Průmysl se dál plácá kolem nuly. Obchodní válka mezi Evropou a USA ho může potopit
Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 0,6 %, meziměsíčně byla nižší o 0,3 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Průmysl tak mírně překonal odhady trhu, přesto dál zůstává v bídné kondici, upozorňují ekonomové.
„Lednový výsledek průmyslové produkce byl jen mírně pod úrovní předchozího měsíce i loňského ledna. Největší vliv měla výroba motorových vozidel, kde pokračoval pokles v segmentu výroby dílů a příslušenství pro motorová vozidla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Meziměsíčně nejvíc vzrostla produkce v sektoru výroby usní (18,1 %) a těžby a úpravy uhlí (10,1 %). K největšímu poklesu naopak došlu u zpracování dřeva a výroby dřevěných výrobků (-7,2 %) a ostatní těžba a dobývání (-6,2 %).
Meziročně vzrostla hlavně výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (13,9 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (7,2 %). V nejhorší kondici naopak zůstávají oddíl výroby oděvů (-21,4 %) a výroby ostatních dopravních prostředků (-15,6 %).
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v lednu 2025 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,0 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,3 %, tuzemské nové zakázky klesly o 0,4 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 2,3 %.
„Lednový výsledek sice překonal očekávání, nicméně ta byla nastavena velmi nízko,“ upozorňuje Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. „Tuzemský průmyslový sektor tak i nadále paběrkuje kolem nuly, když v jednom měsíci mírně naroste, v tom dalším naopak poklesne, a ve výsledku stagnuje,“ dodává Hradil s tím, že s ohledem na vývoj v Německu se přitom jedná vlastně spíše o úspěch, když jeho vlastní průmyslový výkon mezitím stačil klesnout až na úroveň roku 2010.
„Největší problémem zůstává slabá výkonnost německé ekonomiky, která se dle předpovědí nezlepší ani v letošním roce. Konkurenceschopnost sráží rovněž vysoké ceny energií. I proto nelze očekávat výrazné oživení průmyslové výroby,“ předpovídá Filip Pastucha, ekonom Deloitte.
Podle Hradila naděje na výraznější zotavení průmyslu zůstávají spíš v teoretické rovině. Optimismus ohledně klesajících českých i evropských úrokových sazeb a růstu reálných příjmů obyvatel vyvažuje hrozba obchodní války mezi Evropou a USA, která závisí na krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„I pokud se v tomto ohledu nakonec podaří dosáhnout usmíření, předpokládáme, že český průmyslový sektor letos neporoste a za celý rok vykáže stagnaci. Případná obchodní válka by jej pak prakticky zaručeně poslala do záporu,“ varuje Hradil.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Průlomová změna pro podnikatele. Vláda posvětila jednotné měsíční hlášení
Koncesionářské poplatky pro firmy i přes odpor svazů prošly. Kdo kolik zaplatí?
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu