Předplatit časopis Finmag

Jak na dotace pro firmy. Od podání žádosti po účtování a daně

PR článek
PR článek
18. 11. 2024

Jedním z oblíbených způsobů financování je v dnešní době využívání dotačních titulů, vyhlášených například ministerstvy. Zorientovat se v dotačním procesu bývá však pro většinu žadatelů velice náročné.

Jak na dotace pro firmy. Od podání žádosti po účtování a daně
Zdroj: Shutterstock

Pro řadu podniků může být využití dotačních prostředků z EU jedním z klíčových faktorů pro rozvoj konkurenceschopnosti. Kvalitní dotační poradenství hraje zásadní roli při zajištění potřebného financování a správné realizaci projektů. Služby zahrnují komplexní přístup – od vstupní konzultace až po dotační management.

Základem úspěšné spolupráce je konzultace, kdy konzultant zhodnotí záměry dané firmy a navrhne optimální dotační řešení. Je nezbytné pojmout specifické potřeby daného podniku a vytvořit dotační strategii, která odpovídá cílům dané firmy a maximalizuje dotační potenciál. Při přípravě žádosti o dotaci je pak zásadní precizní uchopení podstaty projektu, aby bylo možné sestavit kvalitní podnikatelský záměr a všechny potřebné přílohy žádosti o dotaci. Seriózní poradce musí připravit žádost tak, aby měla maximální šanci na získání dotace. Jakmile je schválena, začíná fáze realizace dotačního projektu, která se pojí s plněním řady dotačních metodik,“ vysvětluje Jiří Kvíz, dotační konzultant společnosti Grantuj s.r.o.  Na to myslí služby dotačního managementu, které zajišťují administrativu a dohlíží na dodržování podmínek. Tímto způsobem podnikatelům umožňují soustředit se na samotnou realizaci projektu. Jednou z klíčových podmínek je správné účtování o dotaci.

Jiří Kvíz

Jiří KvízSe souhlasem Jiřího Kvíze

Dotacemi se zabývá 18 let. Připravoval dotační výzvy a hodnotil dotační projekty v agentuře CzechInvest a řídil velkou poradenskou agenturu. Připravil, konzultoval či hodnotil stovky dotačních projektů českých firem. Pravidelně k dotační tématům přispívá do médií a je členem řady odborných pracovních skupin či výborů v rámci MPO, AMSP ČR, SPČR či MŽP. 

Ačkoliv u domácností celý proces končí doložením provedení investice a získání financí, na obchodní společnosti jsou kladeny mnohem vyšší nároky – jednak je třeba dotaci zaznamenat v účetnictví v souladu s platnými účetními předpisy, jednak musí toto zachycení odpovídat specifickým požadavkům jednotlivého dotačního titulu.

Lucie Nováková, účetní supervizor v poradenské skupině ASB Group, upozorňuje: „O dotaci je nutné účtovat v okamžiku nezpochybnitelného nároku, což může být u každého dotačního titulu jindy. Záleží jen na tom, jak jsou nastavené podmínky konkrétní dotace.“ Dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku (neboli investiční dotace) snižuje vstupní cenu daného majetku. Nelze ji účtovat do výnosů, to je možné pouze u tzv. provozní dotace. Pokud se dotace vztahuje na více druhů majetku (například při pořízení fotovoltaické elektrárny vznikají majetky dva – stavba a FVE technologie), je nutné ji rozdělit, a ponížit tak poměrně všechny vstupní ceny. V případně zpětného poskytnutí dotace dojde k úpravě vstupní ceny majetku a současně k úpravě výše odpisů do budoucna.

Stejně jako u účetních odpisů je i pro daňové účely nutné snížit základnu pro odpisování dlouhodobého majetku. Jednodušeji řečeno je tedy třeba snížit jeho pořizovací cenu o přijatou dotaci,“ dodává Michal Kozdera, daňový ředitel ASB Group. Dlouhodobý majetek je následně odpisován v odpovídající odpisové skupině dle charakteru daného majetku. I zde je pak nutné pracovat se zákonným limitem pro klasifikaci majetku jako dlouhodobého – pro daňové účely se používá hranice 80 000 Kč. Pokud bude pořizovací cena daného majetku po odečtení dotace nižší než tento limit, lze tento majetek zahrnout jednorázově do daňových nákladů společnosti.

Lucie Nováková

Lucie NovákováSe souhlasem Lucie Novákové

Lucie Nováková působí jako Accounting Supervisor a téměř 10 let se specializuje na účetnictví real estate klientů. Je také certifikovaným daňovým poradcem. 

V rozhodnutí o poskytnutí dotace bývá jednou z podmínek to, že společnost povede přidělenou dotaci v účetnictví odděleně. Tím je myšleno, že veškeré účetní zápisy a doklady související s investičním majetkem, získanou dotací, následnými náklady a výnosy musí být opatřeny jedinečným „příznakem“. Účetní programy často pracují se středisky, nákladovými okruhy, činnostmi či obdobným členěním, jen různě nazývaným. Jakým způsobem tuto podmínku společnost splní, záleží čistě na jejím rozhodnutí. Vždy by však měla být zohledněna jednoduchost a opakovatelnost i v následujících účetních obdobích.

Splnění podmínek jednotlivých dotačních titulů může být kontrolováno ze strany poskytovatele několik let a případné odchylky mohou být finančně sankcionovány v různém rozsahu dle jejich závažnosti. Je tedy nezbytné nic z výše popisovaných procesů nezanedbat. 


ASB Group je poradenská společnost působící v regionu CEE víc než 20 let. Její specializací je zakládání společností, účetnictví a reporting, daňové poradenství, transakční poradenství, korporátní služby a také vedení mzdové a HR agendy.  

Grantuj s.r.o. je poradenskou společností, jejíž konzultanti disponují více než 18letou praxí v dotacích pro podniky. Konzultanti Grantuj se specializují na dotace v oblasti výzkumu, vývoje, inovací, digitálních technologií, automatizace či robotizace. Dalším pilířem jsou projekty zaměřující se na energetické úspory a různé druhy obnovitelných zdrojů energie.

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Nejčtenější články

Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Elektrifikovat vozový park se vyplatí
Elektrifikovat vozový park se vyplatí
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá

Zimní příběh

BIO sérum pro vlasy

BIO sérum pro vlasy

3490 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo