Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?
Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali na rozdíly v cenách nemovitostí napříč regiony. Zatímco v Praze stačí průměrná hypotéka sotva na malý byt, jinde můžete mít za stejné peníze rodinný dům a garsonku navíc.
Hypoteční trh se v posledních měsících dostává zpátky do formy. Objem poskytnutých hypoték se vrací na úrovně před rokem 2022, ve kterém skokově vzrostly úrokové sazby. A co víc, Češi si teď berou vůbec největší hypotéky v historii. Podle Hypomonitoru České bankovní asociace byla průměrná nová hypotéka poskytnutá v červnu 2024 ve výši 3,74 milionu korun. Když vyjdeme z toho že nějčastěji si Češi berou úvěr na 80 procent ceny nemovitosti, pak si teď pořizují na hypotéku nemovitosti v průměru za 4 675 000 korun.
O autorovi
Milan Roček je spoluautor a provozovatel aplikace Hypox.cz a portálu Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org), který dlouhodobě sleduje a analyzuje trh rezidenčních nemovitostí v České republice. Milan a jeho tým se věnují vytváření valuačních řešení a digitálních nástrojů pro online oceňování nemovitostí pro banky a pojišťovny i pro realitní investory a širokou veřejnost. Je absolventem ČVUT v Praze.
Co za tyto peníze na českém realitním trhu právě teď pořídíte? To dost záleží na tom, kam se za bydlením vydáte a o jaký typ nemovitosti máte zájem.
Například v Olomouci byste s tímhle rozpočtem pořídili větší panelový byt 3+1 o rozloze 73 m². V Plzeňském kraji byt v cihlovém domě o výměře 89 m² a v Moravskoslezském kraji prostorné 4+kk o velikosti 113 m².
Ve většině regionů se mimo krajské město prodávají pod pět milionů bez problémů i rodinné domy, výrazněji nad zvolený rozpočet vycházejí domy pouze v Jihomoravském kraji, středních Čechách a hodně nad něj potom v hlavním městě.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Praha a Brno: Drahé metry čtvereční
Nepřekvapivě nejmenší nemovitosti nakoupíte za dané peníze v Praze a v Brně. Kdybychom se dívai na novostavby, tak za 4,675 milionu korun pořídíte v obou městech maximálně garsonku, v Praze přibližně o velikosti 31 m², v Brně si mírně co do velikosti polepšíte na 37 m². O moc lépe v Praze nevyjdou ani starší byty, v cihlovém domě seženete za 4,6 milionu průměrně 36 m² a v panelové výstavbě menší 2+kk o rozloze 45 m².
Dostupnější bydlení v regionech
Naopak mimo hlavní město a Středočeský kraj jsou nemovitosti daleko dostupnější. Za cenu pražského 2+kk v panelovém domě koupíte v Ústeckém kraji bez obtíží dva velké byty o dispozici 3+1 a rozloze 75 m². A v Karlovarském kraji třeba rodinný dům a k němu ještě 38 m² velké 1+kk.
Při výběru bydlení hraje roli mnoho faktorů – od životní situace, pracovních příležitostí až po dostupnost služeb. Nicméně data jasně ukazují, jak nesmírně pestrý český realitní trh je.
Zatímco v některých regionech si za průměrnou hypotéku pořídíte pouze malý byt, v jiných částech země můžete za stejné peníze získat prostorný rodinný dům nebo bytů hned několik.
Partner článku
Hypox.cz vám jako jediná aplikace v Česku dá do ruky data a nástroje, které doteď využívaly jen přední české banky a pojišťovny. Sledujte hodnotu svých nemovitostí, objevte nové investiční příležitosti nebo si vyhodnoťte jakoukoliv lokalitu v Česku díky cenové mapě nemovitostí. Hypox jako jediný na trhu odebírá kompletní transakční data z katastru nemovitostí a zároveň sleduje i nabídkové ceny a nájmy.
Pro mladé singles může být atraktivní menší byt v centru velkého města. Rodiny s dětmi možná upřednostní větší prostor a zahradu v klidnější lokalitě. A pro ty, kteří hledají investiční příležitost, mohou být zajímavé levnější regiony s potenciálem budoucího růstu.
Ať už máte zálusk na jakoukoliv nemovitost, stačí jen vědět, kde hledat, a být připraven zvážit i méně obvyklé lokality. Kdo ví – možná zjistíte, že vaše vysněné bydlení leží tam, kde byste ho nejméně čekali.
V tomto článku vycházíme z červnových dat měsíční analýzy transakčních cen HYPOX Semafor, která vzniká na základdě dat, která pravidelně odebíráme z katastru nemovitostí.
Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Hypox.cz
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
ČNB povoluje kohouty, snížení úroků je konečně tady. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti
Ceny nemovitostí 2024 očima expertů. Čeká nás s nižšími úroky restart realitního trhu?
Hypotéka pro OSVČ. Jaké jsou podmínky, na co se připravit a jak ji ovlivní výdajové paušály?
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Související články