Předplatit časopis Finmag

V pasti perfekcionismu. Proč se tak často proplétá s depresemi?

Martin Bedřich
Martin Bedřich
4. 3. 2025
časopis

Deprese a perfekcionismus k sobě mají překvapivě blízko. Snaha být za všech okolností dokonalý navenek maskuje vnitřní smutek a bolest, uvnitř ale prohlubuje pocity deprese a žije z kritických hlasů lidské duše. Více v další ukázce z aktuálního čísla Finmagu.

V pasti perfekcionismu. Proč se tak často proplétá s depresemi?
Za fasádou dokonalosti se může skrývat deprese a smutek. (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Určité osobnostní rysy se nepřekvapivě proplétají s některými diagnózami. Proč třeba tolik úspěšných lidí aspiruje na nálepku narcisty? Nebo je to spíš úspěch, co vyvolává narcistní sklony? Co když jsou tito lidé vnitřně puzeni k jednání, které se u někoho projeví v podobě opakovaných triumfů? Jaký je například vztah mezi ADHD a kreativitou?

Podobných kombinací bychom jistě našli víc. Některé dvojice jsou ale možná překvapivější, a právě proto je dobré jim věnovat větší pozornost. Jednou z nich je deprese a perfekcionismus. Na první pohled to může působit matoucím dojmem. Na druhý už o dost méně.

Jak zakrýt vnitřní bolest

Proč úspěšný a uznávaný akademik s řadou titulů, spolupracovníků, mezinárodních projektů, knih a podcastů zničehonic spáchá sebevraždu? Jak to, že vysoký manažer se skvělými výsledky začne ničit svůj život zbytečnými milostnými aférami?

Je snadné říct, že byli vystaveni velkému tlaku, který zkrátka nezvládli a museli jej nějak kompenzovat. Margaret Robinsonová Rutherfordová v knize Perfektně skrytá deprese popisuje svou terapeutickou zkušenost s lidmi, kteří svůj smutek a depresi maskují perfekcionistickým chováním.

Kniha má potenciál čtenářům „otevřít oči“. Poukazuje na spojení něčeho, co máme obvykle zafixované jako oddělené. Depresivní člověk je přece ten, který nedokáže ani vstát z postele – rozhodně ne ten, kdo nastavuje sobě a jiným laťku zatraceně vysoko a trvá na dokonalém zvládnutí úkolů. Ale zdání přece jen často klame.

Proč perfekcionismus prohlubuje deprese

V čem spočívá největší past perfekcionismu? Jak čelit depresi schované za perfekcionismus? „Snaha o špičkový výkon umožňuje nedokonalost a chyby, odpouští toho víc než perfekcionismus,“ říká expertka. Zbytek textu najdete v aktuálním vydání tištěného Finmagu. Hlavním tématem čísla je propojení umění a byznysu. Jsme v každé dobré trafice. Nebo si nás kupte on-line.

Aktuální číslo Finmagu

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Martin Bedřich

Martin Bedřich

Vede nakladatelství Portál a časopis Psychologie dnes. Je autorem několika knih, píše pro různá média.

Související témata

časopisduševní hygienaFinmagpsychologie

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo