Mateřská a ošetřovné pro OSVČ. Proč v roce 2025 platit nemocenské pojištění
Vyplatí se nemocenské pojištění? Většina OSVČ si řekne, že ne. A je ráda, že unikla povinné platbě. Spočítali si ale někdy nemocenskou? Máme kalkulačku nemocenské 2025 pro OSVČ. Z nemocenského pojištění se ale taky platí mateřská. A to za úvahu stojí. A nově máme taky nárok na ošetřovné – mohl by to být důvod začít nemocenské pojištění platit?
Co v přehledu najdete
- K čemu je podnikateli nemocenská? Vyplatí se nemocenské pojištění?
- Kalkulačka nemocenské pro OSVČ
- Vyplatí se OSVČ mateřská? Jak OSVČ získá peněžitou pomoc v mateřství?
- Kalkulačka mateřské pro OSVČ
- Může jít na mateřskou tatínek?
- Otcovská pro OSVČ?
- Ošetřovné: nově od roku 2025 může zůstat doma na paragraf i OSVČ
- Dlouhodobé ošetřovné pro OSVČ
- Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství pro OSVČ ne
- Nemocenské pojištění a paušální daň
Nemocenské pojištění? Podnikatelé ho většinou považují za věc zbytečnou a jsou rádi, že ho nemusí povinně platit. Na nemocenské dávky člověk musí stonat víc než čtrnáct dní – a člověk si většinou spočte, že delší výpadek příjmů už se mu asi spíš vyplatí vykrýt připojištěním k jiné, komerční pojistce.
Nicméně z nemocenského pojištění se nevyplácí jen dávky nemocenské, ale když nastanou ty správné okolnosti, tak i jiná plnění. A s nimi už nemocenské pojištění smysl dávat může.
Co se vyplácí z nemocenského pojištění:
- nemocenské (při dočasné pracovní neschopnosti),
- mateřská čili peněžitá pomoc v mateřství,
- otcovská neboli dávka otcovské poporodní péče),
- ošetřovné,
- dlouhodobé ošetřovné,
- vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství.
K čemu je podnikateli nemocenská? Vyplatí se nemocenské pojištění?
Nemocenská nebo nemocenské nebo dávky nemocenského pojištění jsou peněžitá částka, kterou pojištěný člověk dostává od 14. dne pracovní neschopnosti. Zaměstnanec má v tomhle výhodu: po dobu těch prvních čtrnácti dní nemoci dostává za každý den, kdy by byl v práci, náhradu mzdy. Tu vyplácí podle zákona zaměstnavatel.
Nemocenská se na rozdíl od náhrady mzdy vyplácí za každý den, tedy i neděle a svátky.
Dávky nemocenského se vyplácejí ve trojí výši, postupně se zvyšují:
- od 15. dne pracovní neschopnosti 60 procent redukovaného vyměřovacího základu
- od 31. dne pracovní neschopnosti 66 procent redukovaného vyměřovacího základu
- od 61. dne pracovní neschopnosti 72 procent redukovaného vyměřovacího základu
Celkem se můžou dávky nemocenského vyplácet až 380 dní.
Mohli bychom asi vypisovat, jak se redukuje takový vyměřovací základ, ale lepší bude asi zkusit to příkladem.
Značná část podnikatelů u nás platí jen minimální zálohy na sociální pojištění. A výše záloh na sociální pojištění je s výší pojistného na pojištění nemocenské úzce provázaná. To znamená, že by si taky platili jen minimální pojistné na nemocenské pojištění, pro rok 2025 je to 243 korun měsíčně. Prvních čtrnáct dní by stonali zadarmo a pak by dostávali:
- od 15. dne nemoci 161 Kč denně
- od 31. dne nemoci 177 Kč denně
- od 61. dne nemoci 193 Kč denně
Není to moc. Člověk si případně může připlatit. Kdyby dával na nemocenské třeba 500 korun měsíčně, denní dávky už by byly 329, 362 a 395 korun. Jenže to má háček: kdyby si člověk chtěl zdvihnout nemocenské pojištění, zároveň musí hnout i pojištěním sociálním, protože mají stejný vyměřovací základ. Připlatit si tedy těch zhruba 250 korun měsíčně na nemocenském by znamenalo platit taky asi o 800 korun měsíčně víc na sociálním.
Zkuste si propočítat výši nemocenského na naší kalkulačce. Platí, že výši pojistného si určujete sami: minimum je zmiňovaných 243 korun, maximum je 2,7 procenta měsíčního vyměřovacího základu, který je stejný jako vyměřovací základ pro sociální pojištění. Ten vám vyje na každoročním přehledu pro sociálku. Kdybyste chtěli platit výš, tak vizte výš. Znamená to platit víc i na sociálním.
Kalkulačka nemocenské pro OSVČ
Abyste dávky nemocenského dostali, musíte být pojištěni aspoň 270 dní předtím, než doktor vystaví neschopenku.
Vyplatí se OSVČ mateřská? Jak OSVČ získá peněžitou pomoc v mateřství?
Hned zkraje si rychle vyjasněme pojmy. Slovem mateřská se totiž v běžném jazyce označuje ledacos. Běžně třeba slyšíte, že někdo je s dětmi už pět let na mateřské. Mateřská tedy může v běžném jazyce být:
- Mateřská dovolená
- Peněžitá podpora v mateřství, která se vyplácí člověku na mateřské dovolené (nemusí to být jen maminka, o tom níž)
- Rodičovská dovolená
- Rodičovský příspěvek (který není nutně na pobyt na rodičovské dovolené vázaný)
Dovolená se fakticky podnikatelů netýká, to je něco, co zaměstnancům může nebo musí dovolit zaměstnavatel. Rodičovský příspěvek nás taky nebude moc zajímat, ten má stejnou výši a v podstatě stejné podmínky pro rodiče zaměstnané, nezaměstnané i samozaměstnané. Zaměříme se konkrétně na peněžitou pomoc v mateřství.
Je to dávka placená z nemocenského pojištění. Aby ji přiznali osobě samostatně výdělečně činné, musí si ho dostatečně dlouho platit (pokud byla dřív zaměstnaná, počítá se samozřejmě i nemocenské, co odvedl zaměstnavatel). Konkrétně je potřeba, aby měla zaplaceno celkem 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou. To může být nejdřív osm týdnů před očekávaným datem porodu, jak ho určí příslušný lékař.
Pokud si žena nemocenské pojištění neplatí, hned po porodu může některý z rodičů začít čerpat rodičovský příspěvek. Případně může po porodu jít na mateřskou tatínek nebo manžel maminky.
Spočítejte si děti s Heroine
Podnikatelé a podnikatelky musí počítat. Trochu víc než zaměstnanci. Pokud plánujete platit si nemocenské pojištění a využít mateřskou, musíte umět plánovat i samotné rodičovství. Skvělé pomůcky najdete na sesterském webu Heroine.
Celkem se mateřská vyplácí 28 týdnů, pokud se narodí víc než jedno dítě, lhůta se prodlužuje na 37 týdnů.
Kalkulačka mateřské pro OSVČ
Kalkulačka vám poví, kolik za tu dobu můžete jako peněžitou pomoc v mateřství získat. Můžete to do určité míry i ovlivnit. Minimální pojistné na nemocenské pojištění v roce 2025 je 243 korun. Tolik platí podnikatelé, kteří platí taky minimální zálohy na sociální pojištění. Pokud platíte zálohy vyšší a máte tedy vyšší vyměřovací základ, můžete platit i vyšší nemocenské pojištění – až do 2,7 procenta vyměřovacího základu.
Kdyby to klaplo úplně geniálně, tak za devět měsíců (270 dní) placení minimálního pojistného 243 korun, celkem tedy za pojistné 2187 korun můžete dostat 40 768 korun. Ale to je samozřejmě jen teorie.
Můžete platit ještě víc, když budete chtít, ale je v tom háček: vyšší pojistné na nemocenské pojištění znamená vyšší vyměřovací základ, a protože je pro nemocenské a sociální pojištění stejný, znamenalo by to navýšení záloh na sociální pojištění.
Může jít na mateřskou tatínek?
Může. A nemusí to být ani tatínek, stačí když bude manželem maminky – pokud se ty dvě osoby liší, zákon mezi nimi nedělá rozdíl. Nejčastěji se to dělává tehdy, když maminka není nemocensky pojištěná, kdežto tatínek je zaměstnaný a z povahy věci tedy má splněnou podmínku předepsaných dní s nemocenským pojištěním.
Muž může na mateřskou nastoupit, když mamince skončí šestinedělí. Jeho mateřská je o těch šest týdnů kratší, tedy 22 týdnů, případně 31 v případě vícečetného porodu.
Otcovská pro OSVČ?
Otcovská neboli otcovská dávka poporodní péče je určená pro tatínky, kteří chtějí po porodu věnovat čas rodině. Což je docela pochopitelné. Pro OSVČ má jednu výhodu: dá se slušně plánovat. Podmínkou pro její úspěšné získání je být nemocensky pojištěn tři celé měsíce před nástupem.
Pobírat se dá čtrnáct dní a nastoupit se na ni dá kdykoli během šesti týdnů od porodu.
Denní dávka je stejně vysoká jako mateřská, Klidně můžete použít kalkulačku mateřské výš. Například z minimálního pojištění 3 × 243 =729 korun měsíčně můžete natěžit 208 × 14 = 2912 korun.
Ošetřovné: nově od roku 2025 může zůstat doma na paragraf i OSVČ
Do konce roku 2024 byly podnikatelům a podnikatelkám odepřeny dávky ošetřovného. Teprve nyní končí letitá nespravedlnost, která nikdy nebyla rozumně vysvětlena – argument, že podnikající si může práci rozložit a odložit, dělat ji po pečování nebo při pečování o dítě nebo jiného rodinného maroda, byl vždycky postavený na hlavu. Navíc z neznámých příčin měl platiti jen pro klasické ošetřování, při zaváděné dlouhodobého ošetřovného se ho nikdo ani nepokusil uplatnit – na to měly nemocensky pojištěné OSVČ nárok vždycky.
Ošetřovné je dávka, která má sloužit k vykrytí příjmů, když je potřeba se na pár dní postarat o blízkou osobu. V praxi to nejčastěji bývá dítě školou povinné, ale úplně stejně může jít o jakéhokoli člena domácnosti nebo blízkého příbuzného (ten do domácnosti patřit nemusí). O ošetřovné se dá taky úspěšně žádat, když dítě do deseti roků nemůže do školy nebo do školky, protože tam prasklo potrubí, byla vyhlášena karanténa nebo anonym nahlásil bombu.
Ošetřovné se vyplácí až 9 dní, samoživitelům až 16 dní. Denní dávka je při minimálním pojistném (pro rok 2025 je to 243 korun) 267 korun. Při pojistném ve výši 500 korun měsíčně to je zhruba 560 korun. Důležité je být pojištěný aspoň tři měsíce před nástupem na ošetřovné.
Pro rodinu s více stonavými dětmi a dvěma rodiči samostatně výdělečně činnými, kde navíc zůstat doma opravdu znamená nevydělat, by ošetřovné mohlo být gamechanger, který k nemocenskému pojištění přitáhne víc lidí.
Dlouhodobé ošetřovné pro OSVČ
Hlavní rozdíl proti obyčejnému ošetřovnému je vyjádřený v přívlastku: dlouhodobé ošetřovné je určené pro lidi, kteří budou muset někomu věnovat celodenní péči, a počítá se, že to bude trvat aspoň měsíc. Pobírat se v případě potřeby dá až 90 dní.
O dlouhodobé ošetřovné může žádat jednak poměrně široký okruh příbuzných: samozřejmě přímí potomci a přímí předkové, manželé a registrovaní partneři, ale i sourozenci, neteře a synovci lidé, strýcové a tety. A jejich manželé, registrovaní partneři a dokonce i druzi a družky – ti ovšem musí žít ve stejné domácnosti jako člověk, s nímž se druží. Kromě příbuzných a jejich protějšků může ošetřující osobou být i člověk, kterého s ošetřovaným úředně pojí jen trvalé bydliště.
OSVČ si musí nemocenské pojištění platit aspoň tři měsíce před nástupem na dlouhodobé ošetřovné. Denní dávka je stejná jako u ošetřovného obyčejného.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství pro OSVČ? Ne
Na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství maminka samostatně výdělečně činná nárok nemá, bez ohledu na to, kolik zaplatila ne nemocenském pojištění. Vyrovnávací příspěvek vyrovnává propad příjmů, když zaměstnavatel přeřadí nastávající nebo čerstvou maminku kvůli těhotenství nebo kojení na jinou práci, která ji a dítě neohrožuje, ale za kterou se míň platí. Asi si dokážeme snadno představit takové podnikání, které těhotenství a mateřství zkomplikuje úplně stejně: těhotná podnikatelka nebude moct zvedat těžké krabice… ale luxus vyrovnávacího příspěvku jim zůstává upřen.
Nemocenské pojištění a paušální daň
K nemocenskému pojištění se může přihlásit i OSVČ v paušálním režimu. Dá se to jednak udělat na přihlášce k paušální dani, která se podává na finanční správě, nebo kdykoli přímo na správě sociálního zabezpečení.
Pojistné na nemocenské pojištění se neposílá jako paušální daň na účet finanční správy, musí jít na sociálku.
OSVČ si může volit výši nemocenského pojištění z rozpětí mezi minimálním pojistným (243 korun pro rok 2025) a stropem pro svoje pásmo. Maximální platba na nemocenské pojištění pro OSVČ v režimu paušální daně je v roce 2025:
- 1. pásmo – 410 korun
- 2. pásmo – 758 korun
- 3. pásmo – 1159 korun
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Dlouholetá nespravedlnost končí: Od roku 2025 dostanou OSVČ ošetřovné
OSVČ a sociální pojištění. Novinky pro rok 2025
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění 2025. Jak rostou a odkdy je platit
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Často kladené otázky
OSVČ se může k nemocenskému pojištění přihlásit prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Stačí vyplnit příslušnou žádost elektronicky, přihlásit se přes identitu občana (bankovní identita stačí) nebo s datovou schránkou a odeslat přihlášku přímo příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud preferujete jinou cestu, přihlášku lze také vyplnit online, vytisknout a doručit osobně na OSSZ nebo poslat přes datovou schránku.
Pojistné na nemocenské pojištění je splatné vždy do posledního dne kalendářního měsíce, za který se platí. Pokud tedy platíte za leden, platba musí být připsána na účet OSSZ nejpozději do 31. ledna.
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu