Předplatit časopis Finmag

Podnikatelské účty 2025: Vyplatí se vám? Přehled výhod, poplatků a nabídek bank

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek
16. 4. 2025
Vše o...
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Jaké podnikatelské účty nabízejí banky v roce 2025? Jaké jsou klíčové výhody, na jaké poplatky si dát pozor a proč se vyplatí podnikatelský účet vůbec mít? Podívejte se na náš přehled a vyberte si účet, který vám sedne nejlépe.

Výhody a nevýhody podnikatelských účtů

Podnikatelský účet není pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) ze zákona povinný. Přesto jej naprostá většina bank v Česku nabízí. Jasné oddělení osobních a podnikatelských transakcí přináší podnikatelům lepší přehled o financích, usnadňuje účetnictví a zároveň zajišťuje vyšší míru soukromí.

Živnostníci se při registraci na finančním úřadě setkají s požadavkem na uvedení bankovního účtu, kam jim budou přicházet příjmy z podnikání. Pokud OSVČ používá pro osobní i firemní transakce jediný účet, vystavuje se riziku, že při případné daňové kontrole finanční úřad získá přístup i k jeho soukromým pohybům na účtu.

Samostatný podnikatelský účet přináší nejen větší ochranu soukromí, ale i přehlednost. Odpadá složité dohledávání, zda byla každá jednotlivá platba určena na předmět spojený s podnikáním, nebo šlo o běžné osobní výdaje.

To ocení nejen podnikatelé samotní, ale i jejich účetní, zejména při přípravě daňového přiznání. Pokud OSVČ využívá režim paušální daně, může si administrativu ještě víc zjednodušit. Každopádně je potřeba pečlivě zvážit, jestli se vám vyplatí. V tom vám pomůže náš velký přehled:

Dalším důvodem, proč se podnikatelský účet vyplatí, je možnost sjednat si kontokorent, kdy lze přečerpat účet do minusu. Podnikatelský kontokorent bývá nastaven na vyšší limity než u běžných účtů a často je schválený dopředu, což umožňuje rychlý přístup k financím v případě nečekaných výdajů.

Při používání kontokorentu je samozřejmě potřeba dávat si pozor. Tento typ úvěru není určen pro dlouhodobé investice – jeho výhodnost je vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

A nakonec otázka poplatků. Oproti osobním účtům, které bývají často zdarma, se může jakákoli platba za podnikatelský účet zdát nevýhodná. Na druhou stranu jsou tyto náklady daňově uznatelné a snižují daňový základ.

U většiny bank je každopádně většina základních transakcí na podnikatelských účtech zdarma. Platí to především pro účty určené podnikajícím fyzickým osobám. U právnických osob je obvykle nutné s určitými poplatky počítat, třeba za vedení účtu.

Víte, že…?

Informace

Kdy vám naopak oddělená konta výhodu nepřinesou, je exekuční řízení. Přesto, že se v článcích o podnikatelských účtech občas píše něco jiného, platí, že osoby samostatně výdělečně činné za své závazky ručí celým majetkem. Jinak řečeno: exekutor smí zabavovat i na osobním účtu.

Přehled podnikatelských účtů pro OSVČ

Vlastní verzi podnikatelských účtů nabízí drtivá většina bank v Česku. Rok od roku se pak zlepšuje možnost sjednat si účet online. V současné době ji nabízí Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, mBanka, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. U některých bank to ale platí jen pro „základní“ podnikatelský účet, u pokročilých verzí budete muset na pobočku.

Základní služby (vedení účtu, vedení platební karty, elektronické platby, výběry z bankomatu) jsou u většiny bank zdarma.

Hledáte podnikatelský úvěr? Poradíme!

Potřebujete nastartovat své podnikání? Pomůžeme vám.

Například u Oberbank ale zaplatíte za vedení účtu v základní verzi Business 299 Kč měsíčně, byť banka uvádí, že ke svým klientům přistupuje individuálně a s ohledem na kvalitu vztahu a dlouhodobost spolupráce je možné konkrétní podmínky dále zvýhodnit.

Další banky nabízejí vedení účtu zdarma, u verzí s větším množstvím služeb si ale připlatíte. Třeba Komerční banka má v nabídce čtyři tarify, za ten s nejvíce možnostmi, který kromě jiného nabízí i neomezené množství debetních karet, neomezené výběry ze všech bankomatů po celém světě či výhodnější směnný kurz, zaplatíte 499 Kč měsíčně.

Tři druhy podnikatelských účtů nabízí Raiffeisenbank, za Komplexní účet, ve kterém získáte třeba zlatou kartu nebo zvýhodněnou cenu za příchozí nebo odchozí zahraniční platby mimo Evropský hospodářský prostor, zaplatíte 299 Kč měsíčně. Také UniCredit Bank dělí své byznysové účty do tří kategorií, účet Business Top vyjde klienta na 350 Kč měsíčně.

Česká spořitelna má rozdělené účty pro OSVČ a pro firmy. Vedení firemního účtu Maxi stojí 399 měsíčně a získáte v něm třeba 400 elektronických transakcí zdarma (každá další tuzemská platba stojí sedm korun) nebo účet v cizí měně zdarma.

 

Vedení účtu

Elektronické platby*

Výběry z bankomatu**

Sjednání online

Air Bank: Podnikatelský účet

zdarma

zdarma

zdarma

ano 

Creditas: Firemní účet

zdarma

zdarma

zdarma

ne

Česká spořitelna: Podnikatelský účet Živnostník

zdarma

zdarma

zdarma

ano

ČSOB: Podnikatelský účet Online

zdarma

zdarma

zdarma

ano 

Fio banka: Fio podnikatelský účet

zdarma

zdarma

zdarma

ne

Komerční banka: Start Business

zdarma

6 Kč

zdarma

ano 

mBank: mKonto Business

zdarma

zdarma

zdarma/29 Kč za výběr pod 1500 Kč

ano 

MONETA Money Bank: Konto PRO podnikání

zdarma

100 zdarma poté dle ceníku

zdarma

ano 

Raiffeisenbank: CHYTRÝ účet pro podnikatele

zdarma

zdarma

zdarma

ano

Oberbank: Firemní Business konto

299 Kč měsíčně

6 Kč

25 Kč

ne

Trinity bank: Běžný účet pro podnikatele

zdarma

zdarma

neprovozuje

ne

UniCredit Bank: Business Start

zdarma

zdarma

zdarma

ne

*odchozí a příchozí platby, trvalé příkazy, inkasa, SEPA platby ** v bankomatech banky/sdílené síti

Bonusy podnikatelských účtů

Vzhledem k velké konkurenci na trhu a podobných základních možností podnikatelských účtů nabízejí jednotlivé banky různé bonusy, slevy či další služby, kterými chtějí získat klienty právě pro sebe.

Například Komerční banka nabízí pro nové klienty bonus až 3 000 Kč při sjednání podnikatelského účtu v tarifu pro živnostníky. Podmínkou je, že si na něj klient musí měsíčně poslat aspoň 15 000 Kč a pětkrát za měsíc zaplatí kartou v každém ze tří kalendářních měsíců po založení účtu. Tato akce platí do konce letošního května.

Odměnu k účtu až 3 600 Kč nabízí UniCredit Bank. Vztahuje na balíček služeb Business Start nebo Business Open založených do 30. dubna letošního roku. Každý měsíc je pak potřeba provést minimální bezhotovostní kreditní obrat ve výši 20 tisíc korun. Odměna ve výši 300 Kč měsíčně bude vyplácena na podnikatelský účet do konce kalendářního měsíce následujícího po splnění této podmínky, a to po dobu až dvanácti měsíců.

Tři tisícovky k novému podnikatelskému účtu můžete získat u mBank. Stačí si založit mKonto Business do konce dubna a v následujícím měsíci provést alespoň tři platby plastovou nebo virtuální kartou k účtu. Za každý měsíc, ve kterém OSVČ splní podmínky, dostane 500 Kč. Banka vás odmění maximálně za šest po sobě jdoucích měsíců.

Air Bank umožňuje svým klientům vystavovat faktury s QR kódem přímo v mobilu přes aplikaci a upozorní na její blížící se splatnost, zároveň jim připraví podklady pro přiznání k DPH i kontrolní hlášení a ročně i pro daň z příjmů.

U ČSOB mají podnikatelé možnost získat v rámci programu Česko platí kartou platební terminál na půl roku zdarma. Tato akce platí pro podnikatele a firmy s obratem v bezhotovostních transakcích do 50 tisíc korun, kteří v posledních dvanácti měsících neakceptovali platbu kartou.

Od letošního dubna spustila akci na získání platebního terminálu na šest měsíců zdarma i Moneta Money Bank. Nabídka je určena pro všechny fyzické osoby podnikatele a právnické osoby, které v uplynulých dvanácti měsících neměly uzavřenou smlouvu o akceptaci karet. Banka nabízí kromě stacionárních terminálů i eTerminál, vlastní platební terminál v mobilu.

Při sjednání podnikatelského účtu u Raiffeisenbank zase získáte možnost pořídit si za zvýhodněnou cenu (19 Kč místo 49 Kč) osobní Aktivní účet s vedením až 17 různých měn pod jedním číslem účtu a výběrem z bankomatů po celém světě zdarma.

Srovnávač podnikatelských účtů

Nemůžete se rozhodnout, která nabídka podnikatelských účtů je pro vás nejvýhodnější? Vybrat ten pravý vám pomůže náš Srovnávač účtů 2025.

Našli jste v článku chybu? Dejte nám vědět, abychom ji mohli opravit. Děkujeme!

Jak začít podnikat? Návody, rady, inspiraceFinmag.cz

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje... Více

Související témata

bankovní poplatkybankyJak na podnikáníJak začít podnikatOSVČpodnikánípodnikatelské účtypoplatkyVše o...
Jak začít podnikat banner

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo