Předplatit časopis Finmag

Propojíme malé s velkými a nakopneme Česko. Nová platforma slibuje startupovou revoluci

Michal Hron
Michal Hron
15. 5. 2025
 7 487
ekonomika
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Začalo to jako snaha o silnější hlas startupů. Po půl roce má Česká startupová asociace vlastní podvýbor ve Sněmovně, pořádá konference s politiky a získává na sebevědomí. Dokazuje to mimo jiné i založením své „sestry“ v podobě České inovační platformy – ambiciózního projektu, který má odblokovat inovační potenciál Česka tím, že bude propojovat „malé“ firmy s „velkými“.

Propojíme malé s velkými a nakopneme Česko. Nová platforma slibuje startupovou revoluci
Zleva: předseda České startupové asociace Martin Jiránek, CEO nově vzniklé České inovační platformy Dana Vaníčková a partner iniciátora obou platforem, fondu Presto Ventures, Vojta Roček / Zdroj: Česká inovační platforma (ČIP)

Česko dlouhodobě zůstává „mírným inovátorem“, ukazují evropská srovnání. Jen necelá polovina českých firem používá moderní technologie jako cloud nebo AI, a ještě méně jich skutečně spolupracuje s dalšími na inovačních projektech. Pak jsou tu ale průzkumy, podle nichž české firmy inovovat chtějí, ale nevědí jak.

Česká inovační platforma chce tuto situaci změnit. „Česko má obrovský, ale z velké části nevyužitý inovační potenciál. Z našich dat i mezinárodních srovnání vyplývá, že firmy mají chuť inovovat – ale často jim chybí systémová podpora, kapacity nebo příležitosti ke spolupráci,“ říká Dana Vaníčková, která stojí v čele České inovační platformy.

Zkušená manažerka s víc než dvacetiletou praxí v mezinárodním byznysu chce pomocí nové iniciativy vytvořit most mezi startupy, které přinášejí nové nápady a technologie, a zavedenými firmami či veřejnými institucemi. Inspiraci si bere z podobných – a velice úspěšných – projektů v zahraničí: ve Švédsku, Irsku či Španělsku.

„Naším cílem je přinášet konkrétní výsledky: nové obchodní příležitosti, smysluplná partnerství a inovace s reálným dopadem. Pro startupy to znamená nové velké klienty, pro zavedené firmy přístup k inovativním řešením a pro naši ekonomiku nová pracovní místa, růst HDP a vyšší konkurenceschopnost,“ dodává Vaníčková.

Propojíme velké s malými

Základem nově spuštěné platformy je takzvaný strukturovaný matchmaking – tedy řízené propojování startupů s firmami podle konkrétních potřeb. Právě v tom se inspiruje zahraničními modely. Ostatně, během čtvrtečního představování platformy vystoupili i zástupci těchto projektů, aby detailně představili, jak velký potenciál podobné iniciativy mají.

Například ve Švédsku se o propojování startupů s korporacemi a institucemi už od roku 2017 stará platforma Ignite Sweden, která podpořila už na 1 800 startupů a propojila je s víc než 370 korporátními partnery. Irsko, kde mají sídla ty největší korporace světa, od roku 2022 staví na modelu The Innovation Exchange, a Španělsko – premiant EU v ekonomickém růstu – se opírá například o iniciativu BIND, která od svého vzniku v roce 2016 stojí za víc než 350 úspěšnými startupovými projekty realizovanými ve spolupráci s velkými průmyslovými podniky.

Česká inovační platforma chce tyto přístupy lokalizovat a přenést do domácích podmínek. Už teď má první partnery – Partners Banku, firmu Stratforce.one a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Právě se Svazem už proběhl první společný projekt, který ukázal, že firmy napříč obory – od zpracovatelského průmyslu až po finance – inovovat chtějí. Jen potřebují pomoct s tím, jak začít.

Z průzkumu mezi 105 firmami vyšlo, že jen 23 % z nich má na inovace vyčleněného člověka nebo tým. Ve většině případů inovace leží na bedrech CEO nebo manažerů, kteří mají řadu jiných úkolů. Zároveň průzkum ukázal, že 52 % firem má nějakou inovační strategii – zbytek k tomu přistupuje spíš ad-hoc. Inovace tak nejsou vždy prioritou.

„Expertní pomoc a systematický přístup by tedy pro mnoho firem mohl být řešením, které jim umožní správně vydefinovat potřeby, najít vhodného partnera a úspěšně inovace zavést – a získat tak novou konkurenční výhodu,“ hodnotí výsledky průzkumu zástupci České inovační platformy.

Cíl: české firmy s 200+ zaměstnanci

Všechny zmíněné zahraniční platformy mají navíc mezinárodní přesah: nesoustředí se tedy jen na lokální startupy, ale napříč regiony nacházejí taková partnerství, která mají potenciál místní firmy posunout dál a získat pro ně konkurenční výhodu. Z logiky věci tedy vyplývá, že prostor pro nalezení úspěšné spolupráce se s počtem podobných iniciativ zužuje.

Věříte, že Česká inovační platforma nakopne českou ekonomiku?

Jak na to tedy chce jít Česká inovační platforma? „Soustředit se chceme na větší české firmy se dvěma sty a více zaměstnanci,“ upřesňuje Martin Jiránek, předseda České startupové asociace, která za novou iniciativou stojí. Spolupracuje na ní i se sítí krajských inovačních center Ynovate.

Česká startupová asociace novou iniciativu představila téměř přesně půl roku od svého založení. Za tu dobu ukázala, že s politiky umí mluvit; docílila například vlastního podvýboru pro startupy, vědu, výzkum a inovace, kde teď diskutuje o zaměstnaneckých akciích (ESOP), o startupovém zákoně i o tom, jak udělat z Česka zemi, kde se inovace nejen vyslovují, ale skutečně dějí.

„Asociace nyní komunikuje s ekonomickými špičkami všech relevantních politických stran,“ říká Jiránek. „Ze zpětné vazby od politiků, která nás velmi těší, vnímáme, že partnera pro startupová témata a transformaci na inovativní ekonomiku chtějí a spolupráci s námi oceňují,“ dodává a věří, že i vzhledem k aktuální situaci přežije zájem politiků i nadcházející parlamentní volby.

Do konce roku chce asociace dotáhnout legislativní návrhy – nejen startupový zákon, ale i „incentivy pro rozvoj investorského prostředí, posílení kapitálového trhu, rozvoj krajských inovačních center či příprava 28. režimu na úrovni EU.“

Jak začít podnikat? Návody, rady, inspiraceFinmag.cz

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

Česká startupová asociaceekonomický růstekonomikainovaceJak začít podnikatkapitálový trhkonkurenceschopnostlegislativapodpora podnikáníprůmyslspoluprácestart-upstartupytechnologie
Jak začít podnikat banner

Letní příběh

ARCHIRUN 2025

ARCHIRUN 2025

850 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo