Jak prodat firemní auto? Víme, jak na DPH a daň z příjmů
Kdy může podnikatel prodat firemní auto, a jak při tom netratit na daních? Poradíme, jak je to s časovým testem, daňovou zůstatkovou cenou, a jak postupovat, když jste autem jezdili i soukromě.
Prodej firemního auta: Co v textu najdete
Využívat auto k podnikání přináší vedle daňových výhod také určité povinnosti. Jednou z nich je odvod daní v momentě, kdy se rozhodnete firemní vůz prodat. Projděte si, jak takový prodej ovlivní výpočet daně z příjmů a z čeho se počítá daň z přidané hodnoty.
Firemní auto a daň z příjmů
Na úvod se hodí připomenout pár pravidel, kterými se zdanění firemních vozů řídí. Obecně platí: náklady spojené s provozem firemního auta jsou daňově uznatelné pro podnikatele, kteří v daňovém přiznání uplatňují skutečné výdaje.
Za jakých podmínek a kolik si můžou z daní odečíst, se přitom vždy odvíjí od toho, jestli je daný vůz vložený do obchodního majetku firmy či živnostníka. Podrobnosti najdete v článku:
Zda je auto zahrnuté v obchodním majetku ale hraje důležitou roli, i pokud dojde na jeho prodej.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Prodej auta v obchodním majetku
Prodat auto zařazené do obchodního majetku firmy se může prodražit. Z pohledu zákona o dani z příjmů jde totiž o příjem z podnikání, který vedle vyšší daně ovlivní také vyměřovací základ pro výpočet záloh na zdravotní a sociální pojištění. Pro připomenutí:
Samotné vyřazení auta z obchodního majetku přitom není nijak složité. Stačí, když na inventární kartu uvedete datum vyřazení. Tedy den, kdy jste v souvislosti s daným autem naposled účtovali, nebo ho naposled uváděli v daňové evidenci.
Pokud byste přece jen prodali auto evidované v obchodním majetku, můžete si z daní alespoň odečíst náklady, které vám v souvislosti s touto transakcí vznikly. Třeba poplatek za inzerci, platbu advokátovi za sepsání kupní smlouvy nebo poplatek za převod auta.
Osvobození od daně? Po pěti letech
Ani potom, co auto z obchodního majetku vyřadíte, ale nemáte tak docela vyhráno. Aby byl příjem z prodeje od daně osvobozený, museli byste splnit pětiletý časový test – prodat auto až po pěti letech od vyřazení.
K prodeji samozřejmě můžete dojít i dřív, výnos z prodeje ovšem budete muset zahrnout do daňového přiznání. Namísto příjmu z podnikání se na něj ale pohlíží jako na ostatní příjem. Výhoda ostatních příjmů spočívá v tom, že se nezapočítávají do vyměřovacího základu pro zdravotní a sociální pojištění.
Z prodejní ceny vozu tak odvedete pouze daň z příjmů.
Prodej auta neodepsaného z daní
Jednou z výhod firemních aut je možnost odepsat si z daní jejich pořizovací cenu. Připomeňme, že odpisy zákon povoluje u vozů zařazených do obchodního majetku a dražších než 80 tisíc korun. Doba odepisování přitom dělá pět let (mimořádné odpisy během 24 měsíců byly možné pouze do konce roku 2023, s výjimkou bezemisních vozidel).
Jestliže prodáváte auto, jehož pořizovací cenu už jste stihli z daní plně odepsat, je jeho daňová zůstatková cena (rozdíl mezi vstupní cenou a celkovou výší odpisů) nulová a není potřeba nic dalšího řešit.
Jiná situace nastane, pokud máte automobil odepsaný jen částečně. V takovém případě můžete daňovou zůstatkovou cenu uplatnit jako daňový náklad. Pozor dejte jen na to, že v roce, ve kterém auto prodáte, můžete uplatnit jen polovičku řádného odpisu.
Příklad
Podnikatel si v roce 2021 pořídil nový automobil, který zahrnul do obchodního majetku. Pořizovací cena auta byla 750 tisíc korun, auto využíval stoprocentně pro podnikání. Už v roce pořízení začal s rovnoměrnými odpisy, kdy v prvním roce odepisování dělá sazba 11 % a následující čtyři roky 22,25 %. Za roky 2021 až 2023 si tedy podnikatel z daní odečetl celkem 416 250 korun. V roce 2024 se rozhodne vůz prodat. Protože auto není plně odepsané, spočte podnikatel jeho daňovou zůstatkovou cenu jako součet odpisů za zbývající roky – tedy 83 438 za rok 2024 a 166 875 za rok 2025. Výslednou částku 250 313 si poté může odečíst jako daňový výdaj.
Firemní auto využívané i pro soukromé účely
V praxi mnoho podnikatelů využívá auto pro firemní i soukromé účely. Z pohledu daně z příjmů nejde o problém. Musí se ale počítat s tím, že daňově uznatelné náklady na pořízení auta se budou krátit. U podnikatelů, kteří evidují reálné náklady, podle poměru služebních a pracovních cest. Podnikatelům, kteří využívají paušál na dopravu, na 80 procent.
Když potom dojde na prodej takového auta, příjem, který podnikatel utrží, se z pohledu daně sníží o výši neuplatněných odpisů. Například u podnikatelů, kteří využívají paušál na dopravu, tedy od 20 procent z pořizovací ceny. To v praxi znamená také nižší příjem ke zdanění.
Příklad
Podnikatel pořídil auto za 400 tisíc korun, používal jej pro služební i soukromé cesty a uplatňoval paušální výdaj na dopravu. Z daní si tak mohl odepsat pouze 80 procent z pořizovací ceny vozu, tedy 320 tisíc korun. Následně auto prodá za 120 tisíc korun. Z této částky odečte 80 tisíc korun jakožto neuplatněné odpisy a do daňového přiznání uvede příjem pouze ve výši 40 tisíc korun.
DPH z prodejní ceny auta
Vedle daně z příjmů se musí při prodeji firemního vozu počítat i s DPH. Tedy samozřejmě jen v případě, že podnikatel je jako plátce DPH registrovaný. Kdy tomu tak je, najdete v našem dřívějším textu:
Plátce DPH pak vždy odvádí DPH z prodejní ceny vozu. Nezáleží při tom, zda ho prodává dalšímu plátci DPH, nebo je kupujícím fyzická osoba.
„Pokud auto prodává plátce DPH a jde o prodej v tuzemsku, odvádí se DPH na výstupu z celé prodejní ceny. Platí to i v případě, kdy auto bylo vedle podnikatelské činnosti využíváno i soukromě,“ vysvětluje daňový poradce Pavel Zahradník.
Jednorázová úprava odpočtu DPH
V souvislosti s odpočtem DPH a následným prodejem auta ale může do hry vstoupit ještě jednorázová úprava odpočtu DPH. Při odpočtu DPH totiž platí pravidlo: DPH v plné výši si může odečíst pouze podnikatel, který auto využívá výhradně k ekonomické činnosti. Kdo s autem jezdí i soukromě, musí odpočet DPH krátit podle poměru firemních a soukromých cest. Jenže v momentě, kdy podnikatel auto kupuje a uplatňuje nárok na odpočet, většinou nemůže s jistotou říct, v jakém poměru bude v budoucnu auto používat.
Zákon o dani z přidané hodnoty proto zavedl institut úpravy odpočtu daně. De facto jde o pětiletou lhůtu, která začíná běžet rokem pořízení, a podnikatel během ní musí sledovat, zda a případně jak dochází ke změnám v poměru pracovních a soukromých jízd (vychází se z knihy jízd). Případné změny pak musí uplatnit v daňovém přiznání.
Nadto zákon počítá také s možností, že podnikatel v tomto pětiletém období firemní vůz prodá. A právě tehdy přichází na řadu jednorázová úprava odpočtu daně. Úprava se použije jak za rok prodeje, tak za všechny kalendářní roky zbývající do konce pětileté lhůty. Vypočte se tak, že se částka úpravy daně vypočtená pro daný rok vynásobí počtem zbývajících let, tedy včetně roku, ve kterém se úprava odpočtu provádí.
DPH při převodu do soukromého vlastnictví
Ve snaze vyhnout se platbě DPH některé podnikatele napadne převést auto z obchodního majetku firmy do soukromého vlastnictví. I s takovou variantou ale zákon o DPH počítá. Při takovém převodu se uplatní takzvaná fikce dodání zboží a DPH se namísto z prodejní ceny odvede z ceny obvyklé. Tedy z ceny, za jakou se prodávají auta obdobného typu a stáří.
TIP: Řešíte, zda se vám víc vyplatí beninové, nebo naftové auto? Pomůže vám naše kalkulačka!
Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Když se v podnikání nedaří a kupí se dluhy. Jak probíhá exekuce OSVČ?
Vrácení DPH z EU. Podmínky, limity, termíny a jak na podání žádosti
Promyslet, sepsat, seznámit. Jak zavést zaměstnanecké akcie krok za krokem
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Související články