Předplatit časopis Finmag

Dodatečné a opravné daňové přiznání. Jaký je rozdíl a kdy se platí pokuta

Gabriel Pleska
Gabriel Pleska
11. 4. 2025
 5 843
daně 2025

Vloudila se chybička? Není žádná výjimka, že člověk odešle na finanční úřad daňové přiznání, a až později zjistí, že v něm není všechno v pořádku. Pak se podává buď opravné, nebo dodatečné daňové přiznání. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďte zjistit, které je které a v kterém případě vám hrozí za druhé podání trest v podobě pokuty nebo penále.

Pojmy opravné daňové přiznání a dodatečné daňové přiznání nejsou totožné. Znamenají něco jiného a nedají se zaměnit. Liší se jak v tom, kdy se které podává, tak i v tom, k čemu které slouží.

Opravné daňové přiznání lze podat jen tehdy, když ještě neuplynula lhůta pro podání přiznání. To, které jste podali, úřad prostě zahodí, nebude se mu věnovat a nikdo ho nebude číst.

Na finanční správě se totiž podaným daňovým přiznáním začnou věnovat až po uplynutí lhůty. To je taky důvod, proč nemůžete výrazně dřív očekávat vyplacení daňových přeplatků, ačkoli jste si s podáváním přiznání přispíšili: víc se dozvíte v našem textu věnovaném přeplatkům na dani.

U přiznání k dani z příjmů fyzických osob je v tom ale háček, který vyplývá z toho, co se považuje za tu správnou lhůtu k podání přiznání. Dostaneme se k tomu dál.

Dodatečné daňové přiznání se podává tehdy, když na nedostatek člověk přijde až po uplynutí lhůty k podání přiznání.

Paradoxně tedy opravné přiznání – na rozdíl od přiznání dodatečného – fakticky nic neopravuje, ale ruší dřív podané přiznání.

Co je opravné přiznání a kdy se podává?

Opravné daňové přiznání se dá podat jen do uplynutí lhůty pro podání přiznání. Ty jsou tři:

Způsob podání daňového přiznání

osobně/poštou

elektronicky

prostřednictvím poradce

Nejzazší termín pro podání daňového přiznání

1. 4. 2025

2. 5. 2025

1. 7. 2025

Jenže pozor. I když podáte daňové přiznání elektronicky do prvního, řádného termínu, letos tedy do prvního dubna, platí pro vás jako rozhodný tento termín. Jestliže jste tedy letos neváhali, opravné přiznání už nepodáte.

Pro ty, kteří tak svižní nebyli a přiznání podávají až po prvním dubnu, tu možnost opravného přiznání pořád je. Až do druhého, prodlouženého termínu.

A pokud se vám o přiznání stará daňový poradce, dá se opravné přiznání jeho prostřednictvím podávat až do začátku července.

Opravných přiznání lze do konce lhůty podat (teoreticky) neomezený počet. Úřad pracuje jen s posledním přiznáním podaným do konce lhůty, k ostatním nepřihlíží.

Promo

Přiznejte se do 15 minut

Čtvrt hodinyZdroj: Shutterstock

Spočítat. Přiznat. Podat. Zaplatit. Za čtvrt hodiny.

Vyzkoušejte online formulář daňového přiznání. Včetně přehledů!

Co je dodatečné přiznání a kdy se podává?

Pokud v daňovém přiznání najdete chybu, až když už termín pro podání vypršel, podává se přiznání dodatečné. A to zejména, když je jeho důsledkem vyšší daň, než jaká vám vyšla v přiznání původním.

Protože jestli jste si v řádném daňovém přiznání zapomněli třeba uplatnit dary nebo jiný daňový odpočet, a vychází vám kvůli tomu nižší daň, stát se zlobit nebude.

Kdyby vám ale měla vyjít daň vyšší a finanční správa by na to přišla, zlobila by se. A pocítila by to vaše peněženka.

Jinými slovy: pokud by vám vycházela daňová povinnost nižší, dodatečné přiznání podat můžete, pokud by vám vycházela daňová povinnost vyšší než původní, tak ho podat musíte.

Kromě toho, že ve formuláři zaškrtnete kolonku „dodatečné“, musíte ještě připojit odůvodnění, proč přiznání podáváte.

Dodatečné daňové přiznání musíte/můžete podat až tři roky od termínu pro podání řádného přiznání. Mělo by to ale vždy být do konce měsíce, který následuje po měsíci, kdy chybu nebo nepřesnost objevíte.

Ve stejné lhůtě taky musíte doplatit daň. Pokud by vám vyšla daň nižší, současně s podáním dodatečného přiznání žádáte taky o vrácení přeplatku.

Jaké hrozí sankce?

Při podání opravného přiznání nehrozí žádné sankce. Daňové přiznání je podáno včas a v termínu, není tedy důvod vyměřovat penále za pozdě podané přiznání. A pokud včas uhradíte i daň, nemusíte se bát ani úroků z prodlení.

Jiná je situace u dodatečného přiznání. Sankce můžou přijít, i když nejste žádný záporák a dobrovolně hlásíte chybu a chcete ji napravit. Co vás může čekat?

  • Pokuta za opožděné tvrzení daně (za pozdě podané přiznání): tu vám bude úřad vyměřovat, když vám z nového přiznání bude vycházet vyšší daň a když ho nepodáte včas: tedy do konce měsíce následujícího po měsíci, od kdy o chybě víte. S podáním dodatečného přiznání tedy zbytečně neváhejte. Pod článkem najdete kalkulačku pokuty za pozdě podané přiznání.
  • Úrok z prodlení (za pozdě zaplacnou daň): I když dodatečné přiznání podáte včas, může vám vzniknout povinnost uhradit úrok z prodlení. Ten se počítá od čtvrtého dne po původní splatnosti daně až do dne jejího zaplacení. To jest: pokud jste měli původní lhůtu pro podání přiznání a zaplacení daně 2. května, úrok se počítá od 6. května, jeho výše je odvozená od reposazby ČNB, která je zvýšená o osm procentních bodů. Neváhejte tedy ani se zaplacením doměřené daně. Pokud nedoplatek nedosáhne tisíce korun, je odpuštěn.
  • Penále: Finanční úřad vám při podání dodatečného přiznání může vyměřit penále ve výši 20 procent doměřené daně. Když ho ale podáváte pořádně a dobrovolně, nedělá to.

Kdy už dodatečné přiznání nepodáte?

Ani dodatečné přiznání ale nepodáte, když už po vás finančák pořádně jde. Lidově řečeno. Řečeno civilizovaněji: pokud už vám finanční úřad napsal výzvu, abyste podali dodatečné přiznání, že něco nesedí, a vy jste nezareagovali včas, začne takvzané doměřovací řízení. K přiznání podanému v jeho běhu už úřad nepřihlíží.​

Obdobně, pokud už správce daně zahájil daňovou kontrolu, ani v jejím průběhu podat dodatečné daňové přiznání nelze.

Dobrá zpráva je, že finanční správa to s námi začala zkoušet po dobrém. Dřív než úřední výzvy a dřív než kontroly zkouší teď posílat méně formální dopisy, jimiž nás vyzývá, abychom si to či ono překontrolovali. Než spustí bandurskou. Rádi jsme o tom psali zde: Daňová správa šťouchá. Laskavý přístup k poplatníkům se vyplácí.

Jak se opravné a dodatečné přiznání podává?

Opravné i dodatečné daňové přiznání se podává stejně a na stejném formuláři jako řádné daňové přiznání. Formulář vyplňujete znovu, jen tentokrát uvedete vše správně. Nezapomeňte, že pravděpodobně máte povinnost podávat ho elektronicky. Když využijete portál MojeDaně, po přihlášení už budete mít podstatnou část formuláře vyplněnou.

Pozor, neuvádějte rozdíl proti původnímu přiznání, ale pracujte s celými částkami.

Na začátku formuláře je políčko, ve kterém se dá rozlišit daňové přiznání řádné, opravné a dodatečné. Udělejte to.

V čem se nejčastěji při podávání přiznání chybuje?

Dlužno podotknout jednu věc: co se člověk přiznává elektronicky, chybovost zásadně klesla. Například se už tolik nestává, že by člověk zapomněl přidat přílohy.

Přesto si to ale zkontrolujte: dokládáte dobře všecky daňové slevy? Máte potvrzeno od druhého rodiče, že neuplatňuje slevu na dítě? Máte potvrzení k darům nebo darování krve?

Jednou z nejčastějších chyb bývaly špatně propočtené příjmy manžela, na kterého druhý manžel žádal slevu. Ovšem po razantním osekání počtu poplatníků, kteří ji můžou uplatnit, jistě razantně klesne i počet těch, kteří při tom udělají chybu. Projděte si všechny důležité změny, které letos v přiznávání daně z příjmu jsou: Co se mění v daních z příjmů a jaké jsou termíny pro daňové přiznání za rok 2024?

To platí pro všecky odpočty a slevy, které uplatňujete. Tedy kromě hlavní slevy na poplatníka.

Shrnutí rozdílů mezi opravným a dodatečným přiznáním k dani

Kritérium

Opravné přiznání

Dodatečné přiznání

Kdy lze podat

Do konce lhůty

Po uplynutí lhůty

Účel

Náhrada původního přiznání

Oprava podaného přiznání

Sankce

Žádné (včasné podání)

Riziko úroku či penále

Frekvence

Neomezené v rámci lhůty

Pouze jednou na typ opravy

 

 

 

Kalkulačka: sankce za pozdní podání přiznání k dani

Výpočet úroků – pozdní platba DPH

Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Gabriel Pleska

Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz.

Související témata

daň z příjmudaň z příjmů fyzických osobdaně 2025daňová kontroladaňové odpočtydaňové přiznánídaňové přiznání 2025daňové slevydodatečné daňové přiznánífinanční správafinanční úřadodpočty z daníopravné daňové přiznánípokuty

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo