Velký přehled slev a odpočtů. Jak si snížit daně v daňovém přiznání za rok 2024
Čas na podání přiznání k dani z příjmů za rok 2024 se krátí. Přinášíme seznam toho, na co při vyplňování formuláře daňového přiznání nezapomenout. Přehled daňových slev a odečitaltených částek, které vám letos sníží daně, doplňujeme i informacemi o tom, které slevy a daňové odpočty byly zrušeny a už vám nepomůžou.
Co najdete v přehledu slev na dani a daňových odpočtů
- Co jsou daňové odpočty a jaké se dají uplatnit v roce 2025?
- Změny v daňových odpočtech produktů spoření na stáří
- Kolik si odečtu z daňového základu za dlouhodobý investiční produkt (DIP)?
- Kolik si odečtu z daňového základu za životní pojištění?
- Kolik si odečtu z daňového základu za hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření?
- Kolik si odečtu z daňového základu za dary a darování krve?
- Kolik si odečtu z daňového základu za vědu a výzkum nebo podporu odborného vzdělávání?
- Odpočty, které už nejsou: odborářské příspěvky a odborné zkoušky
- Co jsou daňové slevy a jaké se dají uplatnit v roce 2025?
- Jak vysoká je daňová sleva na poplatníka v přiznání za rok 2024?
- Daňové slevy na děti: jak je seřadit a kolik si můžete odečíst z daní?
- Jak se ze slevy na dítě stane daňový bonus?
- Zpřísnění slevy na vyživovanou manželku / vyživovaného manžela
- Sleva na dani pro zdravotně postižené
- Sleva na dani za zastavenou exekuci
- Slevy, které už neuplatníte: školkovné, sleva na studenta
- Termíny: do kdy podat daňové přiznání za rok 2024
- Termíny: do kdy podat přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny
- Daňová kaklulačka 2025
Tento přehled obsahuje všechny slevy na dani a odečitatelné položky, které můžete letos v daňovém přiznání k dani z příjmů uplatnit, jejich popis je ale zkrácený, podrobněji se jim věnujeme ve dvou samostatných článcích:
- Jak si snížit daně: přehled odečitatelných položek v přiznání k dani z příjmů
- Daňové slevy přehledně. Co si odečíst od daně z příjmů v přiznání za rok 2024
Když se vláda po covidu rozhodla šetřit, mimo jiné ve svém konsolidačním balíčku zrušila některé daňové úlevy. A u jiných zpřísnila pravidla. Přehled zrušených slev a odpočtů najdete v boxu na konci článku.
Na další změny v daňových slevách a odpočtech upozorňujeme v mezititulcích, abyste je dobře viděli hned na první pohled.
Promo
Přiznejte se do 15 minut
Spočítat. Přiznat. Podat. Zaplatit. Za čtvrt hodiny.
Vyzkoušejte online formulář daňového přiznání
Co jsou daňové odpočty a jaké se dají uplatnit v roce 2025?
Při výpočtu daně z příjmů přicházejí daňové odpočty na řadu jako první. Proto je v našem přehledu, na co při vyplňování formuláře daňového přiznání nezapomenout, taky vyřídíme nejdřív.
V daňových odpočtech čili odpočtech od daňového základu alias odečitatelných položkách či úplně správně nezdanitelných částkách základu daně došlo ke změnám, a některé odpočty jste naposledy mohli provést v daňovém přiznání v roce 2024, tedy u daně z příjmů za rok 2023. Ty najdete v boxu na konci článku.
Kromě rušení se výrazných změn dočkala i daňová podpora produktů spoření na stáří.
Změny v daňových odpočtech produktů spoření na stáří
Mezi státem podporované produkty zabezpečení na penzi patřily už dřív:
- penzijní připojištění (takřečené staré penzijko)
- doplňkové penzijní spoření (nové penzijko)
- životní pojištění s rezervotvornou složkou (investiční nebo kapitálové životní pojištění, tedy ne pojištění čistě rizikové)
Nově je teď doplňují ještě:
- dlouhodobý investiční produkt (DIP)
- pojištění dlouhodobé péče
Loni měly penzijko (ať staré, nebo nové) a životní pojištění každé svůj limit – za příspěvky na penzijko se dalo od daňového základu odečíst až 24 000 korun a za životní pojištění také 24 000 korun, letos mají všechny výš uvedené produkty limit společný.
Maximálně si jde – při splnění dalších podmínek, které níž uvádíme pro každý produkt zvlášť – v součtu odečíst 48 000 korun.
Odečty ze základu daně, které přežily konsolidační balíček, i letos v daňovém přiznání uplatníte jako vždycky. nejprve si spočtete daňový základ (online formuláře nebo aplikace finanční správy Moje Daně to udělají za vás), to znamená, že od příjmů za loňský rok odečtete výdaje – ať už skutečné nebo procentuální paušální částku.
Od daňového základu pak odečítáte nezdanitelné částky a z toho, co zbude, se počítá daň ve výši patnácti procent. Jen ten, kdo loni vydělali víc než trojnásobek průměrné roční mzdy, tedy 1 582 812 korun, příjmy nad tento limit daní sazbou 23 procent.
Daňový odpočet za penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření
Pokud investujete v penzijních fondech, ať už prostřednictvím penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, můžete si od daňového základu odečíst své vlastní příspěvky. Ne tedy i příspěvek zaměstnavatele nebo státní příspěvek.
Příspěvky se ale neodčítají v plné výši. Odečíst se dá až to, co zaplatíte navíc nad částku, která je nutná pro získání maximálního státního příspěvku. Do určité sumy vás stát podporuje státním příspěvkem, nad ni pak daňovou úlevou. Počty komplikuje, že ta určitá suma se loni v půlce roku měnila.
Konkrétně si tedy za penzijko můžete od základu daně odečíst:
- z úložek do 30. června 2024 všechno nad 1 000 korun za měsíc
- z úložek od 1. července 2024 všechno nad 1 700 korun za měsíc
Podrobněji se tomu věnujeme v článku věnovaném výhradně daňovým odpočtům:
Limitní výše daňového odpočtu za penzijko je 48 000 korun, víc si odečíst nejde. Limit je společný pro všechny podporované produkty zabezpečení na stáří, tedy penzijka, životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a DIP.
Pozor, pokud byste vybírali penzijko dřív, než máte, budete muset daňové odpočty vrátit. Dobrá zpráva je, že z toho pravděpodobně nebude hned pokuta, finanční správa prý na nás chce být hodná:Finanční správa šťouchá dál: laskavý přístup k poplatníkům se vyplácí.
Kolik si odečtu z daňového základu za dlouhodobý investiční produkt (DIP)?
Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP existuje od loňska. Nejde ale vlastně o konkrétní nový produkt s novými parametry, ale o to, že za určitých podmínek je stát ochotný celou řadu existujících investičních a spořicích produktů daňově podpořit – a to právě možností investovanou částku odečítat od daňového základu.
Dlouhodobým investičním produktem tak můžou být investice do akcií, dluhopisů, podílových fondů, burzovně obchodovaných fondů, ale třeba i spoření na termínovaných vkladech nebo spořicích účtech. Podstatné je, aby produkt poskytovala instituce s patřičnou licencí od ČNB a abyste se zavázali dodržet podmínky, které se týkají především toho, kdy si peníze vyberete.
Maximálně se dá z peněz poslaných do DIPu odečíst zase 48 000 korun. Počítá se jenom to, co si tam pošlete sami, nikoli případné příspěvky zaměstnavatele. A limit je společný pro všechny podporované produkty zabezpečení na stáří, tedy penzijka, životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a DIP.
Kolik si odečtu z daňového základu za životní pojištění?
Mezi odečitatelné položky patří pojistné placené na životní pojištění s „rezervotvornou složkou“, tedy investiční, kapitálové nebo důchodové životní pojištění.
Pojistná smlouva musí zároveň splňovat určité podmínky, rozdíl je mezi smlouvami uzavřenými do konce roku 2023 a novějšími.
Podrobněji se jim věnujeme v článku věnovaném výhradně daňovým odpočtům:
Stejně jako u penzijka a DIP platí, že jako daňová úleva se dají použít jen vlastní peníze, tedy ne příspěvek zaměstnavatele (to je zase jeho daňová úleva) a stejně taky platí, že když smlouvu zrušíte předčasně, musí se daňové odpočty vracet, a to až deset roků zpátky.
Maximálně se dá z peněz poslaných do životního pojištění odečíst z daňového základu 48 000 korun. A platí, že limit je společný pro všechny podporované produkty zabezpečení na stáří, tedy penzijka, životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a DIP.
Kolik si odečtu z daňového základu za hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření?
Pokud máte hypotéky a/nebo úvěry ze stavebního spoření (běžné i překlenovací), můžete si teoreticky snížit vypočítanou daň až o 45 000 korun za rok. Museli byste ale platit opravdu hodně: odečítat se totiž dají jenom úroky, ne splátka jistiny.
je přitom rozdíl, kdy jste hypotéku nebo úvěr ze stavebka získali, pro úvěry získané před rokem 2021 je limit dvakrát větší. S nejvyšší pravděpodobností se do něj ale pohodlně vejdete i s novější půjčkou.
Podrobnosti najdete v článku věnovaném výhradně daňovým odpočtům:
Kolik si odečtu z daňového základu za dary a darování krve?
Od základu daně si můžete odečíst hodnotu darů, které jste loni věnovali na zákonem uvedené účely. Celkem se dá odečíst maximálně 30 procent daňového základu (jde o limit dočasně zvýšený, standardně je to v zákoně o daních příjmů 15 procent základu),
Kromě darů charitám, na kulturu, školství nebo tělovýchovu se do limitu počítá i darování krve, krevní plazmy nebo orgánů. Za každé darování krve si můžete snížit daňový základ o 3 000 korun. Dárci kostní dřeně si můžou odečíst 20 000 korun, stejnou částkou se oceňuje i darování orgánu od žijícího dárce. Musí jít ale o dárcovství bezplatné.
Podrobněji čtěte v článku o daňových odpočtech:
- Daňově uznatelné dary
- Daňový odpočet za darování krve, jejích složek a dárcovství kostní dřeně nebo orgánů
Kolik si odečtu z daňového základu za vědu a výzkum nebo podporu odborného vzdělávání?
tyto dva odpočty většinou uplatňují větší firmy, nicméně možnost je otevřená i pro osoby samostatně výdělečně činné. Správně je vykazovat a prokazovat účelnost vynaložených nákladů finanční správě bývá pro jednotlivce zkrátka příliš náročné.
Pokud jste tedy loni nějaké peníze na podobné účely utráceli, předpokládáme, že už jste konzultovali s daňovým poradcem, a pokud ne, jen to doporučujeme.
Co jsou daňové slevy a jaké se dají uplatnit v roce 2025?
Sleva na dani z příjmů je daňová úleva, která snižuje přímo vypočtenou daň. Při výpočtu daně z příjmů za rok 2024 tedy na základě příjmů a výdajů zjistíte svůj daňový základ, od něj případně odečtete nezdanitelné částky základu daně (takzvané daňové odpočty), vypočítáte výši daně – a od ní pak odečtete daňovou slevu, pokud na ni máte nárok.
Sleva na poplatníka je pro všechny a jako jediná se odečítá vždy v plné výši. Ostatní slevy se pak odečítají jen za měsíce, ve kterých na ně měl poplatník nárok.
Daňová sleva na poplatníka v přiznání za rok 2024?
Navzdory slibům vládnoucí koalice zůstává základní daňová sleva na poplatníka stejná (a bude stejná i pro letošní rok).
Od roku 2022 tedy každý rok v daňovém přiznání odečítáme od daně z příjmů základní slevu na poplatníka, jejíž výše je 30 840 korun.
Sleva na poplatníka je univerzální. Uplatnit ji může každý. Navíc se na rozdíl od jiných slev uplatňuje vždycky v plné výši, nerozpočítává se na měsíce, ve kterých člověk splňoval podmínky. Takže i kdybyste pracovali jen jeden měsíc v roce, můžete si odečíst celých 30 840 korun.
Daňové slevy na děti: jak je seřadit a kolik si můžete odečíst z daní?
Pokud se staráte o nezaopatřené děti, můžete si za každé z nich při výpočtu daně z příjmů odečíst.
Co víc, pokud vám po uplatnění slevy na dítě vyjde záporná daň, můžete si tenhle rozdíl nechat vyplatit a na daních dokonce vydělat. Říká se tomu daňový bonus a žádná jiná daňová sleva to nedokáže, jiné daňové slevy vám maximálně stlačí vypočítanou daň z příjmů na nulu, ale pod ní už pak jít nesmíte.
Sleva se jmenuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou je, že se poplatník stará o nezaopatřené dítě, které s ním žije ve společné domácnosti.
Nezaopatřené dítě nemusí být vždycky nezletilý. Za nezaopatřené dítě se může člověk považovat až do 26 let věku, pokud dál studuje nebo se učí („připravuje se soustavně na budoucí povolání“) nebo studovat nemůže kvůli zdraví.
Slevu na dítě může uplatnit jenom jeden dospělý. Neuplatňují ji vždy jen rodiče, nárok na ni mají také osvojitelé, pěstouni nebo lidé, kterým svěřil dítě do péče soud. Dokonce ji můžou uplatnit i prarodiče, pokud rodiče nemají dost vysoké příjmy na to, aby ji uplatnili.
Výše slevy není za každé dítě stejná.
Daňová sleva na dítě pro příjmy za rok 2023 | |||
| první dítě | druhé dítě | třetí a každé další dítě |
ročně | 15 204 Kč | 22 320 Kč | 27 840 Kč |
měsíčně | 1 267 Kč | 1 860 Kč | 2 320 Kč |
Pokud si kladete otázku, v jakém pořadí se děti do daňového přiznání zapisují, odpověď je jednoduchá: jak se vám chce.
Zdánlivě na tom nezáleží. Situaci ale mění, když má některé z dětí průkaz ZTP/P. Pak si totiž můžete odečíst slevu dvojnásobnou a na pořadí dětí v daňovém přiznání najednou záleží docela dost – rozdíl mezi tím, když postižené dítě zapíšete na druhé místo prvního místa, znamená pro rodinu 14 232 korun k dobru, rozdíl mezi prvním a třetím místem je dokonce 25 272 korun.
Daňová sleva na postižené dítě (s průkazem ZTP/P) pro příjmy za rok 2023 | |||
| první dítě | druhé dítě | třetí a každé další dítě |
ročně | 30 408 Kč | 44 640 Kč | 55 680 Kč |
měsíčně | 2 534 Kč | 3 720 Kč | 4 640 Kč |
Na rozdíl od slevy na poplatníka se u slevy na dítě počítají jen ty měsíce, kdy splňujete podmínky: tedy vyživujete nezaopatřené dítě. Nemusí to být celý měsíc, stačí jeho část. Když se dítě narodí v půlce července, počítáte si celý červenec. Když v půlce května přišlo o status studenta, počítáte si ještě celý květen.
Podrobněji jsme se slevě na děti věnovali v článku věnovaném výhradně daňovým slevám:
Jak se ze slevy na dítě stane daňový bonus?
Zatímco ostatní daňové slevy (dnes fakticky jen sleva na poplatníka a sleva na manžela či manželku) můžete odečíst jen do výše vypočtené daně, u slevy na dítě smíte jít do minusu a vypočítat si tedy zápornou daň. Tenhle minus je vaše plus: místo placení daní státu, stát vyplácí vám takzvaný daňový bonus.
Daňový bonus ale může dostat jen ten, kdo vydělá šestinásobek měsíční minimální mzdy – u příjmů za rok 2024 je to tedy 113 400 korun. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.
Zpřísnění slevy na vyživovanou manželku / vyživovaného manžela
Sleva se sice jmenuje „sleva na manžela“, ale v praxi je to nejčastěji sleva na manželku a stejně tak to může být sleva na registrovaného partnera nebo sleva na registrovanou partnerku. Její výše se pro rok 2024 nezměnila, i v roce 2025 lze tedy uplatňovat v daňovém přiznání slevu na manžela ve výši až 24 840 korun za rok, respektive 2 070 korun za měsíc.
Dvojnásobnou slevu – 49 680 korun ročně (4 140 korun měsíčně) – můžete uplatnit, pokud má manžel(ka) průkaz ZTP/P, tedy zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce.
Zůstává i ta podmínka, že tento vyživovaný manžel nebo tato vyživovaná manželka nesmí mít za rok vyšší příjmy než 68 000 korun.
Přibylo ale nové pravidlo, které pro mnoho rodin bude znamenat nemožnost v přiznání za rok 2024 slevu na manžela uplatnit. Od roku 2024 se sleva může uplatnit jenom tehdy, když osoba, na niž se má vztahovat, pečovala o dítě do tří let.
Sleva na dani pro zdravotně postižené
Nárok na speciální slevu na dani mají lidé se zdravotním postižením. Ten, kdo má přiznaný invalidní důchod třetího stupně, si může z vypočtené daně i letos odečíst až 5 040 korun ročně, invalidé 1. a 2. stupně až 2 520 korun ročně.
Lidé s průkazkou ZTP/P si k tomu navíc daň sníží o 16 140 korun ročně. Sleva pro ZTP/P a invalidní důchodce se sčítá.
Sleva se uznává jen za měsíc, kdy člověk má přiznaný daný stupeň invalidity a půrůkza ZTP/P.
Sleva na dani za zastavenou exekuci
Sleva pro věřitele, kteří mají tu smůlu, že exekutor z jejich dlužníka nic nedostal. Jde o takzvané marné exekuce, které už běží přes tři roky a u nichž původní dluh (bez úroků a případných sankcí) dělal nejvýš 1 500 korun. Podrobněji psaly o exekucích zastavovaných od roku 2023 Peníze.cz.
Věřitel si může z vypočtené daně odečíst 450 korun za každé zastavené vymáhání pohledávky.
Slevy na dani a daňové odpočty, které za rok 2024 neuplatníte
Sleva za umístění dítěte (školkovné) – už neuplatníte
Takzvané školkovné tedy daňovou slevu za umístění dítěte v mateřské škole nebo předškolním zařízení si rodiče mohli naposled odečíst v roce 2024, tedy v daňovém přiznání za rok 2023. Její maximální výše se rovnala minimální mzdě. Ta v roce 2023 byla 17 300 korun.
Kdyby byla pokračovala podle stejných pravidel, mohli by si dneska rodiče odečíst z vypočtené daně z příjmů dokonce až 18 900 korun – taková byla minimální mzda pro loňský rok. A odčítat se dalo za každé dítě ve školce. Některé rodiny s malými dětmi tedy změnu pocítí opravdu silně.
Sleva na studenta – už neuplatníte
Stejně jako školkovné končí i sleva na dani určená pracujícím studentům. Naposledy se dala uplatnit loni v přiznání za rok 2023, její výše byla až 4 020 korun ročně. V daňovém přiznání k dani z příjmů za rok 2024 ji už od vypočítané daně odečíst nejde.
Daňový odpočet příspěvků odborům – už neuplatníte
Ještě loni šlo od základu daně odečíst členské příspěvky odborové organizaci. letos už odboráři tímhle způsobem daně nesníží.
Daňový odpočet za zvyšování kvalifikace – už neuplatníte
Poslední rok, kdy jste si od daňového základu mohli odečíst to, co jste zaplatili za odborné zkoušky („zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání“) byl ten loňský, v daňovém přiznání za rok 2024 už tenhle odpočet neuplatníte.
Termíny: do kdy podat daňové přiznání za rok 2024?
Jak podáváte daňové přiznání? | Do kdy musíte daňové přiznání podat? |
Papírově (bez poradce) | 1. dubna 2025 |
Elektronicky (bez poradce) | 2. května 2025 |
Přes daňového poradce | 1. července 2025 |
Termíny: do kdy podat přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
Osoby samostatně výdělečně činné, které mají povinně datovou schránku, musí od roku 2025 komunikovat elektronicky i s Českou správou sociálního zabezpečení. Týká se to i povinně podávaného (pokud OSVČ nefunguje v režimu paušální daně) přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2024: Papírový přehled o příjmech a výdajích už nepodáte. Na sociálku jenom elektronicky.
Elektronické podání preferují (ale nevyžadují) i zdravotní pojišťovny.
Přehledy jak pro sociální správu, tak pro zravotní pojišťovnu se odevzdávají nejpozději do měsíce od nejzazšího termínu pro podání daňového přiznání. To znamená:
- nejpozději 2. května 2025 – pokud bylo daňové přiznání podáno v základním termínu, tedy do 1. dubna, bez ohledu na to, jestli bylo podáno na papírovém formuláří daňového přiznání nebo elektronicky
- nejpozději 2. června 2025 – pokud OSVČ podala přiznání elektronicky v prodloužené lhůtě (do 2. května)
- nejpozději 1. srpna 2025 – pokud přiznání podával poradce později než na začátku dubna
Daňová kalkulačka 2025 (výpočet daně z příjmů pro daňové přiznání za rok 2024)
Chytrým uplatňováním slev a odpočtů si tedy můžete snížit daně, někdy na nulu a někdo dokonce do záporu – s daňovým bonusem. Ve skutečnosti je ale i v takovém případě váš příjem daněn – takzvaným pojištěním. Myslíme samozřejmě zdravotní pojištění a sociální pojištění, na které každý měsíc platíme povinně odvody. Pokud je platíte jen v minimální výši, asi dobře víte, že taky každý rok rostou, v posledních letech navíc hodně. Nezapomněli jste mimochodem přenastavit trvalé příkazy? Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění 2025. Jak rostou a odkdy je platit.
Zajímá vás, jaká daňová povinnost na vás čeká letos a kolik vás budou nakonec stát povinná pojištění? Nachystali jsme pro vás orientační kalkulačku, kam stačí zadat všechny daňové odpočty a slevy na dani, ona už provede potřebné výpočty.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Daňové slevy přehledně. Co si odečíst od daně z příjmů v přiznání za rok 2024
Jak si snížit daně: přehled odečitatelných položek v přiznání k dani z příjmů
Finanční správa šťouchá dál: laskavý přístup k poplatníkům se vyplácí
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu