Myslete dopředu, vyplatí se to. Co je potřeba udělat, aby dědictví nebylo zdrojem konfliktů?
Majetek může spojovat, ale také rozdělovat. Jak nejlépe zajistit, aby dědictví nebylo zdrojem vleklých soudních sporů a příčinou rozvratu rodinných vztahů, které se již nepodaří napravit? Je třeba myslet dopředu. Odemykáme pro vás právní poradnu z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

Uvažovat nahlas o tom, co se stane s rodinným majetkem po smrti těch, kteří jej vybudovali či získali, je stále považováno za nevhodné téma. Pro některé je dědictví samozřejmým právním nárokem, a proto se této diskuzi vyhýbají, zatímco jiní se naopak snaží majetek získat ještě za života rodičů, aby se posléze nemuseli dělit. Právě tato neochota komunikovat o budoucnosti rodinného majetku často vede k rozvráceným vztahům.
Pokud si však přejete, aby dědictví bylo pokračováním vašeho odkazu, a ne zdrojem konfliktů, je důležité věnovat se této otázce včas – ať už formou otevřené debaty, nebo jasného právního uspořádání. Nejdříve je však třeba si uvědomit jednu zásadní pravdu: nejsme nesmrtelní.
Ve své praxi se setkávám téměř výhradně s dědickými spory a je to logické, jsem advokátka a dávám se do práce v momentě, kdy dohoda mezi dědici selhala. Nedokážu říct, kolik řízení proběhne v poklidu, ale moje zkušenosti ukazují, že když vznikne konflikt, často se neřeší pouze majetek, ale jde i o vztahy, staré křivdy a spory.
Dědicové zpochybňují listiny obsahující poslední vůli, ne proto, že by v ní hledali spravedlnost, ale protože mají pocit, že jim náleží víc, a to bez ohledu na skutečná přání zesnulého. Nejednou jsem byla svědkem situací, kdy se o dědictví soudí lidé, kteří k zemřelému neměli žádný vztah, nepečovali o něj a jediným jejich právním nárokem je biologické pouto.
Na počátku si přitom mnozí neuvědomují, co je čeká, kolik času, energie i financí je takový spor bude stát. A po prvním roce už často ani nevědí, co bylo původní příčinou hádek, ale v této fázi se už velmi špatně hledá smírná cesta. Jak tedy zajistit, aby se potomci nepřeli a náš majetek připadl opravdu tomu, komu chceme?
Darování jako prevence
Dědické právo se vztahuje pouze na ten majetek, který člověk vlastnil ke dni své smrti. Pokud tedy v okamžiku úmrtí žádný majetek nemá, není co dědit. Nejjistější formou, jak předejít nejistotě a sporům mezi dědici, je proto darovat vše ještě za života.
Předávání firem v Česku
Mezi českými rodinnými firmami založenými těsně po pádu komunismu je to velké téma. Říká se mu nástupnictví. Generace, která začala podnikat v 90. letech, už dosáhla důchodového věku nebo se mu blíží, a tak řeší předání byznysu, nejlépe vlastním dětem. Z tištěného Finmagu vám přinášíme příběhy firem, které změny ve vedení ustály a dále prosperují.
- Miliardovou nabídku z Rakouska odmítli. V Sapeli předávali vedení firmy osm let
- Když se sejdou tři osobnosti, občas to dost jiskří. Jak probíhá předávání firmy v CS-Beton
- Na předávání firmy měli v Siko mediátora. Nasměrujte a buďte vzorem, říká Valová
- Děti si zvolily jinou cestu. Šéf Linetu předal firmu manažerům a rozjel projekt „moje žena“
Tímto krokem zůstavitel nejen projeví svou vůli ohledně rozdělení majetku, ale zároveň zajistí, že jeho rozhodnutí bude okamžitě naplněno a předejde se budoucím komplikacím. Darování lze navíc flexibilně kombinovat. Můžeme rozdělit celý svůj majetek, anebo část majetku darovat a část ponechat pro účely dědického řízení.
Nejčastěji je tento nástroj využíván u nemovitostí, kde darováním dochází k jasnému převodu vlastnictví, jenž formálně potvrdí vklad do katastru nemovitostí. U movitých věcí je proces darování jednodušší, stačí pouhé předání obdarovanému, pokud se nejedná o majetek podléhající registraci, například motorová vozidla či cenné papíry. Zákon pro movité věci nepředepisuje obligatorní písemnou formu.
Lidé se však často obávají, že se o ně rodina, až získá majetek, nebude už nadále starat. Mnozí vnímají darování jako nevratný krok, kterým se vzdávají své finanční jistoty, protože už nebudou mít k dispozici prostředky pro případ nouze. Starší generace často spojuje vlastnictví majetku také s určitou autoritou v rodině a obává se, že když přijde o kontrolu nad majetkem, ztratí i respekt a vliv.
Tyto obavy jsou pochopitelné, ale rizika lze právně ošetřit. Právo užívat nemovitost lze zajistit institutem věcného břemene, které umožní zůstaviteli doživotně užívat darovaný majetek, aniž by hrozilo, že bude vystěhován nebo odkázán na pomoc druhých. Další možností je sjednání podmínek pro odvolání daru v případě, že obdarovaný nesplní určité závazky, například poskytování péče nebo finančního zabezpečení.
Obecně platí, že v rámci smluvní volnosti lze sjednat jakékoli podmínky, které nejsou v rozporu se zákonem nebo dobrými mravy. Každý darovací vztah lze tedy přizpůsobit konkrétní situaci tak, aby člověk měl jistotu, že jeho majetek bude spravován podle jeho vůle a že nebude ponechán bez prostředků či ochrany.
Dědické plánování
Svěřenský fond je moderním právním nástrojem, který umožňuje efektivní správu majetku nejen za života jeho majitele, ale i po smrti. Pro účely dědictví nabízí řešení, které zajistí, že majetek bude využit podle jeho vůle, ochrání jej před neoprávněným rozprodáním či špatným hospodařením a umožní postupné či podmíněné předávání majetku dědicům. Svěřenský fond je právně oddělené vlastnictví, které se zakládá vyčleněním majetku z vlastnictví zůstavitele a jeho svěření správci fondu, který s ním nakládá podle předem stanovených pravidel.
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Zakladatel (zůstavitel) stanoví podmínky správy fondu ve statutu a určí obmyšlené osoby (dědice či jiné osoby, kterým má majetek sloužit). To znamená, že můžeme předem určit, jakým způsobem a v jakém rozsahu budou dědicové majetek získávat, a zároveň si ponecháme jistotu, že majetek nebude neuváženě znehodnocen. Svěřenský fond lze využít pro dlouho dobou ochranu rodinného majetku, financování potomků, charitativní účely nebo zabezpečení původních majitelů ve stáří.
Jednou z hlavních předností svěřenského fondu je ochrana majetku před dědickými spory. Majetek, který je do fondu vložen, přestává být součástí dědického řízení, a proto nemůže být předmětem právních sporů mezi dědici. Tento přístup přispívá k zachování rodinné soudržnosti a předchází vleklým soudním řízením.
Další výhodou je možnost podmíněného dědění, kdy zakladatel fondu může přesně stanovit pravidla a podmínky, za kterých budou dědicové majetek získávat. Lze například určit, že dědic obdrží svůj díl až po dosažení určitého věku, po dokončení vzdělání nebo pouze za předpokladu, že bude odpovědně hospodařit. Tento mechanismus chrání majetek před nerozumným utracením a pomáhá zajistit, aby byl využíván smysluplně.
Díky svěřenskému fondu lze také zamezit nechtěnému rozprodání majetku. Zakladatel může stanovit, že určitý majetek nesmí být prodán, ale musí sloužit ke konkrétním účelům, například k bydlení rodiny, k rozvoji podnikání nebo jako investice pro budoucí generace.
Svěřenský fond navíc umožňuje zajištění finanční stability pro potomky, jelikož lze rozdělit majetek postupně a zajistit pravidelné vyplácení dávek místo jednorázového předání celého dědictví. Tímto způsobem se dá také zajistit dlouhodobé financování studia, bydlení nebo jiných potřeb potomků.
Další významnou výhodou je, že svěřenský fond chrání i jeho zakladatele. Pravidla lze nastavit tak, aby zakladatel fondu nadále dostával výnosy z vyčleněného majetku, zajistil si tak finanční stabilitu a nemusel se obávat situace, kdy by se musel spoléhat na podporu rodiny nebo byl ohrožen finanční nouzí.
Z pohledu ochrany majetku nabízí svěřenský fond i zajištění před exekucemi či věřiteli. Jakmile je majetek vyčleněn do fondu, nepatří již zakladateli ani dědicům, a proto není možné jej zahrnout do exekučního řízení ani jej vymáhat jako pohledávku vůči dědicům, kteří by se mohli dostat do finančních problémů. Všechny tyto aspekty dělají ze svěřenského fondu výjimečně užitečný nástroj pro efektivní správu a ochranu rodinného majetku.
Pro založení svěřenského fondu je nutné sepsat statut, ve kterém určíte účel fondu, správce a obmyšlené osoby, a následně vyčlenit majetek do fondu. Doporučuje se konzultace s advokátem nebo notářem, kteří zajistí správné právní nastavení a registraci fondu do evidence svěřenských fondů.
Kdo bude rozhodovat?
Otázka uspořádání majetkových záležitostí ve vztahu k dědickému řízení není pouze právním aktem, ale především klíčovým krokem k prevenci konfliktů. Zamyslet se nad tímto tématem – to je zodpovědný přístup k vlastnímu životnímu odkazu.
Dědictví by nemělo být zdrojem hádek a právních tahanic, ale prostředkem, jak zajistit stabilitu, tradice a hodnoty, které jsme po celý život budovali.

STOP! Líbí se vám tento text? Pak nám věnujte chvíli pozornosti. Podobné skvosty pravidelně najdete v tištěném Finmagu. A i když jsme ten dnešní odemkli speciálně pro vás, budeme rádi, když si náš magazín příště sami koupíte. V aktuálním čísle najdete třeba přehled ke směrnici NIS2. A pozor: letní číslo pro vás právě dokončujeme, na stáncích ho najdete ještě před prázdninami.
Myslete na nás, až zas půjdete kolem trafiky. Nebo si nás kupte on-line. Děkujeme!
Každý člověk by si proto měl položit zásadní otázku: Chci, aby o mém majetku rozhodovali jiní, nebo chci mít kontrolu nad tím, jak bude rozdělen? Odpověď na ni může rozhodnout i o vztazích mezi těmi, kteří po nás zůstanou.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Firmu odřídí profíci, děti tam netlačte. Jak na nástupnictví očima experta
Velmi křehké vztahy. Jak na předání a převzetí (nejen) rodinné firmy?
Ochrana majetku, daně i předání podnikání. Proč stále víc rodinných firem zakládá holdingy
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Související témata
Související články
Nejčtenější články