Kdy přijde daňový přeplatek? Pospěšte si s podáním přiznání a termín je kratší
Podali jste daňové přiznání v únoru a už se těšíte na přeplatek nebo daňový bonus? Máme dobrou zprávu: ještě se chvíli budete těšit. Úřad začne přiznání zpracovávat až příští týden a peníze můžou dojít až v květnu. Pokud jste přiznání ještě nepodali, ale víte, že bude přeplatek a že ho chcete rychle, hýbněte kostrou a přiznání podejte teď. Nebudete na přeplatek čekat do června. Vysvětlíme vám proč.
Chvátali jste s přiznáním k dani z příjmu a těšili se, jak rychle dostanete zpátky daňový přeplatek? Nepočítejte s ním zas tak rychle. I kdybyste měli podáno v lednu nebo únoru, finanční správa vám přeplatek na dani pošle až v dubnu nebo na začátku května. A pokud nestihnete přiznání v prvním termínu, který končí za pár dní, může to trvat ještě o měsíce déle.
Náš text se samozřejmě týká těch, kdo si daňové přiznání podávají sami, u zaměstnanců, pro které zaměstnavatel připraví roční zúčtování daně, je to jinak. Ti dostávají přeplatek s výplatou, od zaměstnavatele. Nejpozději by jim na účtu měl přistát s výplatou za březen.
Většina podnikatelů narozdíl od zaměstnanců neplatí na daň zálohy, přeplatek tedy nevzniká z toho, že by člověk na zálohách zaplatil víc, než si potom v přiznání skutečně spočítá. Za daňový přeplatek ale může počítat i daňový bonus: tedy daňovou slevu na dítě, která jediná ze slev může přetlačit vypočítanou daň z příjmů do záporu. A pokud se to stane, neplatí daňový poplatník státu, nýbrž stát poplatníkovi.
Přehled všech daňových slev a odpočtů na Finmagu a další tipy k dani z příjmů:
- Daňové slevy přehledně. Co si odečíst od daně z příjmů v přiznání za rok 2024
- Jak si snížit daně: přehled odečitatelných položek v přiznání k dani z příjmů
- Co se mění v daních z příjmů a jaké jsou termíny pro daňové přiznání za rok 2024?
- Jak jednoduše podat přehledy OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Návod krok za krokem
Kdy finanční úřad vrací přeplatek na dani?
Zákon o dani z příjmů říká, že finanční úřad má na vrácení přeplatku na dani 30 kalendářních dní od jeho vzniku. Potíž je v tom, kdy přeplatek vzniká. I když máte přiznání už podané a zažádali jste si v něm o vyplacení přeplatku, přeplatek pořád ještě nevzniknul.
Oficiálně přeplatek vzniká až uplynutím lhůty pro podání přiznání. Ta základní lhůta letos končí 1. dubna – a teprve den poté se začíná třicetidenní lhůta počítat.
Většina podnikatelů – všichni, kdo mají aktivní podnikatelskou datovou schránku – může daňové přiznání podávat v prodloužené, o měsíc delší lhůtě. Tedy do 2. května 2025.
Je to tedy tak, že kdo podá přiznání teď, do prvního dubna, u toho lhůta pro vrácení přeplatku začíná běžet od tohoto data. Bez ohledu na to, jestli přiznání do začátku dubna podat musel (to se týká přiznání na papíře), nebo sice nemusel, podával ho elektronicky – ale stihnul to.
Promo
Přiznejte se do 15 minut
Spočítat. Přiznat. Podat. Zaplatit. Za čtvrt hodiny.
Vyzkoušejte online formulář daňového přiznání. Včetně přehledů!
Ti ostatní, kdo nechají podávání daňového přiznání na duben, si budou muset počkat víc. Lhůta pro vrácení přeplatku začne běžet až 2. května.
„Daňové přiznání v elektronické podobě je třeba podat včas, pokud má poplatník zájem o vrácení přeplatku v co nejdřívějším termínu. U daňových přiznání podaných v elektronické podobě po 1. dubnu 2025 se totiž uplatní již prodloužená lhůta do 2. května 2025. Případný přeplatek by proto byl vrácen až do 30 dnů po tomto datu, tedy nejpozději do 2. června 2025,“ upozorňuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
Dobré je připomenout, že teoreticky k vám můžou peníze dorazit ještě později. Stát je k sobě totiž velkorysý a za den vrácení přeplatku se považuje den, kdy peníze pošle, ne kdy je máte na účtu.
Na druhou stranu se ale finančnímu úřadu musí nechat, že s vyřizováním žádostí o přeplatek zvlášť neváhají a vyřizují je v pořadí, v jakém přišly. Takže ten, kdo stačil podat přiznání a zažádat o vrácení přeplatku ještě v základním termínu, má šanci, že peníze dostane třeba v půli dubna.
Pokud podáváte přiznání v prodlouženém termínu, lhůty začínají běžet až po jeho konci, tedy po 2. květnu. Ten důvod, proč se do vyřizování přiznání finanční správa nepouští dřív, je jednoduchý: do konce lhůty pro podání přiznání totiž poplatníci můžou posílat ještě přiznání opravné. A pak by na jednom poplatníkovi úředníci pracovali dvakrát.
Ti, kteří podají přiznání v prodloužené lhůtě, tedy můžou na přeplatek čekat až do začátku června.
A podobné je to i tehdy, když využijete služeb daňového poradce. Termín pro podání daňového přiznání touhle cestou je 1. červenec, takže peníze můžete čekat třeba i na začátku srpna.
Jak žádat o vrácení přeplatku na dani?
O přeplatek se většinou žádá přímo při podávání daňového přiznání. V tom papírovém je na to na konci kolonka, jen je potřeba zvolit, jestli chcete peníze dostat složenkou, nebo na účet – a kromě přiznání podepsat ještě zvlášť i tuhle kolonku.
Když podáváte daně elektronicky, třeba přes portál Moje daně, opět můžete vyplnit platební údaje, dvojí autorizaci ale provádět nemusíte, stačí ta jedna při odeslání, považuje se za podpis jak pro přiznání, tak pro žádost o vratku.
Můžete zažádat i samostatně, když na to přijde, ale s tím musíte počkat až do uplynutí lhůty pro podání přehledu. Do té doby přeplatek oficiálně nevznikl, a žádost o něj by se tedy považovala za bezpředmětnou.
Finanční úřad vrací jen přeplatky, které přesáhnou 200 korun. Když bude menší, neznamená to ale, že o něj přijdete. Když vám časem přibude jiný, sčítají se – a lze je vyplatit, když přesáhnou dvousetkorunovou hranici.
Přeplatek se taky nevrací, pokud u vás finanční úřad registruje nedoplatek na jiné dani. Pak se přeplatek na jedné dani použije přednostně na umoření nedoplatku jinde.
Zapomněl jsem uplatnit daňovou slevu, co mám dělat?
Když uděláte v daňovém přiznání takovou nepříjemnou chybu, že si neuplatníte některou z úlev, můžete podat opravné nebo dodatečné přiznání.
Opravné přiznání je přiznání podané sice po prvním (řádném) přiznání, ale ještě v regulérním termínu. Původní přiznání je tím úplně smazáno a dál se na něj nebere zřetel.
Dodatečné přiznání se podává, když na chybu přijdete až po termínu. Původně podané přiznání nemaže, ale opravuje nebo doplňuje. Na podání dodatečného přiznání, pokud to pro vás znamená nižší daň, máte tři roky od termínu pro původní (řádné) přiznání.
O vrácení přeplatku můžete potom požádat až do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl. Později už propadá státu.
Jaké jsou v roce 2025 termíny pro podání daňového přiznání?
Termíny pro podání daňového přiznání se liší podle způsobu podání. Standardně platí, že daňové přiznání se má podat do tří měsíců po skončení zdaňovacího období. Zdaňovacím obdobím byl rok 2024, skončil, jak to bývá, 31. prosince. Daňové přiznání by tedy mělo být podáno do prvního pracovního dne v dubnu. Skutečnost je ale barevnější.
Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, termín se o měsíc prodlužuje. A pokud za vás podává daňové přiznání daňový poradce, je času ještě víc.
Způsob podání daňového přiznání | osobně/poštou | elektronicky | prostřednictví poradce |
Nejzazší termín pro podání daňového přiznání | 1. 4. 2025 | 2. 5. 2025 | 1. 7. 2025 |
Dřív existovala povinnost informovat finanční správu dopředu, že chcete využít služeb poradce, neplatí to už dávno. Potřeba je jen zplnomocnění a plnou moc poradce doručuje na finanční úřad spolu s vyplněným daňovým přiznáním.
Pokud termín nestihnete, máte ještě pět pracovních dní k dobru. Když stihnete přiznání podat během nich, nečekají vás za pozdní přiznání žádné sankce. Ty se taky promíjejí, jestliže nedosáhnou výše aspoň tisíc korun. Pokutu za pozdní podání přiznání spočte naše kalkulačka:
Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2