Předplatit časopis Finmag

Česko se probouzí z letargie, chystá revoluci v přístupu ke startupům

Michal Hron
Michal Hron
24. 3. 2025
startupy
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Flexibilnější pracovní úvazky, lepší přístup ke kapitálu, méně administrativy a byrokracie. Vedle funkčních programů pro zaměstnanecké akcie to jsou hlavní věci, po kterých už léta volají mladé a rychle rostoucí firmy nejen v Česku. Nyní se zdá, že se konečně dočkají: v tuzemsku se rodí nový startupový zákon, který by měl dosavadní neduhy minimálně zčásti napravit.

Česko se probouzí z letargie, chystá revoluci v přístupu ke startupům
Martin Jiránek během představování nové legislativy na podporu českých startupů – takzvaného startupového zákona – v prostorách Parlamentu České republiky (24. března 2025) / Zdroj: Česká startupová asociace

„Stát má vytvářet podmínky, ve kterých může soukromý sektor růst.“ Tak by se dalo shrnout hlavní sdělení pondělní konference nazvané Upgrade startupového prostředí, kterou v prostorách Parlamentu České republiky uspořádala Česká startupová asociace.

Zástupci státu a české byznysové scény zde diskutovali požadavky na změny, bez kterých se mladé firmy v Česku neurodí. A byť nepřinesli prakticky nic nového a opakovali dosavadní mantru „flexibilnější pracovní trh – dostupnější kapitál – méně administrativy“, pozitivní efekt se dostavil.

„Česko potřebuje k podpoře startupů rychlý krok. A tím je startupový zákon. Je to cesta, jak se pokusit dohnat – a možná i trošku předehnat – naše evropské konkurenty, kteří už takový zákon mají,“ uvedl Martin Jiránek, předseda České startupové asociace.

Nová éra pro české startupy

Jak zaznělo později v diskusi, zákon se prý už chystá do paragrafového znění. Podpora pro jeho vznik zazněla i z úst zástupců ministerstva průmyslu a obchodu; první verze nového zákona o startupech by mohla vzniknout už letos na podzim. Tedy těsně před sněmovními volbami.

Pokud lze věřit slovům politiků, nová legislativa má řešit prakticky všechny problémy, které startupy dlouhodobě zmiňují: zavést flexibilnější pracovní úvazky, omezit objem administrativy a byrokracie a zavést i atraktivní pobídky pro příliv zahraničního kapitálu.

Inspiraci si chystaná legislativa bere v zahraničí. Její logika je podle Jiránka poměrně jednoduchá: na základě levných a měkkých parametrů, jako je stáří firmy, její obrat a velikost nejprve definovat, co to startup je, a těmto firmám následně usnadnit život formou různých úlev a výhod.

„Cílem těchto zákonů je, aby startupy mohly rychleji růst a uspět na globálním trhu,“ uvedl Jiránek. Za vzor pak označil zejména Španělsko, které se pro podobnou reformu rozhodlo už v roce 2020 a dnes patří k ekonomickým premiantům celé sedmadvacítky.

„Česko musí co nejrychleji nastartovat podporu pro startupy a investory, aby nám už definitivně neujel vlak. Je skvělé, že se všichni politici na konferenci k těmto změnám přihlásili a slíbili, že budou pracovat na jejich prosazení,” shrnul výsledky pondělní konference Jiránek.

Startupový zákon po Česku

Jedna z hlavních oblastí, kterou by měl nový zákon vyřešit, jsou pracovně-právní vztahy. „Startupy potřebují rychle přijímat i propouštět lidi, a to s co nejmenšími závazky i náklady,“ uvedl Jiránek. Vedle dohod, jejich pravidla jsou stále nejistá, mají nejčastěji na výběr jen mezi neflexibilním hlavním pracovním poměrem - HPP, nebo smluvními vztahy s OSVČ. Jenže tím se vystavují riziku postihů za nelegální švarcsystém.

„Rozebírali jsme proto například vytvoření nové kategorie legálního pracovníka, po vzoru Velké Británie mu říkejme třeba ‚worker’,” uvedl Jiránek s tím, že tato kategorie by fakticky kombinovala výhody obou světů. Součástí debat pak jsou i rychlejší a snazší víza pro zahraniční pracovníky a další odstranění bariér pro lákání chytrých hlav z celého světa.

Druhou klíčovou oblastí jsou daně. Mimo jiné v diskusi zazněla inspirace letitým britským modelem Enterprise Investment Scheme (EIS), což je vládní iniciativa s účelem podpory investic do malých a středních podniků (SME) prostřednictvím daňových pobídek. „Po vzoru Španělska plánujeme daňové úlevy jako odklad platby daně, případně nižší daň z příjmu,“ uvedl Jiránek.

Nápadů, jak usnadnit startupům v Česku život a přilákat investory, ale zaznělo ještě mnohem víc. Mimo jiné třeba i moratorium v prvních letech podnikání, po které by mohly být mladé firmy v klidu a nemusely se obávat kontrol ze strany úřadů. Nebo online změny uvnitř firem bez zapojení notáře či možnost založení firmy za jediný den.

„A taky snížení nákladů na získání patentů a certifikací,“ doplnil Jiránek.

Široká diskuse

Nápady, které se inspirují úspěšnými projekty z Evropy, nyní čeká detailní expertní diskuse. Už sama konference za účasti zástupců startupů, investorů, akcelerátorů i zástupců politických stran napříč spektrem naznačila, že naděje na jejich prosazení je veliká. Sám Jiránek si je navíc vědom toho, že se blíží sněmovní volby, které mohou politické vedení země opět zcela proměnit.

„Tyto jednotlivé parametry budeme v následujících měsících diskutovat a finalizovat je pro budoucí vládu. Chceme dát stejně jako Španělé, Rumuni, Portugalci a další našim startupům jakékoli přímé výhody, zjednodušit a zrychlit jejich život, a zvýšit tak procento těch, které uspějí,“ uzavřel předseda České startupové asociace, která vznikla teprve loni na podzim.

Diskuse se mimo jiné zúčastnil Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, Aleš Rod, člen NERV a ředitel CETA, investoři Vojta Roček z Presto Ventures, Ondřej Tomek z Impulse Capital či Petr Šíma z DEPO Ventures. Hlas startupů reprezentovali zakladatelé Ondřej Krátký (Liftago, grid.online) a William Jalloul (Flowpay). Za CzechInvest promluvil Ivo Denemark, ředitel divize startupů a venture investic.

Pohled za politickou sféru přidali Karel Havlíček (místopředseda ANO), Vojtěch Munzar (ODS), Štěpán Hofman (STAN, náměstek ministra průmyslu a obchodu), Ivan Bartoš (Piráti) a Michal Kučera (místopředseda TOP 09).

Vedle politiků a byznysových profesionálů se konference zúčastnily desítky zástupců startupů, VC fondů, andělských investorů, podnikatelských inkubátorů a inovačních center, profesních asociací, právních kanceláří a také akademické obce.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

administrativaadministrativní zátěžakcelerátorbyrokracieČeská startupová asociacedaňové úlevydaňové zvýhodněníinspiraceJak začít podnikatkapitállegislativarevolucestartupstartupyventure kapitál
Jak začít podnikat banner

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo