Předplatit časopis Finmag

Česká firma Green Future triumfuje s inovativní recyklací plastů

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
4. 6. 2024
aktuality

Ovšem zatím triumfuje zejména v soutěži, opravdový křest ohněm byrokracie a konkurenčního boje teprve vyhrát musí. Jestli se jí to opravdu povede a podaří se jí na originální technologii vybudovat funkční byznys, bude to velké.

Čtvrtý ročník soutěže SME EnterPrize zná vítěze. Soutěž je zaměřená na živnostníky, mikropodniky, malé a střední podniky a startupy. Odměňuje je za projekty udržitelného podnikání. První místo mezi téměř devadesáti přihlášenými získala firma Green-Future.cz.

Devizou Green Future je originální způsob recyklace plastů. Ten čeští chemici jednak vymysleli, jednak snad dokázali přetavit i v opravdový byznys. Rozhodující bude letošní rok.

Při termochemické recyklaci je možné zpracovávat i plastový odpad, který se dosud v lepším případě kvalitně spálil, nebo skončil na skládce. V zařízeních Green Future se plastový odpad přetváří na pyrolýzní olej, ze kterého jdou vyrábět bez dalších větších úprav nové plasty a energeticky využitelné plyny.

Firma letos do ostrého provozu překlopí svoje stávající zařízení, které zatím provozuje ve „vědeckém režimu“. Ještě letos by navíc měla vybudovat další dvě zařízení v Česku a jedno ve spolupráci se zahraničními partnery v Rakousku. Tato tři zařízení by už měla být schopná recyklovat přes 70 tisíc tun plastu ročně.

„Tato přelomová technologie nás nadchla natolik, že jsme ji odměnili prvním místem. A pevně věříme, že úspěch v soutěži může pomoci v jejím dalším rozšíření a překonávání byrokratických překážek. Když se to podaří, znamená to naprostou revoluci v recyklaci plastů,“ vysvětluje předsedkyně poroty Helena Továrková její rozhodnutí.

Víc o vítězi na Finmagu

Umělé hmoty, odpad
Zdroj: Shutterstock

„Z plastového odpadu dokážeme vyrobit pyrolýzní olej tak kvalitní, že je ho možné bez dalších úprav použít na výrobu plastů. Takto kvalitní látka má na trhu vysokou cenu. Za den provozu jedna jednotka vyrobí až 15,3 tuny pyrolýzního oleje fungujícího jako zelená náhrada ropy, 0,85 tuny energetického plynu a 0,85 tuny uhlíkatého zbytku. To vše v hodnotě skoro 200 tisíc korun.“

Jdeme si pro tebe, igelite! Česká firma chce recyklovat desetinu evropského plastového odpadu

Na druhém místě se umístila společnost Refork, která vyrábí jednorázové příbory a brčka z dřevěných pilin spojovaných přírodním polymerem. „Vedení společnosti Refork nás zaujalo nejen svými plně rozložitelnými produkty, ale i tím, že dokázalo svůj byznys úspěšně prodat do západoevropských a skandinávských zemí,“ říká Helena Továrková a zdůrazňuje, že o porota přihlédla i k tomu, jak odpovědně firma přistupuje k provozu vlastní továrny.

Na třetím místě skončila společnost Ameba Production, pořadatel festivalu Rock for People. „Ameba Production a jejich Rock for People představují naprostou špičku v tom, jak může festival zohlednit udržitelnost napříč celou akcí a jejím areálem. Odpovědně přistupují ke zdrojům energie, předcházení vzniku odpadu i k jeho recyklaci, dopravě návštěvníků, podpoře biodiverzity a zeleně v areálu,“ uvedla Helena Továrková.

Vítězové SME EnterPRIZE 2023Zdroj: Generali Česká pojišťovna

Vítězové SME EnterPRIZE 2023

Výherci hlavní soutěže získali finanční odměnu od pořadatele soutěže, kterým je Generali Česká pojišťovna. Kromě toho samozřejmě získají i publicitu a kontakty. Nejcennější možná budou ty, které jeden z vítězů bude moct nasbírat na evropském finále soutěže napřesrok na jaře. Kdo ze společností na stupních vítězů se v roce 2025 podívá do Bruselu, o tom rozhodne tamější mezinárodní porota. 

Kromě hlavní soutěže má SME EnterPrize ještě dvě kategorie vedlejší.

V kategorii startupů zvítězila firma Biouhlírna, která se věnuje výzkumu, výrobě a prodeji biouhle z odpadní dřevní hmoty. 

V letošním ročníku navíc přibyla ještě cena pro startup, kde vítěze vybírají čeští studenti. Každý student a studentka české vysoké školy mohli hlasovat pro svého favorita. Pro rovnost hlasů jsou letos vítězové dva: 
 
IONT tech, který vyvíjí a vyrábí nabíjecí stanice pro elektromobily, elektrokola a elektrokoloběžky, a Nextdrop, který pracuje na chytrých řešeních pro efektivní vodohospodářský a vodovodní systém: pro domy i města.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Často kladené otázky

  • Hlavním cílem soutěže SME EnterPrize je podpora a ocenění živnostníků, mikropodniků, malých a středních podniků a startupů, které se zaměřují na udržitelné podnikání. Soutěž odměňuje inovativní projekty, které přispívají k udržitelnosti a ekologické odpovědnosti, a tím podporuje jejich další rozvoj a šíření. Vítězové získávají nejen finanční odměnu, ale také publicitu a cenné kontakty, které jim můžou pomoct v dalším rozvoji a expanzi jejich podnikání.

  • Na prvních třech místech soutěže SME EnterPrize 2023 se umístily firmy: 1. Green-Future.cz s inovativní technologií termochemické recyklace plastů 2. Refork s výrobou rozložitelných jednorázových příborů a brček 3. Ameba Production za ohledy k přírodě, které má při organizování festivalu Rock for People.

  • Soutěž SME EnterPrize pořádá a sponzoruje Generali Česká pojišťovna.

  • Evropského finále cen SME EnterPRIZE se účastní celkem 9 zemí. Tyto země jsou: Česko, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko a Polsko.

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityekologieGenerali Česká pojišťovnapodnikáníPodnikavé Českorecyklacesoutěžudržitelnost

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo