Otcovská dovolená pro OSVČ 2025: Kolik dostanete a jak o ni požádat?
Nárok na otcovskou dovolenou nemají jen zaměstnanci, ale i osoby samostatně výdělečně činné. Pravidla pro podnikatele jsou ale trochu jiná a vyžadují určitou přípravu. Jaké podmínky musíte splnit, kolik můžete dostat a kde o dávku žádat? Dočtete se v našem přehledu.
Kdy má OSVČ nárok na otcovskou?
Otcovská neboli dávka otcovské poporodní péče je dávka z nemocenského pojištění určená nejen otcům čerstvě narozených dětí, ale třeba i osobám, které rozhodnutím soudu převzaly do péče dítě do sedmi let věku. Cílem otcovské je umožnit tatínkům, ať už jde o zaměstnance, nebo osoby samostatně výdělečně činné, být v prvních týdnech života s dětmi a jejich maminkou. Případně u dětí převzatých do péče trávit s nimi první dny v nové rodině. Konkrétně jde o dva týdny, po které se otcovská vyplácí.
Zaměstnanci to mají s otcovskou jednodušší. Pro nárok na ni jim stačí, aby byli zaměstnaní – respektive, aby za ně zaměstnavatel správně platil nemocenské pojištění v rámci pojištění sociálního. I posílání žádosti o otcovskou za ně od letoška zařizuje zaměstnavatel, na kterého Česká správa sociálního zabezpečení outsourcovala část svých činností.
Podnikatel se musí víc starat. Musí se včas rozhodnout, že si bude aktivně platit dobrovolné nemocenské pojištění, a to minimálně tři měsíce před nástupem na otcovskou, a musí si o dávku taky u správy sociálního zabezpečení sám zažádat.
Kolik musíte platit?
Osoba samostatně výdělečně činná si pojistné na nemocenské pojištění stanovuje sama. Do určité míry. Musí zaplatit alespoň minimální pojistné. Minimální měsíční pojistné na nemocenské pojištění je v roce 2025 přesně 243 korun, loni to bylo 216 korun (jde o 2,7 procenta z minimálního měsíčního vyměřovacího základu, který v roce 2025 je 9 000 korun).
Druhou důležitou hranicí je pak případně 2,7 procenta z osobního měsíčního vyměřovacího základu, který podnikateli vyjde z ročního přehledu o příjmech a výdajích. To je maximum, které je možné na nemocenské pojištění posílat. Respektive: je možné platit na nemocenské pojištění i víc, znamenalo by to ale navýšit si vyměřovací základ. A protože ten je společný pro nemocenské a sociální pojištění, znamenalo by to platit víc i na sociálním.
Pro představu: pokud podnikatel platí minimální sociální pojištění (v roce 2025 jde o 4 759 Kč měsíčně při vyměřovacím základu 16 295 Kč), může na nemocenské pojištění odvádět až 440 Kč měsíčně. Kdo si začne nemocenské platit tři měsíce před otcovskou a pošle třikrát právě 440 korun, získá nárok na 14denní dávku ve výši 376 Kč denně. Celkově tak může od státu dostat 5 264 korun, a to při vkladu 1 320 korun.
Denní dávka otcovské je stejně vysoká jako u mateřské, můžete tedy využít naši kalkulačku:
Jak o otcovskou požádat?
Od ledna 2025 musí OSVČ (a zahraniční zaměstnanci) podávat žádosti o otcovskou elektronicky – přes ePortál České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). K tomu slouží formulář Žádost o nemocenskou dávku OSVČ (osoby dobrovolně nemocensky pojištěné). V sekci Druh dávky stačí zaškrtnout políčko „Otcovská“.
Vyplněná žádost se pak odevzdává po uplynutí čtrnáctidenní otcovské elektronicky na správu sociálního zabezpečení.
Kdy můžete na otcovskou nastoupit?
OSVČ si mohou samy určit, kdy otcovskou zahájí – nejpozději však do šesti týdnů od narození nebo převzetí dítěte do péče. Dávka se vyplácí 14 dní v kuse a nelze ji rozdělit. Během této doby nesmí podnikatel vykonávat svou činnost osobně.
„To znamená, že pokud OSVČ pracuje například jako řemeslník, konzultant nebo provozuje vlastní e-shop, po dobu otcovské dovolené nesmí vykonávat svou činnost a musí ji buď dočasně přerušit, nebo zajistit jiný způsob provozu svého podnikání,“ upozorňuje Jana Jáčová z účetní firmy UOL Účetnictví.
Jak je to s otcovskou, když platím paušální daň?
I podnikatel, který se rozhodne platit daně, zdravotní pojištění a sociální pojištění v paušálním režimu, si může dobrovolně platit nemocenské pojištění – a zajistit si tak nárok na dávky nemocenského pojištění včetně otcovské.
K placení dobrovolného nemocenského pojištění se může přihlásit buď při vstupu do paušálního režimu, přímo na tiskopisu oznámení o vstupu do paušálního režimu, které se posílá na Finanční správu, nebo kdykoli později vyplněním a odesláním přihlášky k dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ na ePortálu ČSSZ.
Připomínáme, že majitelé datových schránek (tedy prakticky všechny OSVČ) můžou od letoška činit podání ke správě sociálního zabezpečení jen elektronicky, přihlášení na ePortál ČSSZ je nejjednodušší cesta. A platí to i pro právě aktuální podávání přehledů o příjmech a výdajích: Jak jednoduše podat přehledy OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Návod krok za krokem.
Pojistné na nemocenské pojištění ale bohužel není možné připojit k platbě, kterou hradíte paušální daň, je nutné je posílat zvlášť a se správným variabilním symbolem přímo na účet sociální správy.
Kolik platí na nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu?
V paušálním režimu si výši pojistného určujete sami. Nikomu to nemusíte hlásit, stačí, když zvolenou sumu začnete posílat.
Výše pojistného je ohraničená zdola i shora. Nejnižší možná platba je odvozená od minimálního vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění OSVČ (9 000 korun v roce 2025), činí z něj 2,7 procenta. Letos je to tedy 243 korun.
Horní hranice se odvozuje z měsíčního vyměřovacího základu na důchodové (sociální) pojištění pro dané pásmo paušální daně. Vždy jako 2,7 procenta z určeného základu.
Maximální platba na nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu v roce 2025
Pásmo paušální daně | Maximální platba na nemocenské pojištění | Výpočet z vyměřovacího základu |
I. pásmo | 506 korun | 2,7 procenta z 18 740 korun |
II. pásmo | 758 korun | 2,7 procenta z 28 050 korun |
III. pásmo | 1 159 korun | 2,7 procenta z 42 900 korun |
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Půl roku péče o dítě za plný plat. Nový firemní benefit bourá zažitá pravidla
Rodičovská v Česku je abnormálně štědrá, zkraťme ji! Profitovat z toho můžou všichni
Paušální daň 2025. Čas na přihlášení se krátí, komu se vyplatí? (velký přehled + kalkulačka)
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Často kladené otázky
Podnikatel, kteý má nárok na otcovskou, si o její vyplacení zažádá po jejím uplynutí. Česká správa sociálního zabezpečení pak má pro zpracování a výplatu dávky zákonnou lhůtu až jeden měsíce od data, kdy obdrží všechny potřebné doklady.
Platí sice, že na otcovskou se nastupuje do šesti týdnů od porodu, ale pokud po porodu dojde na hospitalizaci dítěte nebo jeho maminky (třeba když předčasně narozené dítě musí do inkubátoru), lhůta pro nástup na otcovskou se o dobu hospitalizace – když kvůli ní není o dítě možné pečovat doma – prodlužuje. Jinak by dávka neplnila svůj smysl. Nepomáhala by novopečeným tatínkům být s rodinou a starat se. Otcovská pak musí začít nejpozději v den propuštění dítěte nebo matky z nemocnice, případně bezprostředně po ukončení hospitalizace.
I pokud se dítě narodí mrtvé, má otec nárok na otcovskou dovolenou. Nastoupit na ni musí do šesti týdnů od porodu.
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2