Předplatit časopis Finmag

Deprese v průmyslu pokračuje, drží se už přes dva roky. Podniky odkládají investice

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
1. 10. 2024
aktuality

Výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v českém zpracovatelském sektoru v září klesl ze srpnových 46,7 na 46 bodů. Index tak i nadále signalizuje ochlazování průmyslové aktivity, což je setrvalý stav už osmadvacet měsíců v řadě.

Pod neutrální hladinou 50 bodů, která odděluje pásmo expanze a kontrakce, se tuzemský PMI nachází nepřetržitě od června 2022, tedy déle než dva a čtvrt roku. V letošním roce se hodnota PMI pohybuje kolem úrovně 45 bodů.

„Zpracovatelé v září hlásili pokles objemu výroby, slabou poptávku, nižší ochotu investovat, úbytek zakázek či redukci zaměstnanosti,“ vypočítává problémy českého průmyslu Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus. „Na vině tohoto neutěšeného stavu je podle nich hlavně obtížná ekonomická situace v zemích Evropské unie, výpadky v dodavatelských řetězcích či zdražování výrobních vstupů.“

„V září pokračoval pokles výroby a nových zakázek. Podniky, které bojují s výraznějším poklesem zakázek, zároveň plánují méně investovat,“ komentuje nejnovější data Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Určité pozitivum vidí alespoň v tom, že tempo poklesu exportních zakázek bylo v září nejmírnější od dubna 2022.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se depresivní čísla v průmyslu propisují do nejvýraznějšího snížení zaměstnanosti v průmyslu za poslední takřka rok. „Průmyslu se ovšem nedaří i kvůli ekonomickým potížím Německa a potažmo Číny, která je klíčovým odbytištěm německého průmyslového vývozu,“ dodává.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Právě ve srovnání s naším západním sousedem vychází Česko ještě dobře, jak upozorňuje analytik Raiffeisenbank Martin Kron: „Zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu se v září oproti srpnu mírně prohloubilo, ale ve srovnání s eurozónou, a zvláště Německem, je hodnocení příznivější.“ Právě kondice Německa bude podle něj ale pro vývoj tuzemského průmyslu v dalších měsících klíčová.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityČeský statistický úřadekonomikaNěmeckoprůmyslprůmyslová výrobastatistikazaměstnanost

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Koupit nejnovější číslo