Jistota v nejistém světě. Proč se pořád vyplatí investovat do umění
Inflace, politické napětí i snahy o postpandemickou obnovu v minulých dvou letech ovlivnily globální a rovněž český trh s uměním. Oba trhy však prokázaly odolnost a jejich výsledky v mnohém kopírovaly nálady ve společnosti. Přinášíme vám ochutnávku hlavního tématu nového Finmagu.
![Jistota v nejistém světě. Proč se pořád vyplatí investovat do umění](https://js.pencdn.cz/acimage/w1000-h650-c1/465704.jpg)
Zdravé vystřízlivění. Tak by se dal charakterizovat stav světového i českého trhu s uměním v loňském roce. Zejména na tom českém ale roční obrat dokáže výrazně ovlivnit třeba jen jedno velmi drahé dílo, které se buď prodá, nebo neprodá.
Na globálním trhu poklesl prodej nejdražších děl, ale zase se lépe prodávala ta, jejichž cena se pohybuje ve statisících dolarů. Celkovým výsledkům pomohla Asie, kde tržby meziročně vzrostly o devět procent na 12,2 miliardy dolarů a tento region vystřídal na druhém místě pomyslného žebříčku Británii, která zaznamenala osmiprocentní pokles na 10,9 miliardy dolarů.
Spojené státy s tržbami ve výši 27,2 miliardy dolarů zůstaly na prvním místě a celkový obrat světového trhu činil zhruba 65 miliard dolarů. To je nejnižší hodnota za poslední tři roky, je však přibližně stejná jako v posledních předpandemických letech. V dobách ekonomické nejistoty je umění vnímáno jako spolehlivý investiční prostředek, přičemž několik rekordních prodejů za poslední dva roky se uskutečnilo ve velkých aukčních síních zejména v New Yorku, Londýně a Hongkongu.
Nejvýznamnějším segmentem zůstalo všude na světě poválečné a současné umění, které co do objemu položek nadále dominovalo trhu. Pozornost se soustředila na renomované umělce. Výsledky mnoha dražeb ovšem ovlivnil zvýšený zájem o díla mladších či ne příliš často obchodovaných autorů. Nejdražšími díly roku se staly artefakty z počátku a první poloviny 20. století, v TOP 10 loňského roku jsou ale také díla poválečná. Na prvním místě obraz Žena s hodinkami Pabla Picassa prodaný v newyorské Sotheby’s za více než 139 milionů dolarů.
Ze sálů na internet
Trendy mezinárodního trhu se promítají i do českého prostředí. Tuzemský aukční trh také posledních šest let kontinuálně rostl. Čísla vypovídající o jeho obratu poznamenal jen první covidový rok 2020, kdy společnost ovládla protiepidemická opatření. Pandemie ale nakonec trh s uměním ovlivnila pozitivně, protože lidé měli více času uvažovat o svých penězích a mnozí přehodnocovali osobní priority. Umění se více než dříve ukázalo být významným investičním nástrojem a lidé se jeho nákupu věnovali a věnují možná s větším zájmem než dříve. Obrat tuzemských sálových aukcí proto tři roky po sobě rostl až na předloňských 1,746 miliardy korun, které sběratelé a investoři utratili.
Nejdražší byl Picasso
Jakých deset uměleckých děl bylo v aukcích nejdražších ve světě i u nás? A jaký obraz trhnul český aukční rekord roku 2024? Zbytek článku včetně náhledů nejdražších obrazů si můžete přečíst v tištěném Finmagu. Hlavním tématem čísla je propojení umění a byznysu. Jsme v každé dobré trafice. Nebo si nás kupte on-line.
Aktuální číslo FinmaguZaujali jsme vás? Pokračujte...
„Toho Picassa jsem neměl prodávat.“ Jak se buduje sbírka 20 tisíc artefaktů
Hlína v dobrých rukou. Českou keramiku zachraňují mladé tvůrkyně
Kaláb, Pasta Oner, Jungrová… Jak jsme vybírali obálku nového Finmagu?
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
![Předplatné časopisu Finmag](https://static-css.pencdn.cz/images/finmag/predplatne/finmag-titulka-rightcolumn-202412.webp)
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu