Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?

Milan Orlovský
Milan Orlovský
20. 11. 2023
BrandInsight

Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.

Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Zdroj: KOOR

Proč má smysl investovat do energetických fondů? Nehledě na výnosy zde máme i situaci, která přeje hráčům v tomto segmentu. Mohou se ve velkém rozvíjet a díky investorům ještě rychleji růst.

První důvod – krize

Energetika je odvětví, které se v posledních letech dostalo do povědomí. Energie jako takové nebyly do nedávna tématem, kterým by se firmy intenzivněji zabývaly. Zatímco ještě před dvěma lety tvořily náklady na energie pouhých deset procent z finančních nákladů firem, momentálně je to v některých případech i třicet procent a více. A to už je náklad, který z energetiky a energetických opatření činí téma, kterým se zabývají vedení firem, ale i veřejný sektor. Pro některé subjekty je to až likvidační riziko. 

Nízké ceny byly totiž jen iluzí dlouhodobé stability a udržitelnosti. Společnosti, které učinily opatření v minulosti a diverzifikovaly dodávky energií, pocítily mírnější dopad při dramatických změnách na trhu. Tato cesta se ukazuje jako nejlepší a nejbezpečnější.

Společnosti se ve velkém snaží aplikovat energeticky úsporná opatření, díky kterým jim klesnou náklady na energie, a investují do výstavby vlastních zdrojů energií. Vidíme to na množství poptávek, které dostáváme v naší firmě. Řešení, jak šetřit energie, navrhujeme klientům již 13 let, proto si dovolím tvrdit, že momentálně zažívá tento segment boom. 

Vzhledem ke stavu budov a energetických zařízení je před námi ještě dlouhá cesta. Souvisí to i s legislativou a závazky vůči EU. Abychom dosáhli uhlíkové neutrality, která je naším společným cílem, čeká celý sektor ještě hodně práce.

Ještě před dvěma lety tvořily náklady na energie pouhých 10 % z finančních nákladů firem, momentálně je to v některých případech i 30 % a více.

Druhý důvod – revoluce

Celý energetický sektor prochází obrovskými změnami, které souvisejí s vývojem technologií či klimatickými změnami a zmíněným tlakem na diverzifikaci zdrojů. V souvislosti s tím se skloňuje i slovo revoluce.

Na jedné straně je zde rychlý vývoj technologií stejně jako například v IT sektoru. Na druhé straně je zde tlak na přechod z fosilních zdrojů na obnovitelné, což obnáší zavádění nových technologií a postupů v jejich provozování. Všechno dohromady to generuje obrovské změny i v myšlení a přístupu k byznysu. A musím říci, že to nejsou záležitosti, které by se daly vyřešit za rok či za pět.

Zúčastnil jsem se několika veřejných i soukromých debat s investory či správci fondů. Shodují se na tom, že developerské fondy už nehrají prim. Investoři volí často mix investic. Výše zmíněné důvody jsou zároveň vysvětlením, proč sahají i po fondech z energetického sektoru.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Milan Orlovský

Milan Orlovský

Spoluzakladatel a CEO společnosti KOOR, která působí na slovenském a českém trhu. Zrealizovala již více než 300 projektů, v rámci kterých snížila energetickou náročnost budov a areálů. Zaměřuje se i na... Více

Související témata

BrandInsightco se děje s miliardamienergetikafinanceinvesticeinvestováníMiliardy v pohybunákladynázor

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo