Čeká vás vyšší úrok u hypotéky? Jak se poprat s růstem splátek očima expertů
Před pár lety byly úrokové sazby hypoték nízko. Proklatě nízko, může si říkat ten, kdo si tehdy levně půjčil, když teď vidí, že banka mu při refixaci nabízí úrok dvakrát vyšší. Takových lidí bylo tolik, že ČNB teď vydává zprávu speciálně věnovanou „refixační vlně“. Ptáme se odborníků, jak se se zvýšenými úroky vyrovnat a jestli se na trhu objeví nemovitosti lidí, kteří zvýšení neutáhnou.
Když v devadesátých letech dorazily do Česka hypotéky, úrokové sazby bývaly dvouciferné. Po nějaké době se ale vydaly na cestu od desíti k pěti – kolem pětky se v průměru držely celou první dekádu tohoto tisíciletí. A pak šly ještě níž.
V letech 2020 a 2021 si desítky tisíc domácností a firem půjčovaly na bydlení na bezprecedentně nízký úrok kolem dvou procent nebo dokonce ještě níž. Levný dluh pak přiživil téměř nepřetržitý růst cen nemovitostí a rozšířil zájem o investiční nákupy bytů a domů. Už tenkrát se ale říkalo, že jednou se karta obrátí.
Obracet se začala s covidem, v roce 2021 průměrná sazba hypoték rychle stoupla zhruba o čtyři procentní body. A začalo se řešit, co to znamená pro lidi, kteří si půjčovali za levno, co až jim skončí doba fixace úrokové sazby – a banky jim nabídnou sazby zásadně vyšší a měsíční splátky poletí nahoru…
Podle nové analýzy České národní banky se český hypoteční trh právě teď nachází ve zlomovém období: v příštích měsících a letech končí fixace výraznému objemu hypoték, které byly sjednány v době minimálních sazeb.
Zatímco v roce 2021 se průměrná hypoteční sazba pohybovala kolem dvou procent, dnes se běžně nabízejí úvěry za čtyři až pět procent. U půjčky tři miliony korun s dvacetiletou splatností může rozdíl v měsíční splátce po refixaci dělat i několik tisíc korun. Některým domácnostem, varuje banka, narostou měsíční výdaje i o třetinu.
ČNB zároveň upozorňuje, že nejcitelněji změnu pocítí domácnosti zasažené už předchozím růstem cen energií a potravin – zejména střední příjmové skupiny, které si vzaly větší hypotéky při menší finanční rezervě. Bankovní data ukazují, že podíl „zranitelných domácností“ se v následujících letech může podstatně zvýšit.
Ptáme se proto odborníků: Dokážete odhadovat dopady kombinace končících fixací a dvakrát vyšších úroků? Kolik lidí bude mít potíže se splácením? Můžete obecně doporučit strategii, jakou by teď měli lidé a firmy, které refixace čeká, při jednání s bankami volit? A můžeme čekat, že se na trhu objeví nemovitosti, jejichž majitelé splátky nebudou ochotni nebo s to platit?

Libor Vojta Ostatek
jednatel Golem finance
Je to pro domácnosti s hypotékou nepříjemná situace, která přichází po čase jako dozvuk prudkého navýšení úrokových sazeb (rateshock). Nicméně neočekávám prakticky žádný negativní dopad, který v otázce zmiňujete. Proč?
Tuto situaci zde máme už od léta 2022, rozdíl v refixačních sazbách byl i dvojnásobný, tedy lidé museli zvládnout nárůst sazby na novou fixaci až o čtyři procentní body. Měl jsem rovněž hodně otazníků, co se stane a výsledek po třech letech? Setrvale nejlepší disciplína splácení v historii hypotečního financování. Ani ne jedno procento špatně splácených hypoték ukazuje, že lidé se přizpůsobí a nenechají si vzít střechu nad hlavou.
Výjimky samozřejmě existují, ale jen fakt, že ceny nemovitostí dramaticky rostly, dává prostor pro finančně schůdné řešení i v situaci, pokud hypotéku nemůžu dál splácet. Doporučuji být aktivní a s bankou jednat, nevzít první nabídku a porovnat si sazby konkurence.

Vít Hradil
hlavní ekonom Investika
Významnějších otřesů se v souvislosti s vlnou refixací neobávám. Češi jsou ve financích notoricky konzervativní a sklony k předlužování nikdy neměli. Už od pandemie navíc vykazují nezvykle zvýšenou tendenci k tvorbě úspor. Částečně se patrně jednalo o důsledek obav z inflace, částečně ovšem mohlo jít právě i o přípravu na zvýšené úrokové náklady. A ačkoliv je nedávný růst sazeb citelný, stále se drží maximálně v nízkých jednotkách procentních bodů. Nejedná se tedy o vyloženě šokující skok a s podobným rizikem musel každý, kdo si hypotéku sjednával, alespoň částečně počítat.
Navíc inflace, které jsme si v nedávné době užili nadmíru, jak známo obecně zvýhodňuje dlužníky. Zatímco ceny všeho ostatního – a následně i mzdy – vzrostly o desítky procent, nominální hodnota dluhu zůstala stejná, a jeho reálná tíha tedy výrazně poklesla. Takže kdo si před inflační vlnou koupil na dluh něco drahého – třeba nemovitost –, ten si může vlastně gratulovat k malé výhře v loterii. Hodnotná věc mu totiž zůstala a splácet bude ve měně, která se mezitím dramaticky znehodnotila. Ano, případný růst úrokových nákladů při refixaci lze naopak označit za smůlu, nicméně její závažnost je o řád menší.
V souhrnu se tedy o hypotékaře nebojím. To samozřejmě neznamená, že se nenajdou konkrétní případy jednotlivců, kteří se dostanou do svízelné situace. Těm nezbývá než doporučit jednání s jejich bankou. Ta obvykle bývá ochotna přistoupit například k prodlužení celkové splatnosti, což sice pro klienta znamená, že na úrocích přeplatí o něco více, ale dostane se mu momentální úlevy.

Tomáš Rusňák
hypoteční specialista, autor vzdělávacího podcastu Hypotécast
Myslím, že nás nečeká nějaké speciální období. Je pravda, že jsou tu desítky tisíc hypoték, které mají velmi nízké úrokové sazby a kterým od loňského roku postupně expirují fixace, ale na nějaký větší problém to nevypadá. Češi mají u hypoték obecně excelentní platební morálku a poměr nesplácených úvěrů je minimální. Navíc vzrostly i příjmy domácností, a tak i toto velké navýšení úrokových sazeb nebude pro drtivou většinu lidí likvidační. Zkusíme si to ukázat na příkladu průměrné hypotéky ve výši 3 500 000 korun. Mohla mít sazbu 2 procenta, při splatnosti na 30 let je splátka 13 tisíc korun. Teď po 3 letech vyskočí sazba na 4,5 procenta a splátka se zvýší na 17 300 korun. Rozdíl je tedy 4 300 korun měsíčně a to bude opravdu většina domácností schopna pokrýt. Neříkám, že je to příjemné ani že to není bolestivé, ale také to není žádná tragédie.
Pokud bych připustil, že s tím ale bude mít problém desetina domácností, kterých se letos navýšení sazeb týká, bavíme se o nějakých čtyřech tisících domácností, které pošlou na trh svou nemovitost. To by bylo cirka 330 nemovitostí měsíčně navíc – a to nebude na trhu ani poznat a ceny nemovitostí to globálně nijak neovlivní. Pokud by se to týkalo specificky nějaké malé oblasti, svůj vliv to mít může. Samozřejmě si ale nemyslím, že k podobnému scénáři dojde.
Kdybych mohl lidem poradit, jak mají u končící fixace postupovat, tak v ideálním případě kontaktovat svou vlastní banku, kde hypotéku mají, a snažit se s ní dohodnout nové podmínky. Banky velmi posílily retenční procesy a opravdu se snaží klienty zbytečně nepouštět. Nevyjde to vždycky, ale ve většině případů je to nejjednodušší a správné řešení. Je dobré se informovat, jak trh vypadá, což se dá jednoduše na internetu nebo u nezávislého hypotečního specialisty. Když máte přehled, můžete efektivněji jednat o nových tržních podmínkách.

Jan Brejl
obchodní ředitel Partners
Tento úrokový šok zažívají domácnosti už od roku 2023, kdy byl rozdíl mezi dřívějšími sazbami a novými nabídkami bank až čtyři procentní body. Už tehdy vznikaly černé scénáře o nárůstu podílu nesplácených úvěrů. Nenastaly ale. Ukázalo se, že české domácnosti mají výdaje na bydlení na prvním místě, omezily jiné výdaje a úvěry udržely. Problémy případně byly v případě úvěru na výstavbu nemovitosti. Kvůli skokovému růstu cen materiálu nebyli klienti schopni dokončit své projekty ani navýšit úvěr a svůj záměr museli předčasně prodat.
Ještě jiná situace byla a je v případě investičních nemovitostí, kdy byl záměr postaven na tom, že nájemné pokryje náklady s úvěrem. Toto v mnoha případech přestává platit a pak dochází k prodeji takové nemovitosti.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Platím paušální daň, jak prokážu příjem při žádosti o hypotéku? Ptáme se v bankách
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Firemní hypotéka: Jak efektivně financovat rozvoj vašeho podnikání
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Související témata
Související články
Nejčtenější články