Presto a miliardář Strnad rozjíždějí nový fond. Do bezpečnostních inovací dají 3,7 miliardy
Venture kapitálová firma Presto Ventures a skupina Czechoslovak Group (CSG) spouštějí investiční fond Presto Tech Horizons. Do inovativních firem v oblasti obranných a bezpečnostních technologií společně plánují investice ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy korun). Fond plánuje podpořit desítky nejslibnějších technologických projektů ze zemí NATO a spojenců.

Fond Presto Tech Horizons se zaměří především na společnosti, jejichž řešení mají víceúčelové, takzvané dual-use využití v civilním i bezpečnostním sektoru. Zainvestovat by proto měl projekty, které přispívají k bezpečnosti nejen lidí – jejich životů a soukromí – ale také firem, institucí a států.
Oborově se může jednat například o technologie z oblastí AI, kybernetické bezpečnosti, automatizace, robotiky, logistiky, obrany, aerospace, mobility, energetiky, zdravotnictví, výpočetních systémů a systémů pro řízení a ochranu kritické infrastruktury, včetně využití radarů, pozemních či vzdušných dronů, laserů a sofistikovaných senzorů.
S velikostí 150 milionů eur by se fond měl stát jedním z největších na světě s touto sektorovou zkušeností a expertízou. „Pro mladé, technologicky pokročilé společnosti je mnohdy těžké najít správného investora. Spojením sil Presta a CSG vzniká unikátní partnerství, které v Evropě nemá obdoby,“ tvrdí Přemysl Rubeš, šéf a zakladatel venture kapitálové firmy Presto Ventures.
Rubeš zároveň upozorňuje, že v posledních letech významně roste zájem investorů i technologických podnikatelů vstoupit do oblasti bezpečnostních technologií. Tyto snahy ale narážejí na řadu úskalí. „Pro investory je největší vstupní překážkou především nedostupnost sektorové expertízy k vyhodnocení kvality technologie a jejího komerčního uplatnění,“ vyjmenovává Rubeš. „Technologické podnikatele brzdí mimo jiné složitá regulace, časová náročnost a plnění celé řady formálních kritérií,“ dodává s tím, že spojení s CSG právě tyto bariéry a rizika adresuje.
Podle Michala Strnada, majitele zbrojařské skupiny CSG, je cílem fondu rozvíjet investované firmy, aby dodávaly produkty s maximální přidanou hodnotou a pozitivním celospolečenským dopadem.
„Velmi dobře víme, jak těžké je výzkum a vývoj proměnit v průmyslový produkt, který se uplatní v segmentu defense, security a law enforcement, kde jsou zákazníky nejen soukromé společnosti, ale i vlády a jejich organizace,“ podotýká. „Uspěli jsme díky tomu, že zvládáme jak výrobu, tak celosvětový obchod. Jsme připraveni tyto zkušenosti sdílet se začínajícími inovativními podnikateli, kteří se stanou technologickými lídry.“
Fond už teď vyhodnocuje desítky nejslibnějších projektů a první investice z nového fondu by měl představit ještě letos na podzim.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Colt CZ je o krok blíž převzetí výrobce munice Sellier & Bellot. Obchod schválil ÚOHS
Nový program pro akceleraci startupů. Na globální expanzi dostanou 215 milionů
Od vývojářů pro vývojáře. Revoluční platforma Zerops získala 12 milionů, zamíří do světa
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu