Předplatit časopis Finmag

Je čas zaplatit daň z nemovitých věcí 2025. Provedeme vás krok za krokem

Gabriel Pleska
Gabriel Pleska
26. 5. 2025
 5 885
Vše o...

Už máte – vy osobně nebo vaše firma – od Finanční správy zprávu s vyměřením daně z nemovitých věcí za rok 2025? Měli byste. Ale jestli ne, nevadí. Poradíme, jak výši daně z nemovitosti zjistit, a přidáme kompletní přehled: jak a do kdy daň z nemovitých věcí zaplatit, na jaké číslo účtu a jakým způsobem. Daň z nemovitých věcí 2025 přehledně.

Je čas zaplatit daň z nemovitých věcí 2025. Provedeme vás krok za krokem
Kdy a jak zaplatit da%n z nemovitosti? Teď. A jak, to vám řekneme. (ilustrační obrázek) / Zdroj: Pleska / OpenAI

Kdy nejpozději má dorazit zpráva o výši daně z nemovitých věcí?

Finanční správa začala informace o tom, kolik má kdo letos na dani z nemovitosti zaplatit, rozesílat před měsícem. Způsob doručení se liší podle toho, jak máte s finančákem nastavenou komunikaci:

  • držitelům datových schránek dorazí datová zpráva,
  • kdo si zažádal o e-mail, dostane informaci do mailové schránky,
  • ostatním přijde poštou klasická papírová složenka – nejpozději do 23. května 2025.

Pokud ani 23. května nebudete ještě nic mít ve schránce, stala se někdy chyba. Vůbec se tím ale nemusíte znepokojovat. Jak vysoká daň vám byla vyměřena, si můžete zjistit velice snadno sami, není k tomu potřeba nic víc než připojení k internetu.

Nemám zprávu o výši daně: kde zjistím, kolik mám zaplatit?

Nejrychlejší cesta vede přes portál MOJE daně, provozovaný finanční správou. Tam najdete svou daňovou informační schránku (DIS+), kde je v sekci osobní daňový kalendář vidět výše daně, platební údaje i QR kód pro rychlou platbu.

Přihlásit se můžete bankovní identitou, eObčankou, mobilním klíčem nebo i datovou schránkou.

Pozor: v systému se zobrazí pouze částka pro aktuální rok, bez započítání případných nedoplatků či přeplatků z minulosti.

Když už tam ale budete, můžete se snadno doklikat k přehledu, kolik jste kde na daních zaplatili a jestli nemáte nějaký vroubek.

Jiná možnost samozřejmě je kontaktovat přímo finanční správu, respektive příslušný finanční úřad, a po výši letos vyměřené daně z nemovitostí se poptat. Zde jsou kontakty na finanční správu.

Dokdy se musí daň z nemovitých věcí zaplatit?

Standardní termín pro zaplacení daně – nebo první z jejích dvou splátek – je 31. května. Letos ale poslední máj vychází na sobotu, proto je nejzazším termínem pro zaplacení daně z nemovitých věcí až nejbližší pracovní den, tedy pondělí 2. června.

Pokud ze své nemovitosti máte zaplatit do 5000 korun, musíte to udělat teď najednou. Pokud je vaše daň vyšší, můžete ji rozdělit na dvě části (zákon neříká, v jakém vzájemném poměru by měly být, je to tedy na vás), jednu zaplatit teď a druhou do 30. listopadu (v roce 2025 tedy až do 1. prosince, kvůli víkendu).

Výjimku mají rybáři a zemědělci. Tedy samozřejmě ne vlastníci rybářského lístku ale profesionální chovatelé ryb. Samozřejmě ne akvarijních. Zkrátka podle zákona o dani z nemovitých věcí platí, že pokud poplatník provozuje zemědělskou výrobu nebo chov ryb, může celou daň (bez ohledu na výši) uhradit až do 1. září daného roku.

Jak se daň z nemovitých věcí platí?

Daně z nemovitých věcí se platí podle kraje, ve kterém nemovitost leží. Pokud máte v jednom kraji pět nemovitostí, platíte jednu sumu jednomu krajskému finančnímu úřadu (a pokud je vyšší než 5000 korun, můžete si ji rozdělit do dvou splátek). Pokud máte pět nemovitostí v pěti krajích, budete posílat pět plateb. Ale i tak gratulujeme.

Vlastní placení daně je asi nejjednodušší přes portál MOJE daně, kde si můžete nechat vygenerovat QR kód k platbě: systému jste se identifikovali, bude tedy vědět, od koho platba je – a ví taky, za kterou je to nemovitost a pod který finanční úřad spadá.

Jak získat z pojištění majetku víc? Poradíme!

Pro nemovitost i domácnost najdeme nejvýhodnější pojištění majetku.

V tomto ohledu je paradoxně jednoduchá taky platba složenkou, pokud jste ji od finanční správy dostali: prakticky všecko je předvyplněné.

Pokud ale budete volit jinou cestu, musíte dávat pozor. Měli byste správně uvést:

  • číslo účtu finančního úřadu: na konci článku najdete seznam čísel jeho poboček
  • předčíslí (součástí čísla účtu je i předčíslí, které říká, že poplatník hradí daň z nemovitostí), které je 7755, v našem seznamu uvádíme čísla rovnou včetně předčíslí
  • variabilní symbol: pro lidi rodné číslo, pro firmy IČO
  • konstantní symbol: 1148 při platbě převodem, 1149 při platbě složenkou

Pokud patříte ke zhruba 50 tisícům lidí, kteří platí daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, nemusíte se moc starat, platba bude stržena. Není ale od věci zjistit si, jestli se v obci, kde je vaše nemovitost, neměnily koeficienty pro výpočet daně. Aby vás její zvýšení případně nezaskočilo. Změny se zveřejňují vyhláškou obce – hledejte na jejím webu nebo úřední desce.

Mám nemovitosti v různých obcích nebo krajích, můžu daň zaplatit najednou?

U daně z nemovitých věcí je rozhodující, v jakém kraji se nemovitost nachází. Daň se pak hradí vždy příslušnému krajskému finančnímu úřadu.

Pokud máte v jednom kraji víc nemovitostí, částky daně za jednotlivé nemovitosti se sčítají a posílají finančnímu úřadu ideálně najednou. A pokud vám úřad posílá složenku, taky na ní najdete platby už sloučené.

Pokud tato souhrnná platba za kraj přesáhne pět tisíc korun, můžete si platbu rozdělit: jedna splátka se musí v roce 2025 zaplatit do 2. června (standardní termín 31. května připadá na víkend) a druhou do 1. prosince (standardní termín 30. listopadu taky vychází na víkend).

Pokud máte nemovitosti v různých krajích, budete musit platit v každém kraji zvlášť. Pokaždé s jiným číslem účtu finančního úřadu.

Co když se s platbou daně z nemovitosti opozdím?

Když nezaplatíte včas jakoukoli daň, nejen daň z nemovitých věcí, budete ji stejně musit zaplatit – a ještě vám připočtou úroky z prodlení.

Úrok z prodlení se stanovuje z aktuální výše repo sazby České národní banky: k ní se připočte osm procentních bodů. Výše úroku z prodlení je tedy aktuálně 4 (repo sazba k 1. 1. 2025) + 8 = 12 procent ročně.

Placení úroku z prodlení se ale můžete vyhnout. Úrok navíc začne nabíhat, až když finanční úřad nemá peníze na účtu ani čtyři dni po datu splatnosti (letos tedy 6. června).

Úrok vám taky k uhrazení nepředepíšou, pokud nedosáhne aspoň tisíce korun.

Jak se daň z nemovitých věcí počítá?

Výpočet daně z nemovitosti se jednak liší podle toho, o jaký typ nemovitosti se jedná: zda jde o pozemek, stavbu nebo bytovou jednotku.

Dál záleží na velikosti nemovitosti, typu využití a lokalitě.

Podnikatelé a firmy platí vyšší sazby, pokud je nemovitost součástí obchodního majetku nebo je využívána k podnikání. Rozhoduje nejen to, že jste například vlastník jako OSVČ, ale i způsob využití nemovitosti.

Pokud například část orné půdy slouží jako zpevněná plocha pro parkování techniky, musíte tuto část nově přiznat a zdanit zvlášť vyšší sazbou. Finanční správa k tomu vydala metodický pokyn, který se zaměřuje na to, kdy se nemovitost považuje za obchodní majetek.

Základní sazby stanoví zákon a násobí se koeficienty podle velikosti obce, čím víc obyvatel, tím vyšší (obec případně může říct, že by ráda, aby se jí počítal koeficient, jako kdyby byla o kategorii výš).

Dál pak výsledek významně ovlivňují takzvané místní koeficienty, které si určují jednotlivé obce. Místní koeficient může být v rozmezí 0,5 až 5, může tedy daň stejně dobře snížit na polovičku jako zpětinásobit. Konzultujte se svým starostou.

Co všechno se vlastně daní daní z nemovitých věcí?

Zdanění podléhají pozemky, stavby a jednotky (byty), pokud nejsou výslovně osvobozeny. Jde tedy o ornou půdu, zahrady, stavební pozemky, rodinné domy, byty, garáže nebo třeba skladištní nebo výrobní haly.

Poplatníkem daně je vlastník nemovitosti k 1. lednu daného roku. Výjimkou jsou některé případy, kdy se daň přenáší na uživatele – například u státních nemovitostí. Povinnost platit daň není závislá na tom, jestli se nemovitost nějak využívá.

Kdy se podává přiznání k dani z nemovitých věcí?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí je výjimečné v tom, že ho stačí podat jednou: když zkolaudujete nebo zdědíte nebo nakoupíte neb jinak nabudete. Pak už člověk jenom hledí, jakou daň mu ten který rok finančák vyměří.

Nové přiznání je potřeba podat, jen když se něco změní. V první řadě, když se mění vlastník. A pak také, když se mění nemovitost: přistavujete, měníte půdorys, počty pater nebo účel nemovitosti.

Kde se daň zvyšuje – a proč?

Výši daně výrazně ovlivňují obce. Daň, jak ji stanoví stát pro celé své území, je místně modifikována, násobena takzvaným místním koeficientem, který určují obce. Místní koeficient může podle rozhodnutí obce nabývat hodnot 0,5 až 5.

To znamená, že daň obce můžou nejen zvýšit, ale i snížit, podle svého uvážení a potřeb.

Loni to většina obcí v Česku – lidově řečeno – hnala vejš. Někde tolik, že letos zase koeficient snižovali.

Obce mají možnost určit koeficient různě pro různé čtvrti a části, ale také pro různé typy nemovitostí. Manipulací s místním koeficientem tedy jednak přímo ovlivňují svoje příjmy – daň z nemovitosti je přímým příjmem obce – jednak můžou sledovat i jiné zájmy: například se dá zvýšit koeficient průmyslovým podnikům, pokud už jich v obci kouří dost (navíc to snášejí líp než voliči).

Bankovní účty finančních úřadů pro platbu daně z nemovitých věcí

Název finančního úřadu

Daň z nemovitých věcí

Finanční úřad pro hlavní město Prahu

7755-77628031/0710

Finanční úřad pro Středočeský kraj

7755-77628111/0710

Finanční úřad pro Jihočeský kraj

7755-77627231/0710

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

7755-77627311/0710

Finanční úřad pro Karlovarský kraj

7755-77629341/0710

Finanční úřad pro Ústecký kraj

7755-77621411/0710

Finanční úřad pro Liberecký kraj

7755-77628461/0710

Finanční úřad pro Královéhradecký kraj

7755-77626511/0710

Finanční úřad pro Pardubický kraj

7755-77622561/0710

Finanční úřad pro Kraj Vysočina

7755-67626681/0710

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj

7755-77628621/0710

Finanční úřad pro Olomoucký kraj

7755-47623811/0710

Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj

7755-77621761/0710

Finanční úřad pro Zlínský kraj

7755-47620661/0710

Zdroj: Finanční správa

 

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

FILANTROPIE JE UMĚNÍ

Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?

BYZNYS JE HRA

Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Gabriel Pleska

Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz.

Související témata

daň z nemovitostidaň z nemovitých věcídanědaně 2025daňové přiznánídatová schránkafinanční správanemovitostiúrok z prodleníVše o...

Letní příběh

CESTOVNÍ SET PÉČE

CESTOVNÍ SET PÉČE

1400 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo