Děti si zvolily jinou cestu. Šéf Linetu předal firmu manažerům a rozjel projekt „moje žena“
V předchozích dílech ankety o nástupnictví jsme si představili firmy, které zvládly předávání mezi generacemi. Dnes vám ukážeme jiný příklad. Zbyněk Frolík předal v pětašedesáti firmu Linet manažerům. Dávno věděl, že děti ji nepřevezmou.

Už 10 let před plánovaným ukončením exekutivní kariéry si Zbyněk Frolík vybral kandidáta, který se ujme vedení jeho firmy na výrobu zdravotnických lůžek. Budoucí šéf v podniku dlouho pracoval a byl o generaci mladší. Frolík ho pověřoval stále složitějšími úkoly a prací v různých pozicích.
Po pěti letech kandidát nastoupil do nejužšího vedení a postupně přebíral iniciativu a řízení. A majitel Linetu se dostával do poradní a kontrolní role.
Zbyněk Frolík říká, že si vybral člověka s podobným charakterovým, vzdělanostním, výkonnostním a názorovým profilem, jaký má on sám.
„Je to především náročný týmový hráč, umí jednat s lidmi i řídit firmu podle čísel. Výborně rozumí našemu byznysu, a to i na globální úrovni. Umí se rychle rozhodnout a učinit i někdy nepopulární opatření. Důvěřuje, ale prověřuje. Má vizi a schopnost pro ni přesvědčit ostatní,“ vyjmenovává podnikatel, který vybudoval firmu, jež celosvětově patří mezi pět největších v oboru. Kromě nemocničních a pečovatelských lůžek vyrábí i matrace a zdravotnické produkty. Vyváží do 120 zemí, má asi tisíc zaměstnanců a roční tržby se pohybují kolem devíti miliard korun.
Firmu Frolík předal definitivně na podzim 2019. Na změnu byl po letech připravený, takže mu nevadila, ani se mu nestýskalo. Dalo se odhadnout, jak se firma bude pod novým vedením rozvíjet, a odhad se potvrdil.

Předávání firem v Česku
Mezi českými rodinnými firmami založenými těsně po pádu komunismu je to velké téma. Říká se mu nástupnictví. Generace, která začala podnikat v 90. letech, už dosáhla důchodového věku nebo se mu blíží, a tak řeší předání byznysu, nejlépe vlastním dětem. Z tištěného Finmagu vám přinášíme příběhy firem, které změny ve vedení ustály a dále prosperují.
Dvě starší děti Zbyňka Frolíka několik let v Linetu pracovaly. „Ale syna to nenaplňovalo a byl nešťastný. A dcera se dobře vdala, její manžel chtěl, aby pečovala o děti. Až po letech začala pracovat v našem hotelu a před rokem a půl ho i převzala,“ říká zakladatel Linetu s tím, že doma nikdy děti nepřemlouvali k práci v rodinném podniku. Bylo na nich, jak a pro co se rozhodnou. Také nejmladší dcera, která je nyní na mateřské dovolené, je orientována jiným, nezávislým směrem.
„Respektujeme se ženou právo na takový život a druh zaměstnání, pro který se samy rozhodly. Děti jsou se svými rodinami šťastné, jejich pracovní a soukromý život je naplňuje a to mně i manželce přináší nejvyšší uspokojení,“ vysvětluje Zbyněk Frolík. A tak ho ani nemrzelo, že firmu bude muset předat manažerům.
Po 29 let Zbyněk Frolík nosil svou firmu v hlavě 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu. Nyní má projekt „Moje žena“ a snaží se dohnat to, co ve vztahu s ní zanedbával.
Nadále si drží pozici v dozorčí radě firmy, takže ví o všem, co se v ní děje. „Kromě Linetu vlastníme i řadu dalších finančních a podnikových investic, a tak se bavím investováním i výukou zetě a snachy, kteří pracují v pozici manažerů našeho ‚family office‘ a kteří se připravují na budoucí strukturu a na vedení správy našeho majetku dnes i v budoucnu,“ doplňuje podnikatel.

STOP! Líbí se vám tento text? Pak nám věnujte chvíli pozornosti. Podobné skvosty pravidelně najdete v tištěném Finmagu. A i když jsme ten dnešní odemkli speciálně pro vás, budeme rádi, když si náš magazín příště sami koupíte. V aktuálním čísle najdete třeba přehled ke směrnici NIS2.
Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky. Nebo si nás kupte on-line. Děkujeme!
„Mně i manželce už bylo 70 let, a tak musíme počítat se situací, že se s námi, i když se těšíme relativně dobrému zdraví, může něco fatálního stát. A je dobré mít věci a budoucnost trochu pod kontrolou,“ svěřuje se.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Firmu odřídí profíci, děti tam netlačte. Jak na nástupnictví očima experta
Velmi křehké vztahy. Jak na předání a převzetí (nejen) rodinné firmy?
Ochrana majetku, daně i předání podnikání. Proč stále víc rodinných firem zakládá holdingy
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Související témata
Související články
Nejčtenější články