Táhnout za jeden provaz. Jak funguje organizovaná kolektivní filantropie?
Myšlenka kolektivní filantropie je jednoduchá. Klíč k řešení zásadních společenských otázek leží přece vždy v širší spolupráci. Proto jsme založili Alianci pro moderní stát, píše v novém čísle tištěného Finmagu Martin Ducháček.
V našem rodinném fondu Duchaczech se snažíme dělat filantropii, jak rád říkám, „správně“. Díky řadě pozitivních i negativních zkušeností jsem se postupně dopracoval k aplikování principů venture filantropie.
Co to znamená? Někdy se tomuto způsobu říká také efektivní filantropie, protože představuje strategické a dlouhodobé poskytování finanční a nefinanční podpory, která vede k udržitelné a měřitelné pozitivní změně. Mně osobně vyhovuje, že tedy v základu dodržuje principy, které mám zažité z prostředí investičních fondů. Tím se velmi blížíme impaktovému investování, které tvoří další součást aktivit našeho rodinného fondu.
Zatímco však při impaktovém investování posuzujeme vedle pozitivního a měřitelného dopadu projektů také finanční návratnost, když jde o naši rodinnou venture filantropii, toto kritérium vynecháváme. Nicméně o to víc nás zajímá efektivita projektu – tedy zejména poměr vložených prostředků a dosažených výsledků. Vždyť jsme do něj dali své peníze i mnohé nefinanční zdroje.
Jednoduše, dlouhodobě, smysluplně
Jaké nefinanční zdroje myslím? Všem projektům dáváme svůj čas. A ten, jak známo, jsou také peníze. Snažíme se organizace, jimž pomáháme, vést ke smysluplnému finančnímu plánování, učíme je přemýšlet nad dlouhodobou stabilitou a udržitelností.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Někdy to děláme sami, v mnoha případech využíváme služeb Nadace Via, která je v tomto směru skutečný profesionál. Za naše peníze její pracovníci pomáhají dotyčným organizacím se strategií fundraisingu, učí je nastavit si řízení financí a rozpočtů pro střednědobé cíle nebo definovat priority a role uvnitř organizace. Přitom lidé z Nadace Via pro každou neziskovku staví doslova strategii na míru, což považujeme za důležité.
Pokud jde o proces darování peněz, dbáme na co nejjednodušší administrativu, abychom nekomplikovali situaci ani sobě, ani podpořeným neziskovkám. Jedním z hlavních principů venture filantropie je též dlouhodobost. Zásadně tedy nedáváme jednorázové dary, ale poskytujeme opakované splátky. Obdarovaným to dává větší jistotu a posiluje to jejich odvahu, aby se mohli pustit do obtížnějších výzev. Nutí je to také víc si práci plánovat a náklady rozvrhnout, čímž je vedeme k promyšlenější strategii.
Zásada dlouhodobosti nám samotným pak umožňuje vytvořit si s lidmi, které jsme se rozhodli podporovat, bližší vztah, víc s nimi komunikovat, diskutovat.
To celé mne velmi baví, obohacuje, posunuje. Dává to prostě smysl! Řečí investora: maximalizujeme dopad financí, které do filantropie jako rodina systematicky směřujeme. A při úspěšných „exitech“ se radujeme, že se obdarované neziskovky dál, už bez nás, zdárně rozvíjejí.
Kolektivní filantropie
Filantropie má mnoho tváří. To je na ní zajímavé, krásné. V loňském roce jsme s dalšími filantropy z České republiky založili Alianci pro moderní stát. Ta je opět postavena na principech venture filantropie, ve svém DNA má však zakódované i principy kolektivního dopadu.
Co jsou principy kolektivního dopadu? Zjednodušeně řečeno: filantropové a neziskové organizace táhnou za jeden provaz. To předpokládá nejen shodu na prioritních projektech, ale i na strategii a způsobech vyhodnocování jejich výsledků. Vlastně proto jsme Alianci založili – aby nabídla platformu, kde spolupráce mezi filantropy a neziskovkami a také kooperace neziskovek s neziskovkami může probíhat, a to strukturovaně, za jasných pravidel.
Myšlenka kolektivní filantropie je velmi jednoduchá. Všichni přece víme, že ve složitých systémových oblastech a oborech nemá žádný jednotlivec dost sil a možností, aby dosáhl změn. Klíč k řešení zásadních společenských otázek leží vždy v širší spolupráci, promyšlené koordinaci všech aktivit. A také ve schopnosti dosáhnout skutečné expertní shody na způsobech řešení, která je postavená na datech a ověřených argumentech.
Otázky, na něž hledáme odpovědi, problémy, které chceme řešit? Shrnujeme je do tří základních pilířů, na nichž by měl fungovat moderní stát.
Za prvé – má poskytovat kvalitní efektivní služby občanům. Za druhé – má dobře a zodpovědně spravovat veřejné finance. A za třetí – má zaručovat principy demokratického vládnutí, ochranu práv a bezpečnost.
To očekáváme od státu v 21. století. A aby to nebyla jen hesla a fráze na papíře, nýbrž naše každodenní realita, založili jsme Alianci. K těmto cílům směřují naše investice.
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Vstupní kapitál do fondu Aliance pro moderní stát vložili Libor Winkler, Martin Vohánka, Martin Moravec, Jan Barta, Václav Muchna, Martin Ducháček, Dušan Šenkypl, Martin Hájek, Petr Borkovec, Ondřej Fryc a Petr Košťál. A letos na jaře jsme pro první vybrané neziskové organizace uvolnili 38 milionů korun, s tím, že mají pokrýt jejich práci v následujících dvou letech. Druhé kolo rozdělování peněz je naplánováno na podzim. Oslovujeme i další investory, aby se k Alianci přidali, snažíme se získat i dárce ze středně velkých podniků a regionálního byznysu.
Společně pro společnost
S Aliancí pro moderní stát se podařilo vytvořit platformu, díky níž mohou investoři společně směřovat významné finanční prostředky ve prospěch demokratické společnosti. A neziskové organizace, jež právě tímto směrem napínají své úsilí a jež Aliance podpoří, mají jistotu stabilního financování na několik let. Kdo tedy má a nemá možnost získat finanční podporu od Aliance?
Konkrétní projekty vybírá skupina expertů, jež je složena z představitelů respektovaných neziskových organizací, výkonného týmu Aliance a investorů. Tato skupina posuzuje záměr a dopad projektu, ale i to, zda stojí na reálných základech. Experti doporučují projekty, investoři potvrzují financování. Důraz je kladen také na efektivitu, dobře definovaný a měřitelný dopad a na průběh realizace každého projektu.
Aktivita, kterou se rozhodneme podpořit, pro nás znamená vždy soubor konkrétních opatření, která tvoří logický celek a na jejichž realizaci pracuje několik organizací společně. Tyto parametry například splňuje iniciativa nazvaná Efektivní řízení státu, na níž se podílí Aspen Institut CE a společnost Lobbio, nebo projekt Posilování odolnosti Česka, v rámci něhož se hned několik neziskových organizací vážně zabývá mimo jiné hrozbou ruského vlivu v Česku.
Všechny projekty, do kterých společně investujeme finance i expertizu, mají konkrétní a realistické cíle, jejichž dosahování průběžně společně vyhodnocujeme. A to je mimochodem – z mého pohledu – skvělá zpráva pro nás všechny.
Aliance pro moderní stát podporuje projekty:
Efektivní řízení státu
Cílí na modernizaci a efektivitu státní správy skrze legislativní změny a podporu reformy personálního, řídicího a platového systému. Taková modernizace posílí schopnost státní správy plnit dlouhodobé cíle, reagovat na aktuální výzvy a lépe sloužit občanům, čímž prohlubuje důvěru v demokratické uspořádání státu.
Realizátoři: Aspen Institute CE, Lobbio
Efektivní řízení samospráv
Cílem projektu je zlepšit efektivitu veřejné správy v Česku, která je jednou z nejfragmentovanějších ve vyspělém světě. Projekt má racionalizovat výdaje, sjednotit odborné znalosti a kapacity a zvýšit investiční potenciál. Takové kroky jsou klíčové pro řešení strukturálních problémů a rozvoj regionů.
Realizátoři: PAQ Research, Partnerství pro vzdělání 2030+, Lobbio
Veřejné zakázky
Projekt se snaží zefektivnit nákup zboží a služeb státní správou a městskými úřady, snižovat korupci a zlepšovat poměr cena/výkon. Navrhuje systémové změny, otevření trhu pro malé zakázky a poskytnutí praktických návodů zadavatelům. Spolupracuje s vládou a odbornými organizacemi.
Realizátoři: Datlab Institut, Oživení, Lobbio
Pojistky demokratického systému
Projekt posiluje demokratické instituce, brání jejich oslabení a destabilizaci prostřednictvím legislativních změn a dohledem nad implementací již prosazených úprav.
Realizátoři: Lobbio, Oživení, Datlab Institut a Centrum pro informovanou společnost
Posilování odolnosti Česka
Cílem je omezit ruský vliv v Česku a posílit schopnost státu čelit nedemokratickým režimům a krizovým situacím a prosazovat posílení celoevropské odolnosti proti nepřátelským mocnostem.
Realizátoři: Lobbio, Datlab Institut, Asociace pro mezinárodní otázky
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Společenská odpovědnost v domácím byznysu. Jak pomáhají české firmy?
Budeme v černých číslech, věří majitelka Moseru. Firmu vytáhla z devadesátek
Chuť „pomáhat“ mají v krvi, neziskovce postavili celý e-shop. Kéž by se inspirovali další, přejí si
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu