Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.
Proč má smysl investovat do energetických fondů? Nehledě na výnosy zde máme i situaci, která přeje hráčům v tomto segmentu. Mohou se ve velkém rozvíjet a díky investorům ještě rychleji růst.
První důvod – krize
Energetika je odvětví, které se v posledních letech dostalo do povědomí. Energie jako takové nebyly do nedávna tématem, kterým by se firmy intenzivněji zabývaly. Zatímco ještě před dvěma lety tvořily náklady na energie pouhých deset procent z finančních nákladů firem, momentálně je to v některých případech i třicet procent a více. A to už je náklad, který z energetiky a energetických opatření činí téma, kterým se zabývají vedení firem, ale i veřejný sektor. Pro některé subjekty je to až likvidační riziko.
Nízké ceny byly totiž jen iluzí dlouhodobé stability a udržitelnosti. Společnosti, které učinily opatření v minulosti a diverzifikovaly dodávky energií, pocítily mírnější dopad při dramatických změnách na trhu. Tato cesta se ukazuje jako nejlepší a nejbezpečnější.
Společnosti se ve velkém snaží aplikovat energeticky úsporná opatření, díky kterým jim klesnou náklady na energie, a investují do výstavby vlastních zdrojů energií. Vidíme to na množství poptávek, které dostáváme v naší firmě. Řešení, jak šetřit energie, navrhujeme klientům již 13 let, proto si dovolím tvrdit, že momentálně zažívá tento segment boom.
Vzhledem ke stavu budov a energetických zařízení je před námi ještě dlouhá cesta. Souvisí to i s legislativou a závazky vůči EU. Abychom dosáhli uhlíkové neutrality, která je naším společným cílem, čeká celý sektor ještě hodně práce.
Ještě před dvěma lety tvořily náklady na energie pouhých 10 % z finančních nákladů firem, momentálně je to v některých případech i 30 % a více.
Druhý důvod – revoluce
Celý energetický sektor prochází obrovskými změnami, které souvisejí s vývojem technologií či klimatickými změnami a zmíněným tlakem na diverzifikaci zdrojů. V souvislosti s tím se skloňuje i slovo revoluce.
Na jedné straně je zde rychlý vývoj technologií stejně jako například v IT sektoru. Na druhé straně je zde tlak na přechod z fosilních zdrojů na obnovitelné, což obnáší zavádění nových technologií a postupů v jejich provozování. Všechno dohromady to generuje obrovské změny i v myšlení a přístupu k byznysu. A musím říci, že to nejsou záležitosti, které by se daly vyřešit za rok či za pět.
Zúčastnil jsem se několika veřejných i soukromých debat s investory či správci fondů. Shodují se na tom, že developerské fondy už nehrají prim. Investoři volí často mix investic. Výše zmíněné důvody jsou zároveň vysvětlením, proč sahají i po fondech z energetického sektoru.
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Finmag BrandVoice: Partnerem článku je KOOR
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu