Předplatit časopis Finmag

Daňová optimalizace hlavou i srdcem: jak odečíst dary z firemních daní

Sabina HorákováJakub Zakouřil
Sabina Horáková, Jakub Zakouřil
25. 12. 2024
 6 418
Vše o...

Přispět na dobrou věc? Samozřejmě. Dělejte to ale nejen pro dobrý pocit, přemýšlejte. Můžete být prospěšní druhým a zároveň myslet na svoji firmu, na její budoucnost, na její image. A navíc: prostřednictvím daru, který si odepíšete z daňového základu, můžete aspoň část peněz, které by stát nasměroval bůhvíkam, poslat přesně tam, kde budou užitečné podle vás.

Cílem daňové optimalizace není snížení daně za každou cenu. Mělo by to dávat i ekonomický smysl. Jednoduchý příklad: můžete firmě do všech kanceláří nakoupit nové židle a dát si je do nákladů. Ale asi to nebudete dělat jen kvůli snížení daní, zvlášť když jste nábytek pořizovali loni a slouží dobře.

K optimalizaci daně z příjmů se dá využít i darování. A i když při něm můžou hrát velkou roli srdce a emoce, je dobré nevynechat ani hlavu a rozum. Pro firmu a jejího majitele může darování být víc než projev štědrosti.

Dar může být i forma strategické investice. Podporujete smysluplné projekty, investujete do hodnot, které odpovídají hodnotám vaší firmy a značky. A můžete – ale nemusíte – případně své dárcovství i obchodně využít.

Když řekněme majitel strojírenské firmy podporuje technické vzdělávání ve školách v regionu, je to nejen pro obecné dobro, ale pravděpodobně je to i investice do vlastní budoucnosti. Když majitelka fitness centra přispěje místnímu sportovnímu klubu, kam chodí děti jejích klientek, posiluje tím svůj vztah se zákazníky – i když to třeba není její první myšlenka.

Samozřejmě ale motivací může být prostě jen to, že chcete poslat peníze tam, kde víte, že budou opravdu pomáhat. Tak může přemýšlet třeba právnička, která podporuje nevládní organizaci pečující o oběti domácího násilí. A když to člověku sníží daňový základ – jedině dobře.

Aby ale dar skutečně byl odpočitatelnou položkou, musí dárce splnit zákonné podmínky.

Komu můžu dát dar, aby byl daňově uznatelný?

S uplatněním daru jako položky odpočitatelné od základu není problém, když je příjemcem obec, kraj, státní organizace nebo právnická osoba se sídlem v Česku. Jen je potřeba, abyste se trefili do správného veřejně prospěšného účelu.

Dar tedy může být určený například na vědu a výzkum, na kulturu, vzdělávání, ochranu zvířat; uznávané účely jsou vypsané v paragrafech 15 a 20 zákona o daních z příjmů – a probereme je podrobněji níž.

Dar můžete poslat i konkrétní fyzické osobě, která má bydliště v Česku, ale v praxi se to moc nedělá. Okruh uznávaných účelů darování (vymezený také ve zmiňovaných paragrafech) je v takovém případě o hodně užší. Podívejte se na příklady, kterou pomoc finanční správa uzná a která by neprošla:

Paní Veselá darovala začínajícímu lékaři peníze na vybavení ordinace lékařskými přístroji. Jde o fyzickou osobu, ale protože je to fyzická osoba, která poskytuje zdravotní služby a dar použije pro zdravotnické zařízení, paní Veselá si dar může odečíst od základu daně. 

Pan Dvořák přispěl svému sousedovi na opravu střechy po bouřce. Bohužel těch deset tisíc korun si od základu daně neodečte, bez ohledu na to, jak chvályhodný je. Neodpovídá zákonem stanoveným účelům. 

Paní Černá nakoupila vánoční dárky pro děti z místního dětského domova a osobně jim je rozdala. Je to hezké gesto; radost, kterou rozdala, i ji samotnou bude nabíjet celý rok, ale není to výdaj, který by se dal odečíst od daní – přitom by nebyl asi problém s darováním prostřednictvím právnické osoby, která by splňovala zákonné podmínky, tedy přímo dětského domova.  

Na jaký účel musí být dar, aby se dal odečíst z daňového základu?

Zákon vymezuje, jakému účelu musí dary posloužit – pokud mají být uznatelnou daňově odpočitatelnou položkou. Můžou jít na vědu a vzdělávání, výzkumné a vývojové účely, na kulturu, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, školství, na sociální, zdravotnické či ekologické účely, humanitární a charitativní účely, náboženství, sportovní či tělovýchovné činnosti nebo politickým stranám na jejich činnost.

Účely, za nimiž se dá poskytnout „bezúplatné plnění“ – tedy něco darovat a nic za to nečekat – fyzickým osobám, tvoří podstatně menší množinu. Mezi takové fyzické osoby patří provozovatelé zdravotních služeb, škol nebo zvířecích útulků – a to právě na tuhle činnost, přispět se dá také invalidním a starobním důchodcům a dětem na zdravotnické prostředky a zvláštní pomůcky nebo na vzdělání.

Někdy to může vypadat na první pohled trochu zapeklitě, zákon, respektive finanční správa, si potrpí na přesnost:

Pan Novotný věnoval dva dary místní neziskovce, která se stará o toulavá a opuštěná zvířata. Dar ve výši deset tisíc korun byl určený na nákup krmiva a veterinární péči. Dalších deset tisíc korun věnoval pan Novotný přímo zakladatelce spolku na řešení její komplikované životní situace.

Dar na krmivo a veterinární péči splňuje účel ochrany zvířat a jejich zdraví, je to tedy dar, který může snížit daňový základ. Druhý dar ale neslouží přímo k zajištění účelu definovaného zákonem (ochrana zvířat), a proto ho od základu daně odečíst nejde.

Jaká je minimální hodnota daru?

Aby si fyzická osoba mohla uplatnit dary jako odečitatelné položky, musí jejich hodnota v součtu přesáhnout tisíc korun nebo dvě procenta základu daně. U právnických osob se ale na součty nehraje. Aby byl uznatelný, minimální hodnota každého jednotlivého daru je dva tisíce korun. Ukážeme si to na příkladu:

Firma Sport Maryška poskytla během zdaňovacího období dva dary. 

  • Dar 1: 3 000 korun místnímu sportovnímu klubu na pořízení sportovního vybavení. Tento dar je uznatelný, protože splňuje minimální výši i zákonem stanovený účel. 
  • Dar 2: 1 800 korun na podporu kulturní akce pořádané městem. Tento dar nelze odečíst, protože nedosahuje minimální výše 2 000 korun. 

Kolik si díky darům můžete odečíst z daňového základu?

Ve standardních časech platí, že maximálně lze za rok odečíst 10 procent základu daně společnosti. V souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ale je limit už několik let zvýšen na 30 procent daňového základu a zároveň se okruh uznávaných účelů rozšířil o podporu obranného úsilí Ukrajiny. Podle sdělení ministerstva financí to tak bude nejméně do roku 2026.

TIP: Nevíte, jak vám vychází daně za rok 2024? Zkuste si to spočítat s naší daňovou kalkulačkou.

Jak to je s daňovým odpočtem u nepeněžních darů?

Dary můžou být nejen peněžní, ale i nepeněžní. U těch druhých je darování o něco složitější: musíte totiž nějak doložit hodnotu daru. Dá se k tomu využít třeba doklad o nákupu darované věci nebo u specifických hodnotných darů i znalecký posudek. U služby se hodnota prokazuje její běžnou cenou, za kterou ji darující běžně poskytuje v rámci své činnosti.

Je ale fér říct, že takový způsob darování je určitě lepší probrat s daňovým poradcem. Posuďte sami:

Paní Nováková, majitelka IT firmy, darovala neziskové organizaci webové stránky. Její firma neziskovce postavila nový webový portál, což je služba, kterou zákazníkům nabízí standardně za 50 tisíc korun. Hodnotu daru lze doložit běžnou cenou, kterou paní Nováková účtuje svým zákazníkům. V darovací smlouvě by mělo být jasně uvedeno, že jde o bezplatnou službu poskytnutou pro konkrétní účel (např. „vytvoření webové prezentace pro účely propagace charitativní činnosti organizace“). 

Z daní si ale firma může odečíst jenom interní náklady na poskytnutí služby. Tedy ne například marži, kterou si běžně počítá, ale například mzdové náklady programátorů a dalších zaměstnanců zapojených do projektu, případně náklady na software nebo hosting. Je nutné vést analytickou evidenci těchto nákladů, aby bylo možné jejich přesné doložení v případě kontroly finančního úřadu. 

Jak dar správně doložit 

Splnění podmínek pro uplatnění daru musíte jako dárce také prokázat. Nestačí v daňovém přiznání poznamenat, že jste darovali a kolik, musíte mít pro případnou kontrolu i nějaký dokument, který vaše dárcovství a jeho okolností doloží. V dokladu by mělo být jasně uvedeno:

  • kdo je příjemcem daru, 
  • předmět daru, 
  • hodnotu daru,  
  • účel daru,  
  • datum, kdy dar byl nebo bude poskytnutý.  

Nejčastěji se používá darovací smlouva, ve které co nejkonkrétněji popíšete předmět daru a vyčíslíte celkovou hodnotu v příslušné měně. 

Při popisu účelu se v praxi do darovací smlouvy často píše, že dar je poskytnut na účely uvedené v zákoně o daních z příjmů. Takovou formulací si dárce prakticky zcela pojistí splnění podmínky účelu. 

Datum, kdy dar byl nebo bude poskytnut, je důležité, protože odpočet lze uplatnit pouze za zdaňovací období, v němž k darování skutečně došlo. 

Pomáhejte promyšleně

Pro podnikatele darování není jen altruismus – je to také chytrý způsob, jak mít aspoň nějakou kontrolu nad penězi, které vy sice vyděláte, ale rozhodoval by o nich někdo jiný. Kladný daňový základ znamená příležitost rozhodnout, komu a čemu přispět. Ať už podporujete technické vzdělávání, sportovní kluby, ekologické projekty nebo komunitní aktivity, darování dává penězům větší smysl a umožňuje vám mít vliv tam, kde vám na tom opravdu záleží. 

Text vznikl pro Nadaci Via

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
5
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Sabina Horáková

Sabina Horáková

Vystudovala ekonomickou fakultu v Brně. Pracuje jako dańová konzultantka ve společnosti PKF APOGEO Tax. Specializuje se na zpracování přiznání k dani z příjmů právnických osob a DPH, dílčí daňové poradenství... Více

Jakub Zakouřil

Jakub Zakouřil

Pracuje ve skupině PKF APOGEO, která se specializuje na daňové a účetní poradenství. Věnuje se jednak samostatně zakázkám v oblasti tax compliance, kontroluje výstupy svých kolegů a poskytuje jim metodickou... Více

Související témata

daň z příjmudaň z příjmů právnických osobdaňové odpočtydaňové přiznánídaňový základdobročinnostfinanční správacharitaodpočty z daníveřejně prospěšné účelyVše o...

Nejčtenější články

Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo
Fidoo útočí na devizový trh, garantuje nejvýhodnější sazby
Fidoo útočí na devizový trh, garantuje nejvýhodnější sazby
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Brusel do Česka doručí genderovou revoluci. Bude dalším hřebíčkem do rakve byznysu?
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů

Zimní příběh

Vánoce v barvách glo

Vánoce v barvách glo

1090 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo