Předplatit časopis Finmag

Nelezte nám do zelí, supí soukromníci na vládu. Ohrozí stát jejich byznys v developmentu?

Pavel Jégl
Pavel Jégl
10. 6. 2025
 19 857
komentář

Stát rozšiřuje své podnikatelské aktivity. U vlády vedené premiérem z pravicové ODS to vyvolává údiv. Jak dopadne jeho vstup na developerský trh, proti kterému brojí Hospodářská komora?

Nelezte nám do zelí, supí soukromníci na vládu. Ohrozí stát jejich byznys v developmentu?
Premiér Petr Fiala (ODS) / Zdroj: Úřad vlády ČR

Stát podniká v kdečem. Například vaří pivo, spravuje lázně, hotely, doručuje zásilky. Nedávno nakoupil a provozuje benzinky i plynovody. A aby toho nebylo málo, vláda rozhodla, že se pustí do developerských projektů.

Do Česka chce tímto způsobem přilákat investice s vysokou přidanou hodnotou. Dá se věřit tomu, že to státní developer zařídí?

Když je v sázce víc než králíkárna

Vláda se chystá zapojit stát do developerské činnosti při přípravě velkých podnikatelských parků, které označuje jako strategické. Zdůvodňuje to tím, že chce urychlit přípravu území pro významné investory.

Hospodářská komora a další profesní organizace proti takovému záměru povznesly hlas. Komora namítla, že „rozvoj průmyslových parků má řídit trh“ a konflikt s vládou označila „za principiální spor o podobu liberálního tržního prostředí“. Developerské projekty v režii vlády podle ní mohou vést k „neúčelnému vynakládání veřejných prostředků, pokřivení trhu a oslabení role soukromých investorů“.

Vláda nicméně prosadila své. Nezastavily ji ani výhrady ministerstva financí, které poukazovalo na to, že návrh obchází běžná rozpočtová pravidla a není v souladu s rozpočtovou strategií, v níž se kabinet zavázal ke konsolidaci veřejných financí.

Státní investiční a rozvojová společnost, která má developerské projekty řídit, to vidí v růžových barvách. Oznamuje, že vláda otevřela cestu ke strategickým investicím a v Česku konečně vzniknou velké podnikatelské parky zaměřené na moderní technologie. 

prohlášení státního developera se píše: „Pro přilákání velkých strategických investic ze zahraničí je klíčová rychlost. Investoři chtějí zahájit výrobu do dvou let od rozhodnutí, což byl dosud vzhledem ke zdlouhavým schvalovacím procesům a nedostatku velkých, majetkově scelených a infrastrukturně vybavených ploch, téměř nesplnitelný úkol.“

Tato argumentace nepřímo vysvětluje, v čem je zakopaný pes a proč se ve velkých developerských projektech angažuje stát: v Česku je tak nepřehledné podnikatelské prostředí, že téměř jakýkoli projekt přesahující rozsah králíkárny nebo chlívku pro kozy je pro soukromníka spojený s překonáním kupy administrativních překážek.

Regulací a byrokracie máme zkrátka v některých odvětvích už tolik, že je může zvládnout jen stát, který je stvořil.

Kdepak Ducháček, stát to zařídí

Vláda hájí státního developera argumentem, že soukromý developer nemůže projekty takového rozsahu, jakými jsou továrny na výrobu polovodičů nebo baterií do elektromobilů, připravit včas. A to nejen v Česku, ale ani v dalších evropských zemích. Proto evropská legislativa umožňuje developerské projekty v režii státu.

Našinec by nicméně mohl předpokládat, že se vláda Petra Fialy zaměří na to, aby odstranila klacky, které politické reprezentace v minulých letech a dekádách naházely developerům a stavbařům pod nohy, zjednoduší územní plánování a stavební řízení. Tím by vytvořila lepší podmínky pro vznik velkých podnikatelských zón, z nichž by státu přitékaly finance pro jeho provoz.

Vláda však nedokázala opravit systém, neliberalizovala podnikání, byť to v programovém prohlášení slibovala. Kdo jiný by to přitom měl udělat než koalice vedená pravicovou ODS?

Kabinet na trh nespoléhá. Nedostatek bytů řeší veřejnou výstavbou i dalšími regulacemi a od politiků slyšíme, že trh s byty nefunguje. Bodejť by fungoval, když je svázán hromadou předpisů a stavební řízení i územní rozhodování se leckdy vleče celé roky!

Za dobrou láci?

Teď se tedy stát za peníze poplatníků vrhne na velké developerské projekty. Kolik to bude stát? Na základní přípravu území počítá vláda zatím s 3,6 miliardy korun. Až se přiobjedná výstavba infrastruktury, může se na cenovce objevit až 20 miliard.

Nahlíženo dvěma stovkami miliard strukturálního schodku to vypadá jako kapka v moři. Jenže kapka ke kapce… a brzy teče do bot.

Státní investiční a rozvojová společnost v prohlášení zaslaném Finmagu píše, že bude pouze vyhledávat a připravovat strategické lokality, například stavět příjezdové komunikace, inženýrské sítě a napojení na energetickou infrastrukturu. Soukromníky uklidňuje ujištěním, že výstavbu výrobních hal a jejich technologického zázemí provede samotný investor s pomocí soukromých developerů.

Kromě toho státní developer upozorňuje, že nebude investovat peníze pouze ze státního rozpočtu, ale také z evropských fondů. Pořád to ale budou především peníze českých daňových poplatníků, protože v unijní pokladně nejsou jen cizí finance, ale i ty české.

Ano, stát podniká za vaše peníze

Hospodářská komora ve stanovisku k vládnímu projektu financování rozvoje strategických podnikatelských parků upozorňuje na zásadu, podle níž se stát při podnikání má držet při zdi. Tam, kde není potřeba, nemá co pohledávat, protože hospodaří hůř.

Stát jako developer. Jak vám to zní?

Je jasné proč. Erár má sklony k lehkomyslnému utrácení a není tak efektivní jako soukromník, což dokládá hromada příkladů z minulosti i řada studií. Jak jinak, když nespravuje vlastní peníze, ale peníze, které vybral od druhých.

Stát proto za svá chybná byznysová rozhodnutí nenese přímou odpovědnost. Když se nesprávně rozhodne podnikatel, jedno, zda firma, nebo živnostník, prodělá a se ztrátou se musí vypořádat. Podniká za své peníze a na své riziko. Stát ale riskuje na cizí účet a při neúspěchu (ztrátě) přehodí odpovědnost na ty, kteří platí daně. Dřív nebo později je zvýší. Anebo si vymyslí nějaké poplatky.

Tohle bychom měli mít na paměti a zpozornět při každém vstupu státu do některého z podnikatelských odvětví.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Ohodnoťte článek

-
12
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Novinář a grafoman. Po studiu automatizace a robotiky na ČVUT se živil jako konstruktér. Už před listopadem 1989 ale psal – do samizdatu a taky do šuplíku. Pak si vyzkoušel politiku, když byl zvolen za... Více

Související témata

byznysinfrastrukturakomentářlegislativaMinisterstvo financíMinisterstvo průmyslu a obchodurozvojstavební zákonvláda

Letní příběh

MICHAEL KORS pro něj

MICHAEL KORS pro něj

2200 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo