Předplatit časopis Finmag

Na předávání firmy měli v Siko mediátora. Nasměrujte a buďte vzorem, říká Valová

Kateřina Hovorková
Kateřina Hovorková
17. 5. 2025
 62 190
nástupnictví

Společnost SIKO vybudovala Jaroslava Valová od nuly. Dnes patří k největším rodinným firmám v Česku a o její rozvoj se už starají tři zakladatelčiny děti. Přečtěte si další příběh z ankety o předávání firem z tištěného Finmagu.

Na předávání firmy měli v Siko mediátora. Nasměrujte a buďte vzorem, říká Valová
Zakladatelka společnosti SIKO Jaroslava Valová / Zdroj: SIKO

Společnost SIKO (Stavební Izolace, Keramika a Obklady) založila Jaroslava Valová v roce 1991 a od začátku byla u podnikání celá její rodina. Děti byly tehdy na prahu dospělosti, a i když ještě studovaly, už se aktivně do všeho zapojovaly. Po zkušenostech z předlistopadové doby viděly podle slov svojí matky v podnikání příležitost dopracovat se k tomu, že si budou jednou moci koupit to, po čem touží, budou moci cestovat. Proto jim prý nebylo zatěžko usilovně pracovat.

Plné předání firmy dětem byl plynulý proces. Postupem času jejich budoucí role krystalizovaly. Každý z rodiny poznal, v čem se cítí silný, kde po čase vidí svoji roli ve firmě, v čem pro ni může být největším přínosem. Zároveň bylo důležité si uvědomit, v jaké roli toho kterého člena rodiny vidí spolupracovníci.

Štafeta
Shutterstock

Předávání firem v Česku

Mezi českými rodinnými firmami založenými těsně po pádu komunismu je to velké téma. Říká se mu nástupnictví. Generace, která začala podnikat v 90. letech, už dosáhla důchodového věku nebo se mu blíží, a tak řeší předání byznysu, nejlépe vlastním dětem. Z tištěného Finmagu vám přinášíme příběhy firem, které změny ve vedení ustály a dále prosperují.

Na nástupnictví se rodina připravovala pět let. „Začali jsme, když mi bylo šedesát. Starší syn Víťa byl vždy vizionář, proto mu dobře sedí role ředitele pro strategii a předsedy představenstva. Zároveň posunul náš byznys do dalších segmentů podnikání, zejména k developerským projektům a nájemnímu bydlení,“ říká Jaroslava Valová, jejíž společnost má kromě Česka obchody také na Slovensku a v Maďarsku a v roce 2023 dosáhla obratu skoro 6,5 miliardy korun.

„Mladší syn Tomáš byl vždy hodně systematický a všestranný. Měl blízko k managementu, proto převzal vedení po mně a stal se generálním ředitelem společnosti. Dcera Jana měla nejblíže k ekonomice, je předsedkyní dozorčí rady a vede rodinnou kancelář,“ dodává.

Možnosti různých forem nástupnictví řešili s poradenskými společnostmi nebo zjišťováním, jaké zkušenosti s ním měly další rodinné podniky v Česku i v zahraničí. „Předání firmy je závažná věc a je dobré mít k tomu mediátora. S nezávislou osobou se lépe řeší problematické situace,“ uvádí podnikatelka. Podle ní si na změnu ve vedení museli zvyknout především lidé ve firmě. A to chvíli trvalo, nicméně díky silné firemní kultuře vše proběhlo hladce.

Dění ve firmě teď Jaroslava Valová sleduje spíš zpovzdálí. Pokud se jí něco nezdá, řekne svůj názor, ale už nechá na dětech, jak s její radou naloží. Současné aktivity vedou bývalou šéfovou jiným směrem. Předává zkušenosti z byznysu rodinných firem dál na konferencích a summitech, podporuje charitativní projekty, angažuje se v záchraně památek i v pomoci seniorům.

Otazník

STOP! Líbí se vám tento text? Pak nám věnujte chvíli pozornosti. Podobné skvosty pravidelně najdete v tištěném Finmagu. A i když jsme ten dnešní odemkli speciálně pro vás, budeme rádi, když si náš magazín příště sami koupíte. V aktuálním čísle najdete třeba přehled ke směrnici NIS2.

Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky. Nebo si nás kupte on-line. Děkujeme!

Majitelům firem, kteří řeší nástupnictví, by poradila, aby měli pod kontrolou rovnováhu mezi odvahou a opatrností, byli dobrými psychology, šli za svou vizí a pamatovali, že nemůžou nikoho k ničemu nutit. „Nasměrujte, zapalujte, buďte vždy příkladem a vzorem. Samotné rozhodnutí, jestli jít ve šlépějích rodinného byznysu, musí každý udělat sám. Jedině tak to lze úspěšně zvládnout,“ dodává Jaroslava Valová.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
19
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Kateřina Hovorková

Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách... Více

Související témata

byznysčasopisFinmagfiremní kulturafirmynástupnictvípodnikání

Letní příběh

NUXE

NUXE

2590 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo