Rostou ceny potravin i služeb. Inflace v březnu překvapila
Meziroční inflace v Česku dosáhla v březnu 2,7 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad. Je to mírně vyšší číslo, než jaké čekali analytici i Česká národní banka, jejichž prognózy hovořily o 2,6 procentech. Ve srovnání s únorem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 4,5 %. „V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 %. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot. Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 Kč za litr, což byla nejnižší cena od září roku 2021. Nafta se prodávala za 34,83 Kč za litr, což bylo nejméně od listopadu loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá z ČSÚ.
Za odchylkou od očekávání stojí především růst cen potravin, zejména těch nezpracovaných. Výrazně zdražily například vejce, a to o 15,7 procenta, a také ovoce, u nějž statistici zaznamenali meziměsíční nárůst o 2,7 procenta. Meziročně stouply ceny masa a mlékárenských výrobků. Naproti tomu pohonné hmoty a energie meziročně zlevnily téměř o pět procent.
„Inflace byla v březnu vyšší, než se čekalo, hlavně kvůli potravinám,“ komentuje aktuální statistiku Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle Víta Hradila, hlavního ekonoma Investiky, ale inflaci stále táhne především sektor služeb. „Hlavním českým inflačním problémem zůstává sektor služeb, který se nadále těší solidní poptávce a zároveň čelí silnému tlaku na zvyšování mezd,“ říká.
Snížení úroků nečekejme
Hradil dodává, že usuzovat z dnešních dat na změnu v přístupu České národní banky by bylo předčasné. Květnové zasedání bankovní rady tak podle něj zůstává otevřené, představitelné je nyní jak mírné snížení sazeb, tak jejich ponechání beze změny.
Kovanda naopak očekává, že měnová politika ČNB se navzdory mírně vyšší inflaci může posunout směrem k rychlejšímu snižování sazeb, a to především kvůli vývoji v zahraničí. „ČNB nicméně kvůli Trumpovým clům i tak snižování úrokových sazeb výrazně urychlí, míní trh,“ uvádí.
Spojené státy totiž oznámily zavedení nových cel, která by podle odhadu českého ministerstva financí mohla zpomalit hospodářský růst Česka až o sedm desetin procentního bodu. A byť ve středu Donald Trump na poslední chvíli otočil, stále není vyhráno.
Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka ve středu na 32. exportním fóru ovšem vysvětlil důvody, proč centrální banka pravděpodobně delší dobu zůstane obezřetná a úrokové sazby nějakou dobu nesníží. Jako jeden z hlavních důvodů označil právě i „neposlušnou“ inflaci, kterou ČNB považuje u hranice tří procent za stále nevyzpytatelnou.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Inflace rostla, přesto potěšila. Začne ČNB znovu snižovat úrokové sazby?
Česká ekonomika zpátky v evropské top 10. Ale výš to jen tak nepůjde
Stop, brzdíme! Rizika jsou příliš vysoká, rozhodla o ponechání sazeb ČNB
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Často kladené otázky
Inflace označuje růst cenové hladiny v ekonomice, tedy obecné zdražování zboží a služeb. Sleduje ji především Český statistický úřad a Česká národní banka. Údaj o inflaci se zveřejňuje každý měsíc a ovlivňuje rozhodování v oblasti mezd, investic nebo úrokových sazeb.
Inflace se měří pomocí tzv. indexu spotřebitelských cen (CPI). Tento index sleduje vývoj cen vybraného „spotřebního koše“ zboží a služeb, které běžně nakupují domácnosti – od potravin přes energie po oblečení a služby. Srovnává se především meziroční a meziměsíční změna.
Inflace ovlivňuje kupní sílu peněz – pokud rostou ceny a příjmy zůstávají stejné, lidé si mohou dovolit méně. Výše inflace má dopad na úrokové sazby, úspory i ceny úvěrů. Stabilní a předvídatelná inflace je jedním z hlavních cílů centrální banky, protože vytváří jistotu pro spotřebitele i firmy.
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2