Předplatit časopis Finmag

Nejvíc zdražuje to, co potřebuje každý. Inflace zrychlila, hlásí ČSÚ

Gabriel Pleska
Gabriel Pleska
10. 6. 2025
 7 517
aktuality

Inflace rostla rychleji, než se čekalo. Krátkodobě může ještě vystřelit ke třem procentům. Nejvíc zdražují věci, které potřebuje každý: potraviny a bydlení. Roste taky cena služeb, čekají nás dražší dovolené i restaurace. Úrokové sazby se nejspíš nebudou snižovat dřív než ve druhé polovině roku.

Nejvíc zdražuje to, co potřebuje každý. Inflace zrychlila, hlásí ČSÚ
Co zdražuje nejrychleji? Potraviny, služby, nájmy (ilustrační obrázek) / Zdroj: Pleska / Midjourney

Meziroční inflace dosáhla v květnu podle Českého statistického úřadu 2,4 procenta. Zdražování tedy nabírá na síle: v dubnu byla inflace pod dvouprocentním cílem České národní banky, na úrovni 1,8 procenta.

Jak trhy, tak Česká národní banka předpokládaly, že inflace za květen bude proti dubnové vyšší, růst ale jejich očekávání překonal. Největší vliv na růst inflace měly potraviny, jejichž ceny vzrostly o 5,4 %, zejména masa, ovoce a čokolády. Rychle rostly i ceny lihovin a vína.

Další tlak na inflaci představují náklady na bydlení, zejména se zvyšují nájmy a ceny stavebních prací; dolů naopak inflaci tlačily klesající ceny energií.

Nejvýznamnější položkou, která celkovou inflaci srážela, byly ceny pohonných hmot. „Růst byl již desátý měsíc v řadě tlumen cenami pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala zhruba za 32,70 Kč/l a benzin Natural 95 přibližně za 33,90 Kč/l. V případě nafty to byla nejnižší hodnota od června roku 2023 a v případě benzinu Natural 95 dokonce od září roku 2021,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

„Inflace ještě stále neřekla poslední slovo,“ varuje analytik Vít Hradil ze společnosti Investika. Upozorňuje na to, že to, co táhne inflaci nahoru, není zboží, ale především služby, jmenovitě rekreace, stravování, ubytování, nájemné, stavební práce nebo lázeňské pobyty. Všechno položky, u kterých se asi nedá přes léto čekat pomalejší zdražování. Navíc nečeká, že by ještě dál výrazně zlevňovaly pohonné hmoty.

„Inflace by se tak mohla opět přiblížit třem procentům, byť pouze krátkodobě. V průměru za letošní rok pak čekáme hodnotu poblíž aktuálních 2,4 procenta,“ říká Hradil.

Ceny ve službách rostly meziročně o 4,9 procenta, což je výrazně víc než u zboží, kde meziroční růst dosáhl jen 0,9 procenta.

„Tempo růstu cen služeb se stále pohybuje na nepřijatelné úrovni (okolo pěti procent) a inflace u zboží mírně zrychlila. Tento mix bude podle nás zásadní pro bankovní radu ČNB, aby opět přerušila cyklus uvolňování měnové politiky a na červnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 3,50 procenta,“ odhaduje analytik Raifeissenbank Martin Kron.

Podobně to vidí i analytik Generali Investment Radomír Jáč. „Data o květnové inflaci zapadají do mozaiky argumentů pro stabilitu úrokových sazeb na měnovém zasedání ČNB, jež se bude konat 25. června,“ uvažuje Jáč.

Obecně se očekává, že pokud bude Česká národní banka snižovat své základní sazby, dojde k tomu nejdřív v srpnu nebo později během druhé půle roku. A bude to snižování o čtvrt procentního bodu.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Často kladené otázky

  • Jádrová inflace označuje meziroční změnu cen zboží a služeb, která nebere v úvahu potraviny a energetické produkty (elektřina, plyn, paliva). Tento ukazatel lépe odráží základní cenové tlaky v ekonomice, protože potraviny a energie můžou mít v krátkodobém horizontu výrazné výkyvy, které by zkreslovaly celkový obraz o inflaci. ČNB se na jádrovou inflaci často zaměřuje, protože je stabilnější a umožňuje lépe hodnotit dlouhodobý vývoj cen.

  • Centrální banka sleduje především vývoj inflace a ekonomické situace v Česku. Když inflace roste nad cílovou hranici, může ČNB rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb, což zpomalí ekonomiku a sníží cenový růst. Naopak, pokud inflace klesá, ČNB může snížit úroky, aby stimulovala ekonomiku. Na základě květnových dat se očekává, že ČNB sazby v červnu nezmění, ale v druhé polovině roku by mohlo být snížení sazeb, pokud inflace začne klesat.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Gabriel Pleska

Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz.

Související témata

aktualitybydleníČeská národní bankaČeský statistický úřadinflacepohonné hmotypotravinyrůst censlužbystatistikyúrokové sazby

Letní příběh

MICHAEL KORS pro ni

MICHAEL KORS pro ni

2390 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo