Předplatit časopis Finmag

Zarputilostí proti osudu. Exreprezentant dostal životní ránu, přesto uspěl ve sportu i byznysu

Markéta Hronová
Markéta Hronová
20. 8. 2024
 5 658
časopis

Málem zemřel, ale dokázal se z vážné nehody oklepat, a navzdory prognóze lékařů se dokonce kvalifikoval na olympiádu v Tokiu 2021. Posléze český reprezentant v dráhové cyklistice Tomáš Bábek přeskočil z kola do funkce ředitele firmy, která se specializuje na výrobu dopravních značek – a zase se mu daří.

Zarputilostí proti osudu. Exreprezentant dostal životní ránu, přesto uspěl ve sportu i byznysu
Zdroj: Daniel Hamerník

Už na první pohled je jasné, že to není kancelář běžného ředitele. Přede dveřmi stojí zaparkované kolo za téměř půl milionu korun, na lednici leží krabička od nutriční výživy pro sportovce a na topení se suší cyklistické dresy.

„Když vyřizuji schůzky, je to pro mě mnohem jednodušší na kole než sedět za volantem v kolonách,“ vysvětluje šéf společnosti GS PLUS z Moravan u Brna a dřívější český reprezentant v dráhové cyklistice Tomáš Bábek – mimo jiné dvojnásobný mistr Evropy.

Řídit firmu a dělat vrcholově sport se z jeho pohledu zase tolik neliší. Je nutné podávat výkon – ve firmě má nad sebou akcionáře, kteří jeho práci sledují, musí jim průběžně podávat zprávy a na konci roku ukázat, jak se mu dařilo.

Do kanceláře ve výrobním závodě chodí každý den už skoro dva roky. V Česku je GS PLUS jedinou pobočkou francouzské matky, zaměstnává jen 35 lidí, takže si nemůže dovolit mít vlastní personální oddělení a další pozice ze středního managementu. Většinu těchto funkcí musí zastat Bábek sám jako ředitel.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

„Vedu projekty, vymýšlím, co ve firmě zlepšit, jak zefektivnit procesy, ale starám se i o nábor nových zaměstnanců a pohodu těch stávajících,“ popisuje sedmatřicetiletý sportovec.

Nejste ten cyklista?

Když přemýšlel, co bude dělat po ukončení sportovní kariéry, jeho mentální kouč Petr Žídek mu řekl, ať si najde nějakou výzvu, která by mu s uzavřením jedné životní éry pomohla a zabránila truchlení. „Výzvy potřebuju. Chtěl jsem do vrcholového managementu a bylo mi úplně jedno kam,“ přiznává Bábek otevřeně.

O výběrovém řízení na pozici ředitel GS PLUS mu ještě před ukončením profesionální cyklistické dráhy řekl kamarád. Bábek se přihlásil, ale nejprve ho vyřadili, protože vystudoval stavební průmyslovku a zaměření firmy je spíš strojařské. Nenechal se ovšem odradit.

Tomáš BábekSe souhlasem Tomáše Bábka

Trenéři mu tvrdili, že pravá noha není po úrazu dobrá. A lékaři mínili,
že levá je na tom ještě hůř. „To mě nakoplo a začal jsem vyhrávat,“ říká
Tomáš Bábek ke své cyklistické kariéře.

„Zavolal jsem paní z agentury, která výběrové řízení organizovala, a přesvědčoval ji, že na to mám. A ona říká: Nejste náhodou ten cyklista? My vám fandili, tak já vás tam teda vrátím,“ vypráví.

Utkat se musel se zkušenými manažery v oboru. Mezinárodní ředitel si ale nakonec vybral jeho právě proto, že podobně jako Bábek ani on z oboru není, a měl tedy podobný osud – původně se živil jako hudebník a do dopravního byznysu se dostal bez zkušeností.

„Řekl mi, že ve mně viděl sebe. Že to bez zkušeností budu mít těžké a lidé mi nebudou věřit, ale on mi věří, protože ze mě cítí drive. A taky jsem uměl anglicky mnohem lépe než moji konkurenti,“ popisuje Bábek, co nakonec rozhodlo.

GS PLUS patří mezi tři nejvýznamnější výrobce dopravních značek v Česku. Bábek si ze sportu odnesl zarputilost, která mu v nové pozici nejvíce pomohla. Když se něco nedaří, snaží se hledat cesty místo důvodů, proč to nejde. „Myslím, že tohle nastavení mi strašně pomohlo se v oboru rychle zorientovat,“ míní.

Tomáš BábekDaniel Hamerník

Tomáš Bábek svou urputností přesvědčil vedení GS Plus, že právě od je ten pravý kandidát, i když neměl potřebnou praxi ani vzdělání.

Po měsíci a půl od nástupu už musel dělat plán na pět let a představoval rozpočet pro příští rok. Proměnil logo, webové stránky, nyní pracuje na tom, aby firma mohla přejít na rozšířený softwarový systém pro správu firem SAP.

Sám se dál vzdělává a totéž nabízí zaměstnancům. Velmi rychle zjistil, že sehnat dobré lidi není jednoduché a dnes se musí firma starat, aby jim měla co nabídnout. V rámci benefitů zaměstnancům postavil i posilovnu a samozřejmě nijak nezastírá, že při tom myslel rovněž na sebe. Také ve vedlejší místnosti má cyklistický trenažér a po práci obojí využívá. Snaží se držet zhruba pět tréninků týdně.

Čekali, že odejdu

Profesionální sportovci mají oproti běžným lidem nevýhodu, že v půlce života začínají od nuly. To si Bábek uvědomoval vždy, a proto nikdy nepatřil k těm, kteří by se věnovali jen kolu. „Jsou sportovci, kteří si dají jeden dva tréninky denně a pak odpočívají, a je to tak v pořádku, ale já bych odpočívat nemohl,“ vysvětluje.

Líbí? Víc než polovina textu na vás stále čeká!

Doktoři mu po nehodě, při které ho srazilo auto, nedávali šanci. Přesto v profesionálním sportu uspěl a podobnou zarputilost předvádí i nyní ve vrcholovém managmentu. Text o Tomáši Bábkovi na vás stále čeká v aktuálním čísle tištěného Finmagu. Jeho hlavním tématem je propojení sportu a byznysu. S naším předplatným vám už žádné číslo neuteče!

Předplatit časopis na rok

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
-1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Markéta Hronová

Markéta Hronová

Redaktorka Hospodářských novin, v současnosti na mateřské (ne)dovolené. Věnuje se především vzdělávání a tématům souvisejícím se zdravotnictvím či sociální oblastí.

Související témata

benefitybyznyscyklistikačasopismanagementpodnikáníPodnikavé Českosuccess storyzaměstnanci

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo