.
Podpůrných programů pro podnikatele lze v Česku využít celou řadu, nápomocny bývají i státní instituce (využijte náš přehled, kde hledat rady a podporu pro podnikání). Projektem Jak začít podnikat jsme se navíc rozhodli přispět i my. „Už i Draghiho zpráva ukázala, že bez podpory inovací nesených podnikateli se nebude dít vůbec nic. Čeká nás stagnace, nepokoje a zmar,“ dodává Roček.
Kvantitativní průzkum probíhal formou dotazování CAWI v období od 1. do 6. srpna 2024. Zúčastnilo se ho 1 000 lidí z reprezentativního vzorku online populace ČR. Jeho cílem bylo získat reprezentativní data o postojích Čechů k podnikání se zaměřením především na mladou generaci.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Otestujte se, jestli na to máte. Jak začít podnikat ve velkém kvízu
Kde hledat rady a podporu pro podnikání v Česku? Průvodce pro začínající podnikatele
Jak začít podnikat? Nový projekt Finmag.cz vás provede cestou ke svobodě
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu