Vláda schválila státního developera. Hazard s veřejnými financemi, namítá svaz
Vláda ve středu schválila model financování rozvoje strategických podnikatelských parků prostřednictvím Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS). Ta má připravovat průmyslové zóny ve strukturálně postižených regionech. Materiál posvětila i přes ostrou kritiku největšího podnikatelského svazu, Hospodářské komory.

SIRS by se podle schváleného materiálu měl starat o celý proces rozvoje daného území, tedy od výkupu pozemků přes projektovou dokumentaci až po přípravu potřebné infrastruktury. Cílem je podle vlády zrychlit přípravu území pro velké investory a přilákat projekty s vysokou přidanou hodnotou, například z oblasti výroby čipů, baterií nebo komponent pro elektromobilitu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu, které návrh předložilo, argumentuje, že dosavadní systém není schopen zajistit dostatečně rychlou reakci na požadavky zahraničních investorů. Nový model má být podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka odpovědí na zdlouhavé procesy a nedostatek vhodných, infrastrukturně připravených lokalit.
Financování aktivit SIRS bude probíhat prostřednictvím základní smlouvy s MPO a navazujících prováděcích smluv, které umožní postupné uvolňování prostředků podle konkrétní potřeby a fáze projektu. Vláda zároveň očekává, že kromě státních výdajů dojde i ke spolufinancování ze soukromých či evropských zdrojů, včetně Národní rozvojové banky nebo Evropské investiční banky.
Kritice navzdory
Proti záměru se už ve středu před jednáním vlády důrazně postavila Hospodářská komora České republiky. Podle ní stát nemá vstupovat na developerský trh. Prezident Komory Zdeněk Zajíček uvedl, že jde o zásadní narušení tržního prostředí, které může vést k neefektivnímu vynakládání veřejných peněz.
Komora ve svých výtkách varuje, že stát by měl vytvářet podmínky pro investice, nikoliv sám hrát roli developera. „Jde o principiální spor o podobu liberálního tržního prostředí. Připravovat rozsáhlé investiční lokality bez jasné poptávky považujeme za spekulativní a rizikové. V návrhu zcela chybí ekonomické hodnocení i analýza návratnosti,“ uvedl Zajíček.
Výhrady k návrhu v připomínkovém řízení vzneslo také ministerstvo financí. Podle něj materiál nesprávně tvrdí, že nemá dopady na státní rozpočet, přestože předpokládá miliardové výdaje. Resort financí rovněž varoval, že návrh není v souladu s vládní fiskální strategií. Negativní stanovisko vyjádřila také ministerstva dopravy a životního prostředí.
Státní investiční a rozvojová společnost vznikla na začátku roku 2024. V následujících šesti letech má připravit tři lokality s veškerou dokumentací a povoleními, a dalších šest dostat do fáze předprojektové přípravy. Mezi prvními projekty jsou Dolní Lutyně, Lazy a Cheb. Podle generálního ředitele SIRS Zbyňka Pokorného má jít o nástroj, jak posílit konkurenceschopnost Česka a pomoci regionům v útlumu.
Hospodářská komora ale trvá na tom, že takový přístup je chybný. „Výstavba hal, výkup pozemků a přímé řízení projektů jsou byznysové činnosti, které svědčí podnikatelskému sektoru, a nepatří do rukou státu,“ připomněl tajemník Komory Ladislav Minčič.
Pokorný ale takovou kritiku odmítá s tím, že „se zde nebavíme o běžných průmyslových zónách, kterých je v Česku celá řada“, a o které se dále bude primárně starat soukromý sektor. „Bavíme se o rozsáhlých strategických územích. Po těchto územích je v Česku dlouhodobě vysoká poptávka, ale doposud bohužel chyběla nabídka. Zkušenosti ukazují, že soukromý sektor projekty strategického rozsahu připravit nemůže a ani je v minulosti nepřipravil – ani v Česku, ani jinde v Evropě. Vždy se do toho vložil stát,“ vysvětluje ředitel SIRS.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Kam banka nemůže (nebo nechce). Developeři hledají alternativní způsob financování
Lobby developerů? Na metry čtvereční máme bytů dost, ale na kusy málo, vysvětluje expert
Stát jako developer? Necpěte se, kam nemáte, nešetří kritikou Komora
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2