Babiš zase povládne, Trump bude vrtat a máslo zdraží. Křišťálová koule Pavla Jégla 2025
Trump zkasíruje spojence a Babiš sestaví vládu, která bude „vracet, co Fiala vzal“. Ne Rusko, ale Ukrajina bude dotlačena k příměří. Ve světě stoupne inteligence, jenže jen ta umělá. To vše a mnoho dalších věcí, které nás čekají v roce 2025, jsme už tradičně vyčetli z křišťálové koule.
Tak jako v minulých letech, vytáhli jsme i letos na sklonku roku křišťálovou kouli. Oprášili ji, omyli octovou vodou, nabili energií Měsíce a nahlédli do roku 2025. A z toho, co nám koule ukázala, jsme vám připravili předpovědi pro příští rok.
Nejsou kdovíjak povzbudivé, nesnažili jsme se je lakovat na růžovo. A vězte, že to, co jsme v kouli spatřili – řečeno slovy vesnického věštce Hlavsy z Cimrmanova Vizionáře – byly jen výjevy. Vyvodit z nich předpovědi není žádná hračka a nemusí se to vždy potkat s realitou.
Babiš slepí trojkoalici
Andrej Babiš se svou politickou divizí ANO v říjnu s přehledem vyhraje volby do Sněmovny. Koalici bude nabízet jak občanským demokratům, tak zejména Starostům, o kterých ještě nedávno vykládal, že „šli do politiky loupit peníze pro sebe“. Nakonec složí vládu s Motoristy a SPD Tomia Okamury.
Programové prohlášení této trojice bude slibovat hory doly a ještě víc. Potvrdí, že nikdo vám nemůže dát tolik, kolik Babiš slíbí. Ke hrůze mnohých ekonomů v něm budou i věci, které vláda Petra Fialy „lidem vzala“ a které zabránily dalšímu růstu státních výdajů. (Takže si nezapomeňte do Strakovy akademie napsat, co chcete zpátky.)
Nová koalice se zaváže k rychlejšímu růstu důchodů, k návratu důchodového stropu na 65 let, k nižším daním, vyšším platům pro státní zaměstnance, vyšším slevám na jízdné pro penzisty a studenty, k podpoře podnikatelů… a také ke snižování deficitů státního rozpočtu. Plány tohoto kabinetu budou připomínat pokus o kvadraturu kruhu.
Mzdy půjdou nahoru, inflace dolů
Ekonomika bude stabilnější než letos, což firmám umožní lépe plánovat. Poroste však želvím tempem, přidá pouhá dvě procenta. (Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal)
Ceny elektřiny mírně klesnou, obdobně jako ceny pohonných hmot. Lehce zlevní také zemní plyn, byť po ukončení dodávek přes Ukrajinu jeho cena na čas vzroste.
Mzdy překonají zpomalující inflaci, poskočí téměř o pět procent. Máslo však před koncem roku zase výrazně podraží, obdobně jako letos. Dojnice si budou užívat work life balance a nabídka mléčného tuku nebude stačit poptávce.
Vývoj inflace v Česku
Na přelomu let 2025 a 2026 pak vystřídá Fialovu drahotu drahota Babišova.
Koalice ODS, lidovců, Starostů a TOP09 ještě předtím stihne zrušit několik domácích regulací podnikání. Budiž jí za to připsáno malé plus.
Byznys přesto zůstane sešněrován hromadou regulací a firmy budou dál utrácet peníze a mrhat lidské síly na to, aby uhlídaly nové předpisy, sestavovaly povinné statistky a reportovaly o věcech, které nemají s podstatou jejich podnikání nic společné.
Jejich vyhlídky na lepší časy zbrzdí také nedostatek kvalifikovaných pracovníků, Trumpova cla i náklady na energie. Byť se sníží, pořád budou výrazně vyšší než v Americe.
Česko zůstane na hony vzdáleno od top deseti zemí Evropy, jejichž dostižení vytýčila za cíl hospodářská strategie vlády Petra Fialy. A české mzdy se těm německým přiblíží míň než o slepičí krok.
Auta zdraží, CO₂ ze silnic stoupne
Green Deal, který v zemích bruselské Evropy změnil pravidla poptávky a nabídky k nepoznání, dozná úprav. Ale jen nicotných. Zelená dohoda bude i napřesrok řídit ekonomické směřování Evropy.
Bude se vypínat jeden řiditelný zdroj elektřiny za druhým, zatímco přibydou zdroje neřiditelné – solární a větrné. Vratkost sítí se zvýší, vývoj spotových cen elektřiny bude připomínat jízdu na horské dráze.
Automobilový sektor, který v Česku obstarává čtvrtinu výroby, podusí emisní pravidla. Evropská unie sníží pokuty uplatňované vůči automobilkám, které neprodávají dostatečný podíl elektromobilů, a tak neplní emisní plány. Ne však tolik, aby výrobci aut nebyli nuceni zastavit výrobu některých typů vozů se spalovacími motory a jiné zdražit.
Důsledkem zdražování aut na benzin a naftu bude v některých zemích včetně Česka jejich vyšší průměrné stáří. Uhlíková stopa z českých silnic a dálnic se proto zvětší. Green Dealu navzdory.
Vzroste inteligence, ale jen ta umělá
Rok 2025 bude ve znamení impozantního pokroku v oblasti umělé inteligence. AI se stane cílenější a účinnější. Obecné aplikace se posunou k firemním řešením.
AI vylepší podnikům obchodní strategie a výrobní postupy. Pronikne do mnoha oborů, mimo jiné do biochemie a medicíny. Dokáže prověřit miliardy chemických sloučenin a najít mezi nimi látky schopné zabíjet různé typy bakterií, které se staly odolné vůči antibiotikům.
Jako houby po dešti budou přibývat superpočítače na podporu nástrojů umělé inteligence, v nichž se AI bude učit rozpoznávat vzorce chování a formulovat z nich závěry. Společnost Nvidia bude dodávat na trh čip Blackwell, který zvýší jejich výkon. Tržní hodnota společnosti raketově vzroste, Nvidia se stane hlavním beneficientem boomu umělé inteligence a nejziskovější společností všech dob.
Za zmínku stojí i to, že technologický pokrok začnou v roce 2025 brát vážně i Němci. Projeví se to například tím, že vyřadí z provozu milované faxy.
Trump bude ostrý jako břitva
Donald Trump zahájí druhé prezidentství zostra. Dostojí svému heslu Drill, baby, drill; odstoupí od Pařížské dohody o klimatu a zruší zelené regulace, které stojí v cestě rozšíření těžby ropy a zemního plynu i těžbě uhlí. Seškrtá dotace na elektromobily, solární parky i větrné elektrárny a povolí těžbu na místech, kde to dosud nebylo možné. Zruší také stopku, kterou Joe Biden vystavil na stavbu LNG terminálů.
Jak nám vycházejí předpovědi?
Do kříšťálové koule hledíme pravidlně už od roku 2017. Jak moc se nám to daří, můžete sami posoudit pohledem do minulých let.
Oranžový republikán prosadí nižší daně, zejména pro korporace. Tím povzbudí investice a hospodářskou aktivitu. Během prvních týdnů zvýší nebo zavede cla na zboží z Číny, Mexika a Kanady. Příjmem z cel bude dorovnávat výpadek, který v rozpočtu vznikne snížením berní.
Následovat budou pětadvacetiprocentní cla na evropská auta. Trump pohrozí ještě dalšími cly, pokud státy Evropské unie nezačnou svůj přebytek v obchodě se zbožím vůči USA vyrovnávat nákupem americké ropy a plynu. Z pohledu evropských států, které se až na výjimky snaží zbavit ruského plynu, to bude spíš nabídka než hrozba.
Ačkoli cla v některých sektorech nebudou tak tvrdá, jak leckdo očekával, mnohé evropské firmy přemístí dodavatelské řetězce do USA, aby využily sílu tamního kapitálového trhu.
S evropskými spojenci se Trump nebude mazlit. Těm z NATO položí nůž na krk a bude po nich požadovat, aby na zbrojení vydávali ne dvě, ale rovnou pět procent. Jinak se vůči nim nebude cítit vázán aliančními závazky. Pro Česko by to znamenalo zvednout rozpočet ze 160 miliard na 400 miliard korun, což jsou zhruba dvě třetiny současných výdajů na důchody.
Trump se také blýskne jako propagátor kryptoměn. Na jeho pokyn začne vláda připravovat zákon umožňující část zlatých rezerv směnit za bitcoiny, které budou nadále kralovat kryptoaktivům. Jejich hodnota na sklonku roku 2025 překročí 150 000 dolarů (3,6 milionu korun).
Příměří „zbytkovou“ Ukrajinu zabolí
Trumpovo tlachání o rychlém konci války vezme za své. Na Ukrajině se budou ještě dlouhé měsíce svádět tvrdé boje, během nichž Rusové dobydou další města a postoupí dál na západ. Až ve druhé polovině roku začnou vážně vyjednávat o dohodě, která by válku ukončila.
Dohoda bude přijata před nástupem zimy. Nebude to mírová dohoda, ale dohoda o neútočení, tedy příměří. Vymezí demilitarizované pásmo podél linie fronty, které bude chránit „zbytkovou Ukrajinu“.
Nad podmínkami příměří Ukrajinci spláčou. Je zřejmé proč: Trump má méně způsobů, jak tlačit na Rusko. Zato jeho páky na Ukrajinu jsou mnohem silnější. Bude jí mimo jiné hrozit úplným zastavením dodávek amerických zbraní.
Dohoda o příměří proto bude založena především na ukrajinských ústupcích, nikoli ruských. Ukrajina, byť to neuzná, ponechá Rusku víc než 20 procent svého území.
Nesplní se přitom klíčový ukrajinský požadavek – pevné bezpečnostní záruky. Garance Ukrajinci dostanou, ale budou chatrné – pouze od evropských zemí. Spojené státy, které jediné mohou poskytnout věrohodné záruky, nakonec zůstanou stranou. Trump dostojí politice neangažovanosti, kterou vyžaduje jeho voličská základna.
Ukrajina tak bude žít v tíživé nejistotě z návratu ruských hord.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Stovky miliard vyletěly komínem. Solární průšvih už Stanjura nenapraví
„Dárky“ od státu kazí podnikatelům Vánoce. Měli by si živnostníci příští rok přát lepší vládu?
Nestrkejme hlavu do písku! Proč se Češi bojí podnikání a Američani se staví riziku čelem
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu