Škola je prostě byznys. Nový Finmag vás o tomto propojení přesvědčí
Vzdělávání je prostě byznys jako každý jiný. V novém čísle tištěného Finmagu vás o tom přesvědčí rozhovor s Ivanou Janečkovou, spoluzakladatelkou škol Duhovka, nebo velké téma o soukromých školách v Česku. K jeho přečtení vás v editorialu pozve šéfredaktorka Irena Jirků.
Vlastně stačí málo. Najít si vhodný prostor, třeba nevyužívanou venkovskou sokolovnu, domluvit si přijatelný pronájem a přesvědčit starostu, zastupitelstvo a potažmo ministerstvo školství o tom, že zrovna naše vize vzdělávání je fakt dobrá. A pak s partou stejně zapálených (nejlépe mladých) pedagogů tu sokolovnu vymalovat, příjemně zařídit, opatřit hravými učebními pomůckami a těšit se na děti.
Jestli přijdou? O tom tedy nepochybujte, vždyť škol – jak se v posledních letech ukazuje – je v téhle zemi nějak pomálu. A těch, co přistupují k žákům a studentům individuálně a praktikují alternativní, tedy jiné než memorovací metody výuky, pak už vůbec jako šafránu…
No, dobře. Máte pravdu. Trochu, teda jen malinko, ale přece jen přeháním. Výše zmíněná vize samozřejmě musí být hodně silná, zapálení jakbysmet, navíc ten, kdo chce založit dobrou soukromou školu, musí nejen vědět, kde hledat ty správné učitele, ale měl by také umět ekonomicky myslet. Chcete-li prostě svůj projekt dlouhodobě udržet, jak se teď tak hezky říká, musíte dělat dobře i byznys. A nejlépe mít kapitál.
Bez peněz se totiž škola buduje dost obtížně, natož aby mohl vzniknout ucelený výchovný systém. O tom ví své Jan Kala, někdejší bankéř, který založil školy Heuréka a dnes je nejšťastnější, když s žáky řeší matematické úlohy. Anebo Ivana Janečková, která se svým mužem Tomášem vybudovala montessori školy Duhovka v Praze, a to od jeslí až po gymnázium.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
„Spousta našich vrstevníků dnes – okolo padesátky – přemýšlí, jestli to, co dělají, dává smysl. A zda to chtějí dělat dalších 15 až 20 let. O tom my tedy určitě nepochybujeme,“ říká někdejší právnička a zapálení pro věc ji ani po 16 letech a třech stovkách investovaných milionů neopouští.
Tím se dostáváme zase na začátek. K té venkovské sokolovně. K partě nadšenců, k vizi, projektu, kapitálu. Vzdělávání je prostě byznys jako každý jiný. A je skvělé, že zajímá v Česku čím dál víc podnikavých lidí. Jen houšť!
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
O biostimulantech i mandloňovém sadu. Věda a byznys v novém Finmagu
Medicína je prostě dobrý byznys. Dočtete se o tom v novém Finmagu
Ve zdravém těle… a tak dále. Nový Finmag o propojení sportu a byznysu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu