Předplatit časopis Finmag

Šťastnější, vzdělanější, flexibilnější. Unikátní průzkum zmapoval svět „volnonožců“

Michal Hron
Michal Hron
21. 10. 2024
aktuality
Součást projektu: Logo projektu Jak začít podnikat

Jsou šťastnější, k rozjezdu podnikání nepotřebovali žádný vlastní kapitál, typicky jde o živnostníky a OSVČ a nejvíc si na své práci cení flexibility a svobody. To jsou čeští freelanceři, kterým se věnoval rozsáhlý průzkum projektu Na volné noze. Posloužit může i jako inspirace, jak snadno a rychle začít podnikat.

Šťastnější, vzdělanější, flexibilnější. Unikátní průzkum zmapoval svět „volnonožců“
Jak vypadá typický český freelancer? Průzkum zmapoval život lidí na volné noze (ilustrační foto) / Zdroj: Michal Hron / Midjourney

Freelancer, kontraktor, volnonožec. Specifický typ českého podnikatele, který není vázán ničím jiným než svým časem a své služby dodává do řady firem, nejčastěji malých a středních, které si jeho služby objednávají ad-hoc podle potřeby. Jeho zbožím je nejčastěji odbornost.

Takových lidí jsou v Česku stovky tisíc. Může to být grafička, překladatel nebo třeba programátor. Přesné statistiky však neexistují; určit přesně, kdo je a kdo není „volnonožec“, nelze. „Pokud se vy sami za nezávislého profesionála na volné noze považujete, pak prostě freelancer jste bez ohledu na to, do které škatulky spadáte,“ uvedl už v roce 2018 podnikatelský poradce Robert Vlach.

Právě Vlach, který přispívá i do Finmagu, stoí i za platformou Na volné noze, která aktuální velký průzkum Jak se ti daří na volné noze? uskutečnila. Za podpory řady médií (včetně Finmag.cz – výzvu k zapojení se najdete zde) a různých oborových organizací se do něj zapojilo 2 237 lidí. Poskytuje tak nebývale detailní vhled do tohoto pestrého světa nezávislých odborníků. Co přesně zjistil?

Jak vypadá typický freelancer

V první řadě průzkum definoval, jak vypadá typický český freelancer. Představit si ho můžete jako „šťastnějšího“ (96,64 % respondentů uvádí, že je na volné noze stejně, nebo šťastnější než dřív) živnostníka (93 % tvoří živnostníci a jiné OSVČ), který typicky pracuje na počítači (91 % tráví polovinu a víc času u PC) a běžně svou práci vykonává z domova (88 % respondentů).

Za hlavní výhodu freelancingu uvádějí tito specifičtí podnikatelé flexibilutu a svobodu (92 %), což se příliš neliší od podnikatelů běžných. Nepřekvapí ani to, že hojně spolupracují s dalšími profesionály (86 % dotázaných), protože vzájemná spolupráce například přes mentoringové platformy začíná být běžnou součástí celého českého podnikatelského prostředí.

Typický český freelancer má práci na volné noze jako hlavní zdroj příjmů (84 %), nové klienty získává zejména na osobní doporučení (83 %) a své služby účtuje formou hodinové sazby (74 %). Nejčastěji se „hodinovka“ nezávislého odborníka pohybuje mezi 500 a 999 korunami (27,38 %) a jeho typickým klientem jsou malé a střední firmy (67,27 %). Ročně jich zvládne do 20 (49.57 %).

„Nezávislí profesionálové neboli freelanceři v mnoha ohledech vybočují z průměru. Převažují lidé pracující hlavou (takzvaní knowledge workers) v lépe placených odborných profesích s vyšší kvalifikací, nezřídka vykonávaných primárně na počítači a pro menší počet klientů. Přesně 67 % má vysokoškolské vzdělání, což je téměř čtyřnásobek národního poměru,“ uvádí Vlach.

A ve kterých oborech typického freelancera hledat? Nejsilnější zastoupení měli v průzkumu lidé z oborů marketing, prodej a PR (24,77 %), následované škatulkou „web, programování a IT“ (21,01 %) a třetí v pořadí bylo vzdělávání a osvěta (20,38 %). Naopak nejméně „volnonožců“ lze najít v cestování a turismu (2,41 %), zemědělství a chovatelství (1,12 %) a pohostinství a gastru (1,03 %).

„78 % (českých freelancerů) pracuje přinejmenším občas o víkendu a svátcích,“ vypichuje další zajímavost z aktuálního průzkumu Vlach.

Finance? No problem!

Součástí letošního průzkumu byly i otázky zaměřující se na finanční zdraví nezávislých odborníků. Většina z nich (88 %) uvádí, že svým financím rozumí, zhruba polovina z nich (47,89 %) je zatížena dlouhodobými úvěry, půjčkami či hypotékou. Nejčastěji se bavíme o lidech, kteří dosahují obratu od 300 do jednoho milionu ročně (v součtu 43,4 % dotázaných).

Jedním z typických znaků freelancingu je také nepředvídatelnost a nestálost měsíčních příjmů; na 70 % dotázaných uvádí, že si nejsou svými měsíčními příjmy nejsou jisti; jde o součet odpovědí od „ani trochu“, přes „spíše ne – měsíční příjmy se hodně různí…“ až po „tak středně – pohybuje se to v určitých mezích…“. Přesto většina (61 %) dokáže bez příjmů přežít tři a více měsíců.

Pokud se daří, drtivá většina freelancerů (88 %) volné peníze investuje do sebe, tedy svého podnikání, vzdělání, zdraví, dětí a rodiny. Zajímavé také je, že drtivá většina lidí na volné noze (81 %) nemá žádné, nebo má jen minimální (do deseti tisíc Kč) nedobytné pohledávky.

Průzkum navazuje na řadu předchozích ročníků (první vyšel v roce 2015) a ukazuje tak i zajímavé změny. „Na jedné straně je český freelancing nadále koncentrován kolem tří největších měst, dominantní Prahy a dále Brna a Ostravy. Na straně druhé došlo například k převrácení poměru mužů a žen, z 60 vs. 40 % v roce 2015 na letošních 41 % mužů vs. 59 % žen,“ uzavírá Vlach.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

aktualitybyznysekonomikafinanceJak začít podnikatNa volné nozepodnikánípodnikatelské prostředíPodnikavé ČeskoprůzkumyRobert Vlach
Jak začít podnikat banner

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Koupit nejnovější číslo