Skřípete v noci zuby? Příčinou může být špatná psychika i alkohol
Zní to až úsměvně, každopádně s bruxismem, tedy nevědomým skřípáním zubů, se potýká téměř 20 % populace. Tento stav přitom může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi či zuby. „Terapie, která by pacienta od bruxismu zcela osvobodila, zatím není, existují ovšem řešení, jak tyto potíže zmírnit,“ říká Petr Chalupa z Canadian Medical.
Skřípání zubů sice na první pohled působí jako neškodná záležitost, může ale být nebezpečné. Jak ohrožuje zdraví pacienta?
Možná vás to překvapí, ale bruxismus, tedy nevědomé skřípání zubů, často opravdu způsobuje nepříjemné komplikace. Pokud se tyto potíže neřeší, může dojít k přetížení čelistních kloubů, žvýkacích svalů a také poškození samotných zubů. Objevují se záněty, zvýšené napětí v oblasti hlavy, krku nebo tváře a s tím související nepříjemné až bolestivé stavy. K tomu se často přidávají další problémy, jako je spánková porucha, neustálé napětí a celkové nepohodlí.
Co se během bruxismu děje?
Při bruxismu dochází k aktivitě žvýkacích svalů – ať už pohybem zubů po sobě, tedy obrušováním, tlakem na zuby, nebo tisknutím čelistí k sobě, které doprovázejí typické zvuky skřípání či cvakání.
Bruxismus se dělí na dva základní typy: spánkový a bdělý. Pacient si přitom skřípání zubů během spánku často ani nevšimne, dokud se neobjeví následky. Jde o podvědomý zlozvyk, kterému nejsme schopni sami zabránit. Při bdělém bruxismu pak dochází k mimovolnému zatínání zubů během dne. Častěji se dostavuje v psychicky vypjatých situacích. Tento stav ale pacient může vědomě ovlivnit a v optimálním případě mu zamezit.
Petra Chalupa
Působí jako vedoucí lékař stomatologie v Canadian Medical, soukromém zdravotnickém zařízení. Specializuje se na celkové rekonstrukce chrupu, estetickou stomatologii a věnuje se i stomatochirurgickým výkonům.
Jak se tento zdravotní problém projevuje?
Pokud člověk skřípe zuby a neví o tom, k prvotním příznakům patří ranní bolesti hlavy, nepříjemné pocity v oblasti čelistí, zubů a mimických svalů. V některých případech je patrné zvětšení žvýkacích svalů, někdy také dochází k poranění jazyka či dásní a narušení spánku.
Co to způsobuje?
Bruxismus má různé příčiny, je tedy důležité důkladně ho diagnostikovat. Až 70 procent případů způsobuje stres a úzkosti. Během spánku mozek pokračuje ve zpracovávání stresových zážitků, což může vést k nevědomému tření zubů. To se objevuje u lidí procházejících náročnými životními situacemi, jako je rozchod či pracovní problémy. I po stabilizaci situace však může skřípání přetrvávat jako zvyk, který mozek používá k uvolnění. K dalším rizikovým faktorům patří kouření, kofein nebo nadměrná konzumace alkoholu. Roli zřejmě hrají také genetické faktory – v pětině až polovině případů je pozitivní rodinná anamnéza. Skřípání zubů bývá rovněž důsledkem neurologického onemocnění či užívání některých léků.
Jak je to se skřípáním zubů u dětí?
Ačkoliv bruxismus může začít kdykoliv, obvykle to bývá právě v dětství, kdy jím trpí 20 až 30 procent dětí. V dospělosti už je to jen osm procent populace a ve stáří statistika klesá na tři procenta. U kojenců a batolat někdy doprovází prořezávání zoubků. V tomto případě se jedná o přirozený jev, který zpravidla nevyžaduje žádnou léčbu a je pouze přechodný. Mnohdy se objevuje i v souvislosti s infekčním onemocněním nebo při bolesti. Jakmile tyto akutní potíže odezní, dochází k uzdravení.
S kým tento problém řešit?
Pokud trpíte bolestmi čelistí, zubů nebo máte podezření na bruxismus, doporučuji konzultaci se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. Tito specialisté jsou schopni přesně diagnostikovat příčinu a navrhnout řešení, které může přinést dlouhodobou úlevu.
Jak se diagnóza stanovuje?
V jednoduchých případech skřípání, kdy jsou patrné známky obroušení zubů nebo se vyskytují ranní bolesti žvýkacího aparátu, postačuje takzvané odebrání anamnézy, kdy se lékař ptá na bolesti čelistí, hlavy nebo problémy se spánkem, a zubní vyšetření. V případě trvalých problémů s čelistním kloubem je vhodné provést přesnou analýzu celého žvýkacího aparátu, zejména jeho pohybů. Možný je také záchyt ve spánkové laboratoři, která se zaměří třeba na vyšetření spánkové apnoe.
Jakým způsobem se bruxismus léčí?
Léčba závisí na příčině a závažnosti problému a je převážně symptomatická. To znamená, že se řeší hlavně vzniklé obtíže. Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod je aplikace botulotoxinu. Tento prostředek, známý především z estetické medicíny, dokáže uvolnit čelistní svaly a snížit frekvenci a intenzitu skřípání zubů. Jedná se o rychlou a neinvazivní metodu, která pacientům přináší úlevu už během několika dnů. Účinky pak přetrvávají několik měsíců. Poté se toto ošetření musí obvykle opakovat.
Existují také ochranné dlahy, jež se večer nasazují na zuby a zabraňují vzájemnému obrušování zubů. Toto opatření je sice účinné, ale trvá pouze po dobu používání. Pokud skřípání způsobují léky, doporučuje se úprava dávky, případně vysazení. V případě stresu a úzkosti napomáhají různé relaxační techniky, psychoterapie, eventuálně také farmaka.
Uvolnění žvýkacího svalstva pacient může dosáhnout například fyzioterapií nebo cíleným cvičením, které zmírní bolest a napětí v čelistech. V některých případech lékař může předepsat svalová relaxancia před spaním, aby uvolnil napětí v čelistních svalech. Důležitou roli hraje i úprava životního stylu.
Zmiňujete aplikaci botoxu. Je toto řešení vhodné pro každého pacienta?
Zákrok se musí zvažovat individuálně. Doktor posoudí stav pacienta, včetně čelistní kosti, a rozhodne, zda je tento typ ošetření vhodný. Je zásadní, aby botulotoxin aplikoval kvalifikovaný lékař, který zváží všechny faktory.
Může u vás ošetření botulotoxinem absolvovat kdokoliv, i když není klientem Canadian Medical?
Ano, zákrok může podstoupit i nečlen programu. Proceduru si klient hradí dle platného ceníku. Na výkon se dá jednoduše objednat prostřednictvím klientské linky nebo přímo na recepci naší kliniky.
Je možné se skřípání zubů vyhnout, nějak těmto obtížím předcházet?
Prevence je klíčovým prvkem, který minimalizuje rozvoj bruxismu a souvisejících rizik. Ta zahrnuje již zmíněné dodržování zdravého životního stylu, pravidelný pohyb, dostatek spánku a odpočinku. Omezení stimulantů, jako jsou kofein, alkohol či nikotin, protože tyto látky mohou zvyšovat napětí v těle a podporovat skřípání zubů. Relaxační techniky, jako jsou jóga nebo meditace, zas pomáhají uvolnit stres.
Finmag BrandVoice: Partnerem článku je Canadian Medical
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu