Předplatit časopis Finmag

Na kontrolu znamének i desetkrát za rok. A hlavně sledujte změny, radí dermatoložka

Lucie  Weissová
Lucie Weissová
8. 7. 2024
BrandInsight

Dermatovenerologie je jedním z nejširších lékařských oborů. Zabývá se kožními i pohlavními nemocemi, kožní chirurgií, ale také estetickou a korektivní medicínou. Lékařka Jana Krabcová z Canadian Medical připomíná, jak pečovat o náš největší orgán – kůži. A apeluje na prevenci.

Na kontrolu znamének i desetkrát za rok. A hlavně sledujte změny, radí dermatoložka
Zejména v létě bychom se měli o svou kůži starat mnohem intenzivněji (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Je léto obdobím, kdy kůže dostává nejvíc zabrat?

V létě člověk tráví venku více času než jindy, vystavuje se sluníčku, chodí na delší procházky, provozuje venkovní sporty, jezdí na dovolenou, což ovlivňuje také stav jeho pokožky. Působení ultrafialového záření na kůži má přitom jak pozitivní, tak negativní důsledky. Hlavní výhodou je syntéza vitaminu D. Mezi negativní účinky patří poškozování DNA, změna pigmentace pokožky, případně možnost vzniku kožních nádorů.

Jak se tedy o pokožku v teplých dnech starat?

Stěžejní je rovnoměrná ochrana pokožky bez ohledu na fototyp či stav pleti. Základní pravidla jsou: neslunit se mezi 11. a 15. hodinou, nosit pokrývku hlavy, brýle s UV filtrem, oděv s ochranným faktorem UPF a používat ochranné prostředky přímo na kůži, takzvané sunscreeny s faktorem SPF. Nezapomínejte na uši, nos, zátylek, pleš nebo pěšinky ve vlasech, dlaně, plosky či hřbety rukou a nohou. Pozor dejte na čerstvé jizvy či poranění: pokud se dostatečně nechrání sunscreeny s vyšším faktorem SPF, může dojít k jejich nechtěnému ztmavnutí.

Jana Krabcová

Jana Krabcová
Zdroj: Canadian Medical

Působí jako dermatoveneroložka v Canadian Medical, soukromém zdravotnickém zařízení, které poskytuje prémiovou lékařskou péči. Má zkušenosti z českých fakultních nemocnic i z klinik v USA a Německu.

Má význam používat přípravky po opalování, nebo se jedná pouze o reklamní trik?

Poopalovací péče není reklamní trik, jejím hlavním přínosem je zklidnění pokožky po pobytu na slunci. Preparáty po opalování unavenou pokožku zklidní, hydratují a do určité míry jsou schopné zasáhnout do procesu oprav.

Co dělat, když přece jen dojde k nepříjemnému spálení?

Při zarudnutí a výskytu puchýřů doporučuji studené obklady a ošetřit místa kortikosteroidní mastí ke zklidnění zánětlivé reakce. Kůže se do několika dnů zahojí. Večer po slunění nechte pokožku odpočinout a zregenerovat přípravky po opalování. Nevystavujte ji dalšímu slunečnímu svitu, protože by mohlo dojít k nevratnému poškození. Dále je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin a hydrataci kůže používáním hydratačních přípravků nejen v létě. To vše vede k vyšší pevnosti a pružnosti pokožky.

Co si myslíte o soláriích?

Návštěvy solárií důrazně nedoporučuji. Opálení je vlastně ochranná odpověď kůže proti škodlivým účinkům hlavně UV záření. V soláriích se setkáváme s působením umělého UV záření, které má mnohem vyšší výkon než přirozené sluneční záření a navíc výraznou tepelnou složku, jež působí rovnoměrně na celý kožní povrch. Dle odborné literatury je po pobytech v soláriích pozorován častější výskyt kožních nádorů. Kromě toho kůže při opakovaných návštěvách solárií rychleji stárne, je méně pružná, vysychá, praská, tvoří se více vrásek a pigmentových skvrn.

V jakém stavu se pokožka po létě nachází?

Záleží na míře dodržování doporučených postupů zdravého opalování. Obecně bývá dehydratovaná, křehká, praskající a olupující se. Při pravidelném dodržování zdravého životního stylu, včetně pitného režimu, vyvážené stravy, pohybu a při dostatečném spánku jsme schopni pleti hydrataci navrátit. Doporučuje se každodenní a opakované promazávání kůže, svoji roli hrají i doplňky stravy s obsahem kyseliny hyaluronové. Ideální je kyselinu hyaluronovou kombinovat s kolagenem, který dále podporuje pevnost a pružnost pokožky. Další možností může být laserová stimulace novotvorby kolagenních a elastinových vláken, nitrokožní aplikace vlastní plazmy, bioremodelace kyselinou hyaluronovou či výplně s obsahem kyseliny hyaluronové.

Zdroj: Canadian Medical

Nejmodernější multifunkční laserový systém Fotona se používá k ošetření pokožky

Se sluněním se zvyšuje i riziko zhoubného bujení. Kdy je ideální čas na kontrolu mateřských znamének?

Kontrola znamének není vázána na roční období. Vyšetření je bezbolestné – dermatolog může dermatoskopem zkontrolovat znaménka klientům kdykoliv a v jakémkoliv věku. V ideálním případě byste měli absolvovat prevenci minimálně jedenkrát ročně a v mezičase provádět samovyšetřování, které vám vysvětlí lékař. My dermatologové si všímáme tvarové nepravidelnosti, ohraničení znaménka od okolní kůže, barvy, velikosti a změn znaménka v čase, které zpozoruje například právě klient nebo jeho okolí. Klientům zdůrazňuji, že není chyba přijít desetkrát za rok, ale velká chyba je nepřijít při jakýchkoliv zpozorovaných změnách.

Na klinice nově pracujete s Fotona laserem. K čemu se přístroj používá?

Laser Fotona Nx Line je nejmodernější multifunkční typ laseru, kterým ošetříme nejen různé typy kožních výrůstků nebo naopak propadlin, ale má přesah i do estetické a korektivní dermatologie. Obsahuje dva typy paprsků: erbiový a neodymiový. Erbiový se užívá hlavně k odpaření a odbroušení struktur, které vyčnívají nad okolní povrch – stařecké bradavice, fibromy či vystouplé jizvy. Jeho speciální SMOOTH mód se pak používá ke zpevnění a omlazení povadlejších oblastí – okolí očí, úst či přímo rtů. Neodymiový paprsek naproti tomu prochází do hlubších vrstev a cílí na barevný pigment, hlavně na melanin a hemoglobin. Obvykle se využívá k ošetření cévních projevů typu hemangiomů, tedy nezhoubných vystouplých cévních klubíček, rozšířených cévek v obličeji či metliček na dolních končetinách. Takzvaný PIANO mód pak proniká do hlubších struktur, jejichž stimulací dosáhneme výraznějšího zpevnění tkáně a zlepšení pružnosti, tedy omlazení.

Jaké jsou jeho výhody?

Na rozdíl od invazivních metod není třeba jehel, kanyl či skalpelu. U omlazujících typů ošetření, SMOOTH a PIANO módů, cílíme hlavně na prevenci, kdy přirozeně stimulujeme funkci vlastních fibroblastů v podkoží, aniž bychom použili jakýkoliv cizorodý materiál. V rámci procesu stárnutí jsme schopni znovunastartovat jejich schopnosti tvorby kolagenu. V případě obrušujících módů odstraňujeme výrůstky vrstvu po vrstvě, abychom zajistili esteticky co nejpřijatelnější jizvu, která je v porovnání s chirurgickými metodami téměř neviditelná. K laserovému ošetřování ale můžeme přistoupit jen v případě, že je daná oblast pokožky dermatoskopicky zkontrolovaná a bez známek nebezpečného nádorového bujení.

Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Canadian Medical

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Lucie  Weissová

Lucie Weissová

Vystudovala angličtinu a češtinu na Pedagogické fakultě UK. Na mediálních studiích FSV to dotáhla skoro do finále. Začínala jako copywriter a editor v marketingu, nyní si rozšiřuje obzory ve vydavatelství... Více

Související témata

BrandInsightbyznysCanadian Medicaldermatologielékařimedicínaopalováníprevencerakovina kůžetechnologieUV zářenízdravotní péčezdravotnictví

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo