Předplatit časopis Finmag

Firmy chtějí inovovat, ale chybějí jim lidé. Startupy mohou být klíčem k řešení

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek
22. 5. 2025
 6 124
aktuality

Většina českých firem považuje inovace za klíčové, ale jejich zavádění brzdí nedostatek lidských a časových kapacit. Ukazuje to nový průzkum České startupové asociace, České inovační platformy a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jen necelá čtvrtina podniků má pro inovační agendu dedikovaný tým či pracovníka, téměř polovina k ní přistupuje bez dlouhodobé koncepce.

Firmy chtějí inovovat, ale chybějí jim lidé. Startupy mohou být klíčem k řešení
České firmy chtějí inovovat, podle průzkumu jim ale chybějí lidé. (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Firmy plánují nejčastěji investovat do digitalizace, automatizace (65 %) a využití umělé inteligence (50 %). Největší překážkou je ale pro ně nedostatek lidských a časových kapacit, který jako hlavní problém uvádí 63 procent dotazovaných společností.

Inovační impulzy pocházejí nejčastěji od zaměstnanců a vedení společností (63 %), následovaných zákazníky (61 %). Startupy a inovační centra zůstávají z hlediska inspirace na okraji zájmu, což podle průzkumu odráží nízkou míru přímé spolupráce a nevyužitý potenciál tohoto segmentu. Přestože totiž 93 % firem uvádí, že jsou otevřeny spolupráci se startupy, ve skutečnosti s nimi pracuje pouze 27 % z nich.

„Čísla mluví jasně. Vidíme obrovskou propast mezi tím, co firmy říkají, a co skutečně dělají,“ komentuje situaci Vojta Roček, partner Presto Ventures a spoluzakladatel České inovační platformy. „Kdo se naučí efektivně využívat inovační potenciál startupů, získá na trhu výraznou konkurenční výhodu.“

Dana Vaníčková, CEO České inovační platformy, upozorňuje, že v mnoha firmách chybí jasná odpovědnost za inovace: „U 39 procent firem leží inovační agenda na bedrech vedení, které řeší jiné priority, a u další čtvrtiny je roztříštěna mezi jednotlivá oddělení. Jen necelá čtvrtina firem má speciální tým nebo alespoň manažera inovací.“

Systematickou cestu k inovacím má nabídnout například platforma Inno Labs, která propojuje firmy a startupy nad konkrétními výzvami. První setkání se uskuteční 17. června v Praze a bude se věnovat tématu lokalizace a bezpečnosti mobilních aplikací.

Pozitivní zprávou je, že více než třetina firem letos rozpočet na inovace navýšila (36 %) a téměř polovina (49 %) jej zachovala na úrovni předchozího roku. Přesto jen třetina z nich má pro tyto účely vyčleněný samostatný rozpočet. „Inovace potřebují ve firmách prioritu a dedikovanou kapacitu, jinak je těžké přetavit je v reálný přínos,“ dodává Vaníčková.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje... Více

Související témata

aktualityautomatizacebyznysdigitalizacefirmyinovacepodnikáníprůzkumystartupyumělá inteligence

Letní příběh

ARCHIRUN 2025

ARCHIRUN 2025

850 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo