Česká firma Green Future triumfuje s inovativní recyklací plastů
Ovšem zatím triumfuje zejména v soutěži, opravdový křest ohněm byrokracie a konkurenčního boje teprve vyhrát musí. Jestli se jí to opravdu povede a podaří se jí na originální technologii vybudovat funkční byznys, bude to velké.
Čtvrtý ročník soutěže SME EnterPrize zná vítěze. Soutěž je zaměřená na živnostníky, mikropodniky, malé a střední podniky a startupy. Odměňuje je za projekty udržitelného podnikání. První místo mezi téměř devadesáti přihlášenými získala firma Green-Future.cz.
Devizou Green Future je originální způsob recyklace plastů. Ten čeští chemici jednak vymysleli, jednak snad dokázali přetavit i v opravdový byznys. Rozhodující bude letošní rok.
Při termochemické recyklaci je možné zpracovávat i plastový odpad, který se dosud v lepším případě kvalitně spálil, nebo skončil na skládce. V zařízeních Green Future se plastový odpad přetváří na pyrolýzní olej, ze kterého jdou vyrábět bez dalších větších úprav nové plasty a energeticky využitelné plyny.
Firma letos do ostrého provozu překlopí svoje stávající zařízení, které zatím provozuje ve „vědeckém režimu“. Ještě letos by navíc měla vybudovat další dvě zařízení v Česku a jedno ve spolupráci se zahraničními partnery v Rakousku. Tato tři zařízení by už měla být schopná recyklovat přes 70 tisíc tun plastu ročně.
„Tato přelomová technologie nás nadchla natolik, že jsme ji odměnili prvním místem. A pevně věříme, že úspěch v soutěži může pomoci v jejím dalším rozšíření a překonávání byrokratických překážek. Když se to podaří, znamená to naprostou revoluci v recyklaci plastů,“ vysvětluje předsedkyně poroty Helena Továrková její rozhodnutí.
Víc o vítězi na Finmagu

„Z plastového odpadu dokážeme vyrobit pyrolýzní olej tak kvalitní, že je ho možné bez dalších úprav použít na výrobu plastů. Takto kvalitní látka má na trhu vysokou cenu. Za den provozu jedna jednotka vyrobí až 15,3 tuny pyrolýzního oleje fungujícího jako zelená náhrada ropy, 0,85 tuny energetického plynu a 0,85 tuny uhlíkatého zbytku. To vše v hodnotě skoro 200 tisíc korun.“
Jdeme si pro tebe, igelite! Česká firma chce recyklovat desetinu evropského plastového odpadu
Na druhém místě se umístila společnost Refork, která vyrábí jednorázové příbory a brčka z dřevěných pilin spojovaných přírodním polymerem. „Vedení společnosti Refork nás zaujalo nejen svými plně rozložitelnými produkty, ale i tím, že dokázalo svůj byznys úspěšně prodat do západoevropských a skandinávských zemí,“ říká Helena Továrková a zdůrazňuje, že o porota přihlédla i k tomu, jak odpovědně firma přistupuje k provozu vlastní továrny.
Na třetím místě skončila společnost Ameba Production, pořadatel festivalu Rock for People. „Ameba Production a jejich Rock for People představují naprostou špičku v tom, jak může festival zohlednit udržitelnost napříč celou akcí a jejím areálem. Odpovědně přistupují ke zdrojům energie, předcházení vzniku odpadu i k jeho recyklaci, dopravě návštěvníků, podpoře biodiverzity a zeleně v areálu,“ uvedla Helena Továrková.
Výherci hlavní soutěže získali finanční odměnu od pořadatele soutěže, kterým je Generali Česká pojišťovna. Kromě toho samozřejmě získají i publicitu a kontakty. Nejcennější možná budou ty, které jeden z vítězů bude moct nasbírat na evropském finále soutěže napřesrok na jaře. Kdo ze společností na stupních vítězů se v roce 2025 podívá do Bruselu, o tom rozhodne tamější mezinárodní porota.
Kromě hlavní soutěže má SME EnterPrize ještě dvě kategorie vedlejší.
V kategorii startupů zvítězila firma Biouhlírna, která se věnuje výzkumu, výrobě a prodeji biouhle z odpadní dřevní hmoty.
V letošním ročníku navíc přibyla ještě cena pro startup, kde vítěze vybírají čeští studenti. Každý student a studentka české vysoké školy mohli hlasovat pro svého favorita. Pro rovnost hlasů jsou letos vítězové dva:
IONT tech, který vyvíjí a vyrábí nabíjecí stanice pro elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky, a Nextdrop, který pracuje na chytrých řešeních pro efektivní vodohospodářský a vodovodní systém: pro domy i města.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Vaše odpadky, naše miliardy. Kdo vydělává na českých skládkách?
Jdeme si pro tebe, igelite! Česká firma chce recyklovat desetinu evropského plastového odpadu
Mezi podnikatelskou cenou a sérií failů. Uspěla s bezobalem i brčky, přesto s byznysem sekla
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Často kladené otázky
Hlavním cílem soutěže SME EnterPrize je podpora a ocenění živnostníků, mikropodniků, malých a středních podniků a startupů, které se zaměřují na udržitelné podnikání. Soutěž odměňuje inovativní projekty, které přispívají k udržitelnosti a ekologické odpovědnosti, a tím podporuje jejich další rozvoj a šíření. Vítězové získávají nejen finanční odměnu, ale také publicitu a cenné kontakty, které jim můžou pomoct v dalším rozvoji a expanzi jejich podnikání.
Na prvních třech místech soutěže SME EnterPrize 2023 se umístily firmy: 1. Green-Future.cz s inovativní technologií termochemické recyklace plastů 2. Refork s výrobou rozložitelných jednorázových příborů a brček 3. Ameba Production za ohledy k přírodě, které má při organizování festivalu Rock for People.
Soutěž SME EnterPrize pořádá a sponzoruje Generali Česká pojišťovna.
Evropského finále cen SME EnterPRIZE se účastní celkem 9 zemí. Tyto země jsou: Česko, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko a Polsko.
Související témata
Související články
Nejčtenější články